به روز شده: 7 ساعت و 43 دقیقه قبل
کد مطلب: 77032
زمان انتشار: پنجشنبه 3 بهمن 1398 - 23:55:18
رئیس قوه قضائیه در دیدار با نخبگان، كارآفرينان و توليدكنندگان استان يزد؛

اقتصاد ایران با توجه به رونق تولید، کارآفرینی، سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال قوی می شود

اقتصاد ایران با توجه به رونق تولید، کارآفرینی، سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال قوی می شود
قوه قضائیه  - آیت الله رئیسی گفت: ایران قوی بدون اقتصاد قوی امکان پذیر نیست و باید اقتصاد کشورمان قوی شود. سازوکارهای قوت اقتصادی ، عمل کردن به منشوری است که رهبری فرمودند؛ یعنی توجه به تولید و تولید کننده، تسهیل امر تولید، کارآفرینی، سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال با زمینه های بسیاری که وجود دارد که در استان یزد همان اقتصاد گردشگری است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر ،آیت الله رئیسی، رئیس قوه قضائیه گفت: خوشحالیم که امروز در میان نخبگان اثرگذار هستیم. نظرات شما برای بنده بسیار شنیدنی بود. عزیزانی که دیدگاه شان را بیان کردند، مطالب را مرقوم بفرمایند و ان شاءالله از نظرات عزیزان فرهنگی و هم از نظرات عزیزان کارآفرین سرمایه گذار و فعالان اقتصادی بهره مند می شویم.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه استان یزد جلوه‌گاه فرهنگ کشور ماست، تاکید کرد: استان یزد جلوه دینداری وهنرمندی و فرهنگ اسلامی است ودر جای جای این استان، فرهنگی بودن و دین‌مدار بودن مردم و هنرمند بودن آنان ملموس است. امروز آنچه می تواند جامعه ما را از وقوع جرم پیشگیری و حفظ کند و ناهنجاری های اجتماعی را از بین ببرد، فرهنگ بومی یزد است. این فرهنگ نقش پیشگیرانه برای تهدیدهای موجود دارد و هرقدر چهره های فرهنگی استان، مسائل جامعه را در بستر هنر بیان کنند، می تواند نقش پیشگیرانه در وقوع جرم داشته باشد.

آیت الله رئیسی در ادامه این نشست بیان کرد: داشته های فرهنگی ما از سوی دشمنان، امروز در حال تهدید است . امروز بر فرهیختگان با بصیرت ماست که با تیزبینی و دقت نگذارند که مرزهای فرهنگی تهدید شود . آنان نباید بگذارند که هنر این کشور مورد تهدید قرار گیرد؛ اقتصاد کشور مورد تهدید قرار گیرد . در استانهای دیگر و در استان هرمزگان تاکید کردم اقتصاد دریا فعال شود و در استان آذربایجان شرقی هم تاکید کردم تلاش کنیم در اقتصاد فضای مجازی فعال باشید و در این استان هم بر اقتصاد گردشگری تاکید دارم . اقتصاد گردشگری در استان یزد که هم بار فرهنگی و هم سابقه طولانی در معرفی فرهنگ اسلامی و فرهنگ ملی ما دارد و هم زمینه مناسبی برای ارتباط بین ملتها در این استان وجود دارد، دارای ظرفیت‌های مناسبی است. اقتصاد گردشگری اقتصادی است که می تواند در استان یزد هم برای خود استان و هم برای کشور منشاء اثر باشد .

رئیس قوه قضاییه ایران را یکی از کشور های امن دنیا دانست و خاطرنشان کرد:امروز علی رغم اینکه دشمنان، جمهوری اسلامی را نا امن جلوه می دهند، عرض می کنم که امن ترین نقطه دنیا جمهوری اسلامی ایران است و آنان با بهانه کردن یک حادثه سعی دارند ایران را کشوری ناامن جلوه دهند؛ در حالیکه این مسائل در جای جای دنیا در حال رخ دادن است و ما هم اطلاعات و هم خبر های آن را داریم . امروز کشور ما برای گردشگران، کشور امنی محسوب می شود و استان یزد استان امنی است و بیش از همیشه می تواند این امنیت را برای همه گردشگران داشته و منشاء آثار خیر باشد.

 

آیت االله رئیسی در ادامه درباره فعالان گردشگری هم تاکید کرد: ما بایداز افرادی که می‌خواهند در اقتصاد گردشگری فعالیت کنند، حمایت کنیم که آنها در فرایند کار اقتصادی دچار آسیب نشوند و اگر مشکلی با نظام بانکی دارند، حل شود و کار گردشگری از رونق نیفتد . اگرچه باید بدهیهای بانکی پرداخت شود، اما این موضوع نباید به تعطیلی یک واحد گردشگری بیانجامد؛ زیرا تعطیلی آن واحد گردشگری فقط مربوط به آن شخص نیست؛ بلکه مربوط به یک جریان و فرآیندی است که از آن آسیب می خورد. دراین خصوص باید روشی دنبال گردد و سازوکاری ایجاد شود که کار دچار مشکل نشود.

وی گفت: رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه به همه ما فرمودند باید ایران قوی شود؛ ایران قوی می خواهیم. ایران قوی بدون اقتصاد قوی امکان پذیر نیست و باید اقتصاد این کشور قوی شود. سازوکارهای قوت اقتصادی ، عمل کردن به منشوری است که ایشان فرمودند؛ یعنی توجه به تولید و تولید کننده، تسهیل امر تولید، کارآفرینی، سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال با زمینه های بسیاری که وجود دارد که در استان یزد همان اقتصاد گردشگری است.

رئیس دستگاه قضا گفت: امید است این موضوع مورد توجه همگان قرار گیرد و ما هم به سهم خودمان در دستگاه قضایی خدمتگزار شما هستیم؛ به ویژه در سازمان بازرسی نکاتی که دوستان به عنوان آسیب اشاره کردند، ان شاءالله دنبال شود.

آیت الله رئیسی تاکید کرد: این بستر و زمینه در استان یزد کاملا وجود دارد که این استان، هم بتواند ارتباط فرهنگی با ملت ها داشته باشد و هم بتواند یک کار اقتصادی ارزشمند را در کشور شکل دهد.

رئیس دستگاه قضا یادآور شد: در ارتباط با مساله تسهیل امر تولید ، ما سیاست های مصوب ابلاغ شده داریم. این سیاست‌ها در مجمع تشخیص مصلحت نظام بحث شده و از جانب رهبر معظم انقلاب نیز ابلاغ شده است و هم مصوباتی در رابطه با اقتصاد مقاومتی داریم که این ها اسناد بالا دستی ما بشمار می روند. هر بخشنامه و هر تصمیمی باید در ذیل این سیاست ها باشد. نباید بخشنامه با سیاست های مصوب نظام مخالفت داشته باشد و حتما بخشنامه ها باید تسهیل کننده تولید در کشور باشند . هرکاری که تولید کننده را بی انگیزه یا کم انگیزه کند، باید از آن پرهیز کرد.

وی تاکید کرد: نباید به دست دیگران نگاه کرد تا برای ما تولید کنند؛ حال هر کشوری که می خواهد باشد؛ در حالیکه همان کالا می تواند در داخل کشور با کیفیت تولید شود. کاشی و سرامیک از تولیدات نام آور این استان است و نه فقط در ایران اسلامی، بلکه در منطقه نام کاشی و سرامیک یزد از لحاظ استاندارد و کیفیت معروف است و باید برای آن بازار ایجاد شود.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: 15 کشور در زمره همسایگان ما بشمار می روند که این ها همه مشتریان کالایی هستند که در کشور درحال تولید است و باید بازار را برای اینها فراهم کرد که برای تولید کننده صرف داشته باشد.

وی با اشاره به برخی انتقادها نسبت به اینکه مساله صادرات دچار آسیب شده است، گفت: برای اینکه کار دنبال شود، این را ازسازمان بازرسی کل کشور در استان یزد می خواهم و هم از استانداری یزد که با همکاری یکدیگر و مدیر صنعت و معدن در استان، کارگروهی تشکیل دهند و این موضوع پیگیری شود تا معلوم گردد کجای کار دارای مشکل است.

رئیس قوه قضاییه گفت: امروزه در کشور مساله تولید مساله محوری است و تولید کننده آماده تولید است و باید بررسی شود که کجای کار ایراد دارد. تولید کننده گله‌مند است که ما دچار مشکل هستیم و تولیدی که در کشور و حتی در خارج از کشور به عنوان یک تولید برتر شناخته می شود، اکنون بامشکلاتی مواجه است. لذا این موضوع را باید دوستان دنبال کنند تا براساس گزارش های ارسال شده، اگر مشکلی وجود داشته باشد، بتوانیم در شورای عالی بررسی و هم برای دولت محترم ارسال کنیم و استاندارمحترم یزد نیز این موضوع را پیگیری کند تا اتفاقات نامناسب رخ ندهد.

وی با بیان اینکه نباید تنها در سخن بگوییم که باید از تولید حمایت شود، گفت: رهبر معظم انقلاب در دیدار با صنعتگران، کارآفرینان و سرمایه گذاران، منشوری را مطرح کردند که جامع همه آن چیزی است که ما در جلسات مختلف می خواهیم به آن اشاره کنیم؛ یعنی جامعترین سخن در حمایت از تولید و صنعت را ایشان مطرح کردند و باید همان حرف ها را همه اجرا کنیم.

آیت الله رئیسی تاکید کرد: ما همه مجری هستیم. بنده در حوزه قضا و مجریان در حوزه اجرا و قانونگذاران در حوزه تقنین و قانونگذاری فعالیت می کنیم و همه باید میدان اجرا را برای این قضیه فراهم کنیم و امر سرمایه گذاری و کارآفرینی را تسهیل کنیم.

رئیس دستگاه قضا یادآور شد: استان یزد معروف به کاروفعالیت  است و از قدیم الایام مردمانش به عنوان مردمان سختکوش معرفی شده‌اند. این شعار قناعت و قناعت ورزی در زندگی به نحوی است که تولید انجام شود که این امر در حوزه های مختلف اعم از کشاورزی ، صنعت و نساجی است؛ کار نساجی در استان از صنایع نامدار یزد است و نباید این صنعت دچار مشکل شود.

وی افزود: فرهنگ اصیل مردم و سرمایه بزرگ استان نباید به هیچ عنوان مورد تهدید قرار گیرد و باید کارشناسان و دیده بان های فرهنگی از فرهنگ یزد صیانت کنند.

آیت الله رئیسی در پایان با یادآوری برخی موضوعات مطرح شده پیرامون مقوله سلامت گفت: با پیشرفتی که در حوزه پزشکی و سلامت صورت گرفته است، استان یزد در حال تبدیل شدن به قطب سلامت در منطقه است و نگاه و نظرات بسیار دقیق پزشکی آن نیز مورد توجه قرار گرفته است و لازم است این جهت تقویت شود که یکی از راه های آن این است که در این حوزه سرمایه گذاری هایی انجام شود که موضوع سلامت در استان پیشرفت کند.

کد مطلب: 77032
زمان انتشار: پنجشنبه 3 بهمن 1398 - 23:55:18
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+3

دیگر مطالب
یادداشت
تلگرام؛ گوساله سامری
تلگرام؛ گوساله سامری
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری
واقعیت ها
واقعیت ها
حسام الدین برومند
مدرس، تاریخ و عدلّیه
مدرس، تاریخ و عدلّیه
سیدمحمد میرزمانی
گفتگو
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری