به روز شده: 51 دقیقه قبل
کد مطلب: 76913
زمان انتشار: پنجشنبه 19 دی 1398 - 16:55:37

زنگانه: کنترل آسیب‌ها و جرائم با مشارکت مردم و دستگاه های اجرایی اثرگذارتر است

زنگانه: کنترل آسیب‌ها و جرائم با مشارکت مردم و دستگاه های اجرایی اثرگذارتر است
قوه قضائیه  - زنگانه گفت: برنامه‌های کنترل آسیب‌ها و جرایم، وقتی با مشارکت مردم و دستگاه‌های اجرایی پیاده می‌شود اثرگذارتر است، از هر اقدام قانونی که منجر به اصلاح کاهش ورودی پرونده و جمعیت کیفری شود استقبال می‌کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر ، پنجمین جلسه کمیته راهبردی استانی درمان دادگاه مدار با حضور مدیرکل پیشگیری‌های فرهنگی اجتماعی معاونت اجتماعی قوه قضاییه، برخی از مسئولین کشوری، مسئولان قضایی و مدیران استان در سالن جلسات دادسرای عمومی و انقلاب قزوین برگزار گردید.

زنگانه در این جلسه خاطر نشان کرد: مطابق  سیاست‌های کلی قوه قضاییه از هر اقدام قانونی که منجر به اصلاح فرد خاطی، کاهش ورودی پرونده و جمعیت کیفری شود استقبال می‌کنیم.

 وی با اشاره به اینکه  برنامه‌های کنترل آسیب‌ها و جرایم، وقتی با مشارکت مردم و دستگاه‌های اجرایی پیاده می‌شود اثرگذارتر است افزود:یکی از چالش‌های پیش روی مقابله با آسیب‌های اجتماعی ماهیت پیچیده و گسترده آن‌ها است که باید به صورت ائتلافی و شبکه‌ای برای مقابله با آن‌ها اقدام کرد.

مدیرکل پیشگیری‌های فرهنگی اجتماعی معاونت اجتماعی قوه قضاییه در ادامه اضافه کرد: اقدام شبکه‌ای و ائتلافی در این زمینه یک الزام علمی و مدیریتی است. حرکت جزیره‌ای در این زمینه از عمل نکردن بهتر است، چون آسیب‌ها و صدمات زیادی را به دنبال خواهد داشت.
 
 زنگانه بیان کرد: مقام معظم رهبری، همواره دغدغه آسیب‌های اجتماعی دارند و باید در موضوع آسیب‌ها با نگاه مشارکت محور و همه جانبه برای دستیابی به نتیجه تلاش کرد.

این  مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه  در مقابله با آسیب‌های اجتماعی تکنوازی به درد نمی‌خورد بلکه باید با کار مشارکتی و شبکه‌ای همدیگر را کمک کنیم تاکید کرد: هرکجا هم افزایی میان دستگاه‌ها وجود داشته باشد دستیابی به موفقیت بیشتر خواهد بود، آنچنانکه در آیات قرآن نیز بر کار اجتماعی و مشارکت محور تاکید شده است.

مدیرکل پیشگیری‌های فرهنگی اجتماعی معاونت اجتماعی قوه قضاییه با اشاره به اجرای طرح درمان دادگاه مدار در قزوین، ادامه داد: این استان در اجرای این طرح موفق عمل کرده است و آمادگی برگزاری جشنواره بهبود یافتگان را دارد.

وی اضافه کرد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که این طرح در استان قزوین با همدلی و همراهی دستگاه‌های متولی از جمله دادگستری، دادستانی و بهزیستی به موفقیت رسیده است و باید از زحمات و تلاش‌های صورت گرفته قدردانی کرد.

طبق گزارش میزان، در ادامه معاون اجتماعی، فرهنگی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان قزوین در این نشست گفت: دادرسی درمان مدار یا دادگاه درمان مدار در کشور ما اقدام قضایی جدید بوده و اجرای آن از سال ۹۶ در قزوین به عنوان اولین استان آغاز شده است.

حجت الاسلام والمسلمین حیدری افزود: دیدگاه قانونگذار به معتاد در گذشته به عنوان بزهکار و مجرم بود، اما امروزه با تغییر این رویکرد، اعتیاد به عنوان یک آسیب اجتماعی شناخته شده و معتاد بیمار و معلول محسوب می‌شود، از این رو روش‌های ایجابی، به شیوه‌های پیشگیرانه و درمان مدارانه تبدیل شده و در این راستا می‌توان به تاسیس جدید در قوه قضاییه تحت عنوان دادگاه درمان مدار اشاره کرد.
کد مطلب: 76913
زمان انتشار: پنجشنبه 19 دی 1398 - 16:55:37
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+3

دیگر مطالب
یادداشت
تلگرام؛ گوساله سامری
تلگرام؛ گوساله سامری
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری
واقعیت ها
واقعیت ها
حسام الدین برومند
مدرس، تاریخ و عدلّیه
مدرس، تاریخ و عدلّیه
سیدمحمد میرزمانی
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری