به روز شده: 1 ساعت و 38 دقیقه قبل
کد مطلب: 76528
زمان انتشار: یکشنبه 24 آذر 1398 - 12:50:50

تحریم‌های آمریکا علیه تاسیسات هسته‎ای فردو از سر گرفته می‎شود

تحریم‌های آمریکا علیه تاسیسات هسته‎ای فردو از سر گرفته می‎شود
حقوق بشر  > جهان  -  یک مقام وزارت خارجه آمریکا می‌گوید با پایان معافیت‌های تحریمی علیه تاسیسات هسته‌ای فردو ایران، تحریم‌های یکجانبه علیه این مرکز از روز یکشنبه از سر گرفته می‌شود.

به گزارش میزان؛ یک مقام وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد واشنگتن، از امروز یکشنبه با پایان یافتن معافیت‌های تحریمی تاسیسات هسته‌ای «فردو» ایران، اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه این مرکز غنی سازی را از سر می‌گیرد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا در گفت‎وگو با خبرگزاری تاس روسیه گفته "با پایان اعتبار معافیت‌های تحریمی علیه فردو در تاریخ ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر)، واشنگتن تحریم‌های یکجانبه خود را علیه تاسیسات غنی سازی فردو از سر می‌گیرد."

وی مشخص نکرد که اعمال مجدد تحریم‌ها علیه سایت هسته‌ای فردو، روسیه را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد یا خیر.

این مقام آمریکایی افزود: " مایک پمپئو در ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان) اعلام کرده بود که واشنگتن از پانزدهم دسامبر ۲۰۱۹ معافیت‌های تحریمی مربوط به آبشار‌های سانتریفیوژ‌ها در تاسیسات هسته‌ای فردو را خاتمه خواهد داد. "

این مقام آمریکایی مدعی شد "ایران دلیل موجهی برای ادامه فعالیت این مرکز ندارد و هر چه سریع‌تر باید این روند را معکوس کند؛ در واقع ایران با هدف فشار آوردن به جامعه بین المللی و کسب امتیاز، این گام را برداشته است."

 

 


وزارت خارجه روسیه ضمن توصیف برنامه آمریکا در اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه تاسیسات فردو ایران به عنوان "نقض آشکار تعهدات بین المللی"، تاکید کرد چنین اقداماتی مانع پیکربندی مجدد تاسیسات فردو براساس مفاد پیش بینی شده در توافق نامه خواهد بود.

«سرگئی ریابکوف»، معاون وزیر خارجه روسیه ، در واکنش به این خبر اظهار داشت: "فعالیت کارشناسان روسیه در تاسیسات هسته‌ای فردو ادامه خواهد داشت. "

همچنین مدیر بخش نظارت بر تسلیحات و خلع سلاح وزارت خارجه چین نیز در مورد از سرگیری تحریم‌های یکجانبه علیه فردو، ابراز تاسف کرد.

ایران در ماه می‌ سال جاری میلادی در واکنش به بدعهدی طرفین اروپایی توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، ضمن برداشتن نخستین گام کاهش تعهدات برجامی خود، اعلام کرد در صورت بی توجهی کشور‌های اروپایی امضا کننده توافق مذکور به تعهداتشان، تهران هر ۶۰ روز یک بار بخش‌های بیشتری از تعهدات برجامی خود را متوقف خواهد کرد.

در همین راستا، تهران در نوامبر سال جاری، تزریق گاز به سانتریفیوژ‌های مرکز فردو را به عنوان گام چهارم کاهش تعهدات برجامی انجام داد.

 

 

کد مطلب: 76528
زمان انتشار: یکشنبه 24 آذر 1398 - 12:50:50
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد