به روز شده: 22 دقیقه قبل
کد مطلب: 76521
زمان انتشار: یکشنبه 24 آذر 1398 - 08:54:34

خشونت عریان در قلب بغداد؛ چه کسانی به خشونت‎ها در عراق دامن می‎زنند؟

خشونت عریان در قلب بغداد؛ چه کسانی به خشونت‎ها در عراق دامن می‎زنند؟
حقوق بشر  > جهان  -  طی روز‌های گذشته تصاویر و ویدئو‌های هولناکی از قتل یک نوجوان ۱۶ ساله در مرکز بغداد منتشر شد که نشان دهنده آن است برخی جریان‌های پشت پرده قصد دارند اعتراضات در عراق را به خشونت کشیده و در راستای اهدف خود از آن بهره ببرند.
تاریخ انتشار: 06:00 - 24 آذر

روز پنجشنبه گذشته تصاویر و ویدئو‌هایی در رسانه‌ها منتشر شد که قتل فجیع یک نوجوان ۱۶ ساله را در بغداد نشان می‌داد.

تعدادی از افراد در میدان «الوثبه»، «هیثم علی» را در مقابل منزلش به طرز هولناکی به قتل رساندند.

بنابر گفته شاهدان،  این نوجوان ۱۶ ساله با تعدادی از معترضان به دلیل تجمع در برابر خانه وی، وارد جدال لفظی می‌شود، اما آنها حاضر به دور شدن از خانه نمی‌شوند و با ورود به خانه هیثم علی، او را به قتل می‌رسانند.

برخی گروه‌های حاضر در میدان الوثبه، در ادامه این جنایت هولناک، جسد هیثم علی را از تیر چراغ برق در نزدیکی منزلش آویزان می‌کنند.

تصاویر دردناکی در رسانه‌ها منتشر شده که نشان می‌دهد مادر این نوجوان ۱۶ ساله ساعاتی بعد زیر تیر چراغ برقی که جسد از آن آویزان شده، به عزای پسرش می‌نشیند.

 
فرمانده نیرو‌های مسلح عراق توضیحاتی در این باره ارائه داده و می‌گوید که هیثم علی از معترضان خواسته تا از مقابل منزل وی دور شوند، اما وقتی با مخالفت آن‌ها مواجه می‌شود چند تیر هوایی شلیک می‌کند.

در حالی که برخی رسانه‌ها مدعی هستند که هیثم علی به سمت معترضان عراقی شلیک کرده، اما سخنان فرمانده نیرو‌های مسلح عراق حاکی از آن است که او دست به چنین اقدامی نزده است.

کمیسیون حقوق بشر عراق نیز ادعای مطرح شده در این باره را رد کرده و می‌گوید که هیثم علی به سمت مهاجمان شلیک نکرده است.

اخیرا نیز میدان «الخلانی» و پل «السنک» بغداد شاهد تیراندازی افراد ناشناس به سمت معترضان بودند که در جریان این اقدام نیز ده‌ها نفر کشته و یا مجروح شدند.

از آغاز ماه اکتبر شهر‌های عراق شاهد برخی ناآرامی‌ها بودند که از همان ابتدای این ناآرامی‌ها، تحرکات مشکوکی از سوی برخی گروه‌ها و عوامل ناشناس در جریان بوده است.

دولت عراق از زمان آغاز تظاهرات در این کشور تاکنون همواره بر حق معترضان برای برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز تاکید کرده، اما به طور همزمان درباره هرگونه خشونت هشدار داده است.

دولت عراق و سیستم قضایی این کشور بار‌ها هشدار داده‌اند که با هرگونه خشونت و اقدام مشوک در جریان این تظاهرات برخرود خواهد شد.

در همین حال مرجعیت عالی عراق نیز بار‌ها هرگونه خشونت در جریان تظاهرات را محکوم کرده و از معترضان عراقی خواسته تا به اغتشاشگران اجازه ورود به میان معترضان را ندهند.

با این وجود به نظر می‌رسد که برخی گروه‌ها در داخل و خارج از این کشور قصد دارند این تظاهرات را به مسیر دیگری هدایت کرده و از آن در راستای منافع خود بهره‌برداری کنند.

از زمان آغاز تظاهرات تاکنون تحرکات مشکوکی از سوی برخی افراد ناشنانس مشاهده شده است؛ از تیراندازی به معترضان و کشتار آن‌ها تا قتل فجیع هیثم علی.

اما آنچه در این میان آشکار است اقدامات سازمان یافته از سوی آمریکا، رژیم صهیونیستی، انگلیس، عربستان سعودی در جریان تظاهرات در عراق است.

علاوه بر اشاره برخی مقامات در عراق و هشدار مرجعیت عالی این کشور درباره اقدامات سازمان یافته کشور‌های خارجی برای خارج کردن این تظاهرات از مسیر خود، شواهد و گزارش‌های بسیاری مبنی بر دست داشتن ریاض، واشنگتن و دیگر عوامل خارجی در تظاهرات عراق منتشر شده است.

کلید واژه: عراق
کد مطلب: 76521
زمان انتشار: یکشنبه 24 آذر 1398 - 08:54:34
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد