به روز شده: 4 ساعت و 31 دقیقه قبل
کد مطلب: 76801
زمان انتشار: چهارشنبه 11 دی 1398 - 14:00:44
باقری کنی در مراسم آیین تکریم و معارفه دبیر ستاد حقوق بشر؛

حقوق بشر ابزار و بازیچه نیست/ حقوق بشر یک حقیقت برخاسته از مبانی دینی و ارزش‌های انقلاب ما است

حقوق بشر ابزار و بازیچه نیست/ حقوق بشر یک حقیقت برخاسته از مبانی دینی و ارزش‌های انقلاب ما است
قوه قضائیه  - دبیر جدید ستاد حقوق بشر، گفت: حقوق بشر یک حقیقت برخاسته از مبانی دینی و از جمله ارزش‌های انقلاب ما است و مولفه قدرت نرم جمهوری اسلامی است؛ می‌توان گفت رکن مهم امنیت ملی ما است و به همین جهت حقوق بشر یک ابزار و بازیچه نیست .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر ، دکتر علی باقری کنی امروز ( چهارشنبه) در مراسم آیین تکریم و معارفه معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضائیه ، اظهار داشت: خدا را سپاس می گذارم که ما را در حلقه کارگزارانی قرار داد تا جهت صیانت از حقوق مردمی که خدا آن‌ها را دوست دارد و آن‌ها نیز خدا را دوست دارند، گام بگذارم. از خداوند به دلیل مسئولیتی در عرصه دفاع از حقوق مردمی که در برابر مومنان خاضع و خاشعند و در برابر کافران پیروزند، سپاسگزارم.

وی ادامه داد: از خدایی که به ما فرصت داد تا در عرصه صیانت از حقوق مردمی که در راه خدا جهاد می‌کنند و از سرزنش هیچ سرزنش‌گری نمی‌ترسند، خدمت کنیم، تشکر می‌نمایم و خدا را شاکرم که به ما فرصت داد تا از حقوق مردم پاسداری کنیم. از خداوند قادر متعال طلب کمک می کنم تا چنان توانی به من دهد که بتوانم دینی را که ریاست قوه قضائیه به خاطر حسن ظن و اعتماد به بنده داشت را ادا کنم و با تلاش و کوشش بخش کوچکی از بار سنگینی که امروز و در شرایط حساس تاریخی اسلام و انقلاب ایران بر دوش آیت الله رئیسی است، بردارم.

معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضائیه، تأکید کرد: امید است در این عرصه به گونه‌ای عمل کنیم که زینت و افتخار نظام اسلامی در جمهوری اسلامی باشد و خدایی نکرده موجب سرشکستگی و شرمندگی نظام نباشد. با توجه به اینکه این جلسه ، جلسه سخنرانی نیست اما مناسب می دانم نکاتی را عرض کنم؛ نکته اول در حوزه بین الملل که بر اساس مفاد ۵۶ قانون اساسی، قوه قضاییه مسئول پشتیبانی از حقوق فردی و اجتماعی آحاد ملت ایران است و این وظیفه چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور مطلق است و قاعدتا یک بخش قابل توجهی از این وظیفه که در عرصه خارجی است بر دوش معاونت امور بین الملل قوه قضاییه و البته با همکاری دیگر بخش‌های دستگاه قضا و دیگر دستگاه‌های ذیربط است.

وی یادآور شد: این موضوع آنقدر اهمیت دارد که مقام معظم رهبری در دیداری که امسال با مجموعه دست اندرکاران قوه قضاییه داشتند، در مورد این موضوع تاکید و تصریح کردند که دفاع از حق مردم در عرصه بین‌المللی وظیفه دستگاه قضا است. ما در این زمینه بیشتر از قبل تلاش می‌کنیم تا نه تنها از جسارت طرف‌های خارجی به حقوق فردی و اجتماعی آحاد ملت ایران جلوگیری کنیم بلکه اگر به هر بهانه‌ای هم این تعدی صورت گرفت از همه ظرفیت‌های حقوقی بین المللی و دو جانبه و دیگر عرصه‌های قانونی استفاده کنیم تا حقوق آحاد ملت ایران چه اجتماعی و چه فردی استیفا شود.

باقری کنی، نکته دوم را توجه به عدالت برشمرد و گفت: وظیفه دستگاه قضا اجرای عدالت؛ اما رسالت آن ایجاد عدالت و دادگستری است. در طول ۴۰ سال گذشته ساختار و سازوکار جمهوری اسلامی به گونه‌ای بوده است که دستاورد‌های بی بدیلی در عرصه عدالت گستری داشتیم، ولی شاید در تبیین و ارائه و نشر آن برای اینکه این فضیلت در جمهوری اسلامی توسعه یابد شاید کم کاری‌هایی صورت گرفته است. این کم کاری موجب شد که حتی مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم نارضایتی‌های خودشان را ابراز کنند، چون آنجا فرمودند که کار‌های زیادی در زمینه اجرای عدالت در جمهوری اسلامی انجام شده البته فاصله ما تا آن آرمان‌ها خیلی زیاد است؛ اما همین مقداری هم که کار انجام شده در ارائه و تبیین آن، باید اقدامات بیشتری انجام شود .

وی خاطر نشان کرد: یکی از عرصه‌ها برای ترویج عدالت و عدالت گستری جمهوری اسلامی ایران در چهل سال گذشته، در مناسبات با دول خارجی ، مراجع و مجامع بین‌المللی صورت می‌گیرد؛ به همین منظور می‌توانیم با در پیش گرفتن سیاست ارتباط با مجامع بین‌المللی تحکیم عدالت و نهادینه شدن آن در جامعه را که نتیجه آن ثبات و استقرار نظام است با برقراری ارتباط با دیگر دستگاه‌ها، ترویج نماییم. حقوق بشر یک حقیقت برخاسته از مبانی دینی و از جمله ارزش‌های انقلاب ما است و مؤلفه قدرت نرم جمهوری اسلامی است.

باقری کنی تأکید کرد: می‌توان گفت رکن مهم امنیت ملی ما است و به همین جهت حقوق بشر یک ابزار و بازیچه نیست و در همه عرصه‌ها و زمان‌ها ساری و جاری بوده و استثناناپذیر است و تعطیل بردار نیست و مسئولیت همه دستگاه و کارگزاران در همه عرصه‌های حاکمیت نظام اسلامی است. ما حقوق بشر را یک کالای لوکس نمی‌دانیم که هنگام تبلیغات انتخاباتی به عنوان دکور در ویترین تبلیغات از آن استفاده کنیم و بعد هم آن را کنار بگذاریم و در فراموش نامه افکار عمومی آن را دفن کنیم.

وی خطبه بیست و هفت نهج البلاغه را مورد اشاره قرار داد و گفت: نگاه ما به حقوق بشر برگرفته از تعالیم الگوی حکومت دینی در طول تاریخ حضرت علی (ع) است، مردم یا برادران و خواهران ایمانی ما هستند یا برادر و خواهران ایرانی ما؛ با این ملاحظه که وظیفه و مسئولیت برادر و خواهران ایمانی بسیار بیشتر است. نگاه ما به بحث حقوق بشر یک نگاه مبنایی است و ابزاری نیست، البته نگاه ما در خیلی از عرصه‌ها با نگاهی که در جوامع سکولار است، تفاوت دارد؛ ما و آمریکایی‌ها در بحث حقوق بشر نگاه متفاوتی داریم.

معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه ادامه داد: سیاست آمریکایی‌ها بر مبنای حقوق بشر شکل می‌گیرد در حالی که حقوق بشر ما مبنای سیاست ما است؛ رژیم صیهونیستی اشغالگر است و مردم فلسطین مردم مظلوم هستند، رژیم سعودی متجاوز است و مردم یمن مردم مظلومی هستند؛ اما، چون منافع آمریکا اقتضا می‌کند، از رژیم صیهونیستی و رژیم سعودی حمایت  و پشتیبانی می‌کند. در مقابل، نگاه نهادینه و اصیل حقوق بشر جمهوری اسلامی است که سیاستش را در قبال رژیم صیهونیستی و مردم فلسطین و رژیم سعودی و مردم یمن شکل می‌دهد.

وی افزود: برای همین ما با رژیم صهیونیستی مقابله می‌کنیم و با رژیم سعودی به دلیل این کارهایشان مخالفت می‌کنیم و در کنار آن از مردم مظلوم فلسطین و مردم یمن حمایت و پشتیبانی می‌کنیم.حقوق بشر یک مساله دو وجهی است، هم جنبه تهدید زایی و هم جنبه فرصت زایی دارد. اگر به مساله حقوق بشر از بیرون نگاه کنیم جنبه تهدیدی آن غلبه می‌کند، زیرا از بیرون قدرت‌های بزرگ که مخالف اساس نظام و استقلال جمهوری اسلامی ایران هستند و تجربه هم این را در طول ۴۰ سال گذشته نشان می‌دهد، به بهانه‌های مختلف ایراد‌ها و اتهام‌هایی را در عرصه حقوق بشر به ما وارد می‌کنند.

باقری کنی گفت: اگر نگاه ما از بیرون باشد و امتداد نگاهمان با این نگاه به داخل بیاید، باید در مقابل این تهدیدها، یا بی تفاوت باشیم و بگوییم که ما کاری با این تهدید‌ها نداریم که با عقلانیت و حکمرانی سازگاری ندارد، یا اینکه باید وارد نوعی تعامل با این‌ها شویم؛ یعنی عملا در یک موضع دفاعی قرار می‌گیریم. این موضع دفاعی ما را منفعل می‌کند؛ چراکه آن‌ها هستند که ابتکار عمل را در دست دارند و صحنه بازی و کم و کیف بازی حقوق بشر با ما را آن‌ها شکل می‌دهند و این موضوع در دفاع مستمر، مولفه‌های قدرت ما را کاهش می‌دهد و ابتکار عمل را از دست ما خارج می‌کند. اما اگر بخواهیم از درون به موضوع حقوق بشر نگاه کنیم، حقوق بشر نه تنها تهدیدزا نیست بلکه به شرط و شروطی فرصت آفرین است. اگر بخواهیم از درون به موضوع حقوق بشر نگاه کنیم باید خودمان را مجهز کنیم که در بازار حقوق بشری داخل و جهانی بتوانیم نقش فعالی را ایفا نماییم.

دبیر حقوق بشر قوه قضائیه، گفت: به هرحال ما چه بخواهیم و چه نخواهیم در دنیا مراجع، مجامع و طرف‌هایی هستند که کالا‌ها و محصولات،  دستاورد‌ها و هنجار‌های حقوق بشری را ارائه می‌کنند و مردم ما هم در میان کسانی هستند که در معرض این بازار قرار می‌گیرند. نمی‌توانیم با ابزار‌های سخت افزاری جلوی ورود این هنجار‌ها و محصولات را بگیریم. برای اینکه منفعل نشویم باید خودمان تولید داشته باشیم. اگر خودمان تولید داشته باشیم چه در داخل و چه در بیرون می‌توانیم نقش آفرین باشیم، آنجا است که آن‌ها هستند از ما در هراسند چراکه محصولات حقوق بشری ما مطابق با فطرت و سرشت انسان‌ها است و این مورد اقبال قرار می‌گیرد.

وی گفت: همانطور که در خیلی از زمینه‌ها این تجربه را در ۴۰ سال گذشته داشتیم، اینکه نفوذ جمهوری اسلامی امتداد پیدا کند تا کشور‌های فلسطین، لبنان، یمن به خاطر اقدامات سخت افزاری ما نیست بلکه به خاطر امتداد قدرت نرم جمهوری اسلامی در عرصه‌های گفتمان مقاومت است. باید بتوانیم بر مبنای باور‌های دینی و بر اساس ارزش‌های انقلاب اسلامی و معیار‌های جمهوری اسلامی و منطبق با مسایل و چارچوب‌هایی که در نظام وجود دارد، کالا‌ها و محصولات حقوق بشری و نرم‌های منطبق با شرایط و اقتضائات روز تولید کنیم.

معاون امور بین الملل رئیس قوه قضائیه افزود: شرط لازم این است که چارچوب‌ها مقتن باشد؛ اما شرط کافی این است که باید با اقتضائات روز هم سویی داشته باشد البته این به معنی عوام زدگی نیست. ما از اول انقلاب هم تهدید نظامی داشتیم و هم تهدید حقوق بشری، امروز به فضل نگاه از درون توانستیم به بازدارندگی نظامی برسیم حتی پهباد آمریکایی که به ما تجاوز می‌کند با اقتدار ساقط می‌کنیم، اما طرف مقابل هیچ کاری را نمیتواند انجام دهد، چون ما به جایگاه بازدارندگی نظامی رسیدیم. دلیل آن این است که ما به اتکای مبانی دینی و و روحیه انقلابی و مدیریت جهادی توانستیم تسهیلات و تجهیزات متناسب با روز تولید کنیم. ما شمشیر و تیرکمان تولید نکردیم بلکه موشک، پهپاد و هواپیما تولید کردیم، در عرصه حقوق بشر نیز نیازمند چنین نگاهی هستیم که نیازمند بسیج همه عرصه‌ها در داخل کشور برای تولید است.

وی در ادامه در تشریح مأموریت ستاد حقوق بشر، گفت: یکی از موارد مهم در این عرصه این است که ماموریت ستاد حقوق بشر در همه مسایل مربوط به حقوق بشر در داخل و خارج و حوزه بین المللی است که شاید با عنایت به همین نکته است که در چارچوب تاسیس حقوق بشر شکل گرفته است بر این اساس ما می‌توانیم به این عرصه به طور جدی فعال شویم.

وی با تاکید بر اینکه روی دیگر حقوق بشر مسئولیت دستگاه‌ها و نهاد‌های حاکمیتی و وظایف کارگزاران و مدیران است، گفت: حقوق بشر اسلامی زمانی محقق خواهد شد که یک نگاه حداکثری به مسئولیت دستگاه‌ها و نهاد‌های حاکمیتی و وظایف مجریان داشته باشد و این نیازمند یک کار جدی در عرصه‌هایی است که نقص داریم که به نظر می‌رسد این نگاه نیازمند بازآفرینی است. نگاه مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، نگاه نوینی در زمینه حقوق بشر است؛ مقام معظم رهبری می‌فرمایند همه مقامات حکومت جمهوری اسلامی باید از شیطان حرص بر حذر باشند که ولی امر یک باید و الزام را مطرح می‌کنند؛ حرص یک رذیلت اخلاقی است و برای افراد عادی نداشتن آن خوب است؛ اما لازم نیست، مانند سخاوت که داشتن آن خوب است، اما الزامی نیست.

دبیر ستاد حقوق بشر، خاطرنشان کرد : مقام معظم رهبری می‌فرمایند مقامات جمهوری اسلامی باید از این رذیلت دور باشند، لذا اگر ما بتوانیم نرم‌های حقوق بشری را نهادینه کنیم قطعا می‌تواند دستاورد در خارج و داخل کشور داشته باشد. به نوعی می‌توان گفت ستاد حقوق بشر نماد حقوق عقلانیت حکمرانی در جمهوری اسلامی است، موضوعی است که دارای ابعاد داخلی و خارجی است و همه دستگاه‌های ذیربط از سه قوه در آن دخیل هستند تا بتوانند در طراحی و پیگیری موضوع حقوق بشر همراهی کنند. لازم می‌دانم از زحماتی که دکتر جواد لاریجانی در طول این سال‌ها کشیده‌ تشکر کنم، تا جایی که در خاطر دارم در دوران چهار دهه مسئولیت آقای لاریجانی در عرصه‌های مختلف جلسه معارفه نداشت، زیرا در هر جایی که وارد شد ایجاد کننده آن تشکیلات بوده است.

وی بیان کرد: دکتر لاریجانی در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و همین طور در ستاد حقوق بشر نقش تاسیسی و ایجادی داشته و تعبیر بنده این است که آقای دکتر لاریجانی یک مدیر مولف در جمهوری اسلامی است و این مدیران مولف بودند که توانستند در عرصه‌های مختلف ما را به صورت تصاعدی رشد دهند. کسانی مانند شهید طهرانی مقدم و اینگونه مدیریت‌ها بوده که توانسته گشایش‌های بسیار زیادی را برای کشور ایجاد کند. لذا این نگاه بلند و بینش عمیق وی توانسته در زمان‌هایی که خیلی‌ها تصور نیاز خیلی از ساز و کار‌ها را نمی‌کردند مبادرت به آن ورزد و بعد از مدتی که آن ساز و کار و تشکیلات به یک بلوغی رسیده آنجا را به کسی دیگری سپرده و به جای دیگری رفته است.

باقری کنی در پایان اظهاراتش گفت: نکته آخر که لازم است به آن اشاره کنم این است که باید تلاش کنیم این مسیر را در همان چارچوبی که طراحی شده، ادامه دهیم. درخواست بنده از دکتر لاریجانی این است که همواره از راهنمایی‌ها، توصیه‌ها و اندرز‌های وی استفاده کنیم و این برای من و مجموعه دوستانی که در این عرصه فعال هستند فرصتی مغتنم است.

کد مطلب: 76801
زمان انتشار: چهارشنبه 11 دی 1398 - 14:00:44
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+2

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری