به روز شده: 1 ساعت و 55 دقیقه قبل
کد مطلب: 77026
زمان انتشار: چهارشنبه 2 بهمن 1398 - 15:40:57

فرآیندهای انتخابات مجلس الکترونیکی انجام می‌شود

فرآیندهای انتخابات مجلس الکترونیکی انجام می‌شود
حقوق شهروندی  -  رئیس مرکز دولت الکترونیک، فناوری اطلاعات و آمار وزارت کشور گفت: تمام فرآیندهای انتخابات مجلس شورای اسلامی به‌جز یک فرآیند به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر،  امیر شجاعان در کلاس آموزشی انتخابات 7 استان کشور شامل اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد، لرستان، مرکزی، قم و قزوین که صبح امروز به‌میزبانی اصفهان برگزار شد، اظهار داشت: تمام فرآیندهای انتخابات مجلس شورای اسلامی به‌جز یک فرآیند به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

وی افزود: در این راستا سامانه جامع انتخابات طراحی شده که شامل 25 فرآیند است که تمام این فرآیندها باید کنترل و از طریق سامانه جامع انجام شود.

رئیس مرکز دولت الکترونیک، فناوری اطلاعات و آمار وزارت کشور ادامه داد: مکانیزه کردن فرآیند انتخابات مطابق با آخرین قوانین و آیین‌نامه‌های موجود، مدیریت یکپارچه انتخابات و جلوگیری از رفتار سلیقه‌ای از ویژگی‌های استفاده از سامانه جامع انتخابات است و برای مثال هیچ‌کس نمی‌تواند خارج از ساعت تعیین‌شده اقدام به ثبت‌نام در انتخابات کند.

وی گفت: سامانه جامع انتخابات به امضای دیجیتال مجهز است، زیرساخت‌های امنیتی چندگانه دارد و در هیچ فرآیندی از اینترنت استفاده نمی‌شود و زیرساخت آن شبکه مخابراتی است.

شجاعان بیان کرد: انواع گزارش‌ها در این سامانه پیش‌بینی شده و هیچ گزارشی نباید به‌صورت دستی تنظیم و یا خارج از سامانه ارائه شود.

وی تصریح کرد: مشخصات شعب و تمام عوامل اجرایی باید در سامانه ثبت شود و هیچ شعبه‌‌ای نباید بدون دستگاه احراز هویت کار کند که در تمام شعب نصب می‌شود و باید رأس ساعت 8 صبح در شعب فعال شده باشد که توسط دستگاه‌های مربوطه رصد می‌شود.

رئیس مرکز دولت الکترونیک، فناوری اطلاعات و آمار وزارت کشور با ابراز اینکه فرآیند انتخابات شامل فرآیندهای قبل از رأی‌گیری، روز اخذ رأی، بعد از روز اخذ رأی و فرآیندهای پشتیبان است، خاطرنشان کرد: احراز هویت الکترونیکی با استفاده از کارت ملی هوشمند صورت می‌گیرد تا از اخذ رأی تکراری جلوگیری شود.

وی اضافه کرد: برای دادن رأی داشتن کارت ملی الزامی نیست اما داشتن شماره ملی الزامی است. البته تلاش می‌شود تا اسفندماه کارت‌های ملی باقی‌مانده نیز صادر شود.

طبق گزارش تسنیم، شجاعان بیان کرد: پس از احراز هویت و اخذ رأی، فرد در هیچ شعبه دیگری نمی‌تواند رأی دهد. هیچ شعبه‌ای بدون دستگاه احراز هویت اجازه کار ندارد. برای نخستین بار ملاک اینکه کسی رأی داده یا نداده مهر شناسنامه نیست بلکه استعلام از سامانه است. البته تمام شناسنامه‌ها باید مهر شود.

وی گفت: در این دوره رأی‌گیری بدون استعلام از سامانه باطل است. رأس ساعت 24 سامانه را قطع می‌کنیم و از آن زمان هیچ شعبه‌ای اجازه اخذ رأی ندارد. همچنین هیچ شعبه‌ای پیش از پایان زمان رأی‌گیری اجازه بازگشایی صندوق‌ها و شمارش آرا را ندارد.

کلید واژه: مجلس - انتخابات
کد مطلب: 77026
زمان انتشار: چهارشنبه 2 بهمن 1398 - 15:40:57
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-2

دیگر مطالب
گفتگو
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
دبیر کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیأت دولت:
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
علی محمد فلاح زاده