به روز شده: 9 ساعت و 33 دقیقه قبل
کد مطلب: 77055
زمان انتشار: یکشنبه 6 بهمن 1398 - 12:36:39

سیستان و بلوچستان حال خوشی ندارد/ سیل محرومیت این استان را آشکارتر کرد

سیستان و بلوچستان حال خوشی ندارد/ سیل محرومیت این استان را آشکارتر کرد
حقوق شهروندی  - سیستان و بلوچستان این روز‌ها حال خوشی ندارد، بسیاری از مردمانی که در کپر زندگی می‌کردند حالا با وقوع سیل جایی برای زندگی ندارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، سیستان و بلوچستان با جذابیت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فردی که در ایران دارد این روز‌ها به دلیل سیل با مشکلات بسیار زیادی دست و پنجه نرم می‌کند. این روزها به دنبال سیل بسیاری از راه‌ها، خانه‌ها و مزارع از استان تخریب شده است و مردمان این مناطق در روز‌ها و هفته‌های اخیر حال چندان خوشی ندارند.

البته این ناخوشی‌ها و ناراحتی‌ها تنها مربوط به سیل و خسارت‌های ناشی از آن نیست چرا که مردم استان سیستان و بلوچستان به ویژه روستا‌های این مناطق خیلی وقت است که از سوی مسئولان فراموش شده‌اند.

چند روز پیش سفر یک روزه‌ای برای گرفتن گزارش از وضعیت خسارت‌های ناشی از سیل به استان سیستان و بلوچستان داشتند و در این سفر از شهر‌های مختلف از جمله کنارک، چابهار و ایرانشهر بازدید به عمل آوردند. متأسفانه در این سفر صحنه‌های بسیار ناراحت‌کننده از وضعیت اسفبار مردمان این روستا را  دیده می شد که به نظر می رسد گفتن این مسائل در یک گزارش نگنجد.

زندگی مردمان با فرهنگ و صالت سیستان و بلوچستان این روز‌ها در خانه‌های کپری کوچه‌های پر از فاضلاب و آلوده و راه‌های سرتاسر خاکی خلاصه می‌شود که این روزها با وقوع سیل مشکلات مردمان روستاهایش چندین برابر شده است.

در طول این بازدید با مردمان این روستا صحبت شد. بسیاری از اهالی در حین صحبت خود از نداشتن زمین، واحد مسکونی مناسب و کوچه‌های آلوده شکایت داشتند یکی از خانم‌های این روستا با همان لهجه شیرین بلوچی از وضعیت اسفبار خانه‌ها گله‌مند بود و گفت بارندگی‌های شدید از نیمه‌های شب آغاز شد و بعد از گذشت چندین ساعت تبدیل به یک سیل سهمگین شد به طوری که آب تا نزدیک‌های سقف داخل خانه‌هاشان وارد شد. هم اکنون بعد از گذشت ۱۰ روز، آب به صورت کامل تخلیه نشده و تمامی دیوار‌های واحد‌های مسکونی ما شوره زده و گل‌های ناشی از سیل تا نزدیکی سقف خانه را پر کرده است.

یکی دیگر از مردمان بلوچی با حالت ناراحتی و گریه می گوید؛ ۱۶ نفر تنها در دو اتاق زندگی می‌کنیم پیش از وقوع سیل اوضاع اقتصادی و بهداشتی ما بسیار بد بود و الان با آمدن سیل وضعیت بسیار وحشتناک شده است و در حال حاضر ما حتی جا برای زندگی دو نفر هم نداریم بسیاری از خانواده‌ها هم اکنون در کوچه‌ها و خیابان‌های روستا‌های کنارک سرگردان هستند.

یکی دیگر از کودکان این روستا گفت سیل تمام وسایل ما از جمله یخچال، تلویزیون، گاز، کمد را از بین برده و تمامی اسباب بازی‌های من خراب شده است، امیدواریم مسئولان مانند سردار شهید سلیمانی به داد مردمان این مناطق برسند.

بسیاری از اهالی این منطقه از نبود زمین و یا ساخت واحد‌های مسکونی در شوره‌زار گله‌مند بودند و می‌گفتند زمینی که سال‌های پیش در آنجا اجازه ساخت به ما دادند قبلا جزو دریا و ساحل بوده و هم اکنون که این منطقه تبدیل به روستا شده اما شوره‌زاری بیش نیست و در این محدوده نه تنها آب فروکش نمی‌کند بلکه هیچ گیاه و یا علفزاری در این مناطق نمی‌تواند رشد کند. بارندگی‌های چند روز پیش که باعث وقوع سیل شد اثرات آن همچنان در کوچه‌ها باقی مانده و آب‌ها تبدیل به استخری پر از فاضلاب شده است و تمامی کودکان این مناطق بیماری‌های پوستی ناشی از آلودگی آب گرفته‌اند.

یکی دیگر از اهالی که در کپر زندگی می‌کرد با نشان دادن کوچه‌هایی که پر از آب کثیف بود، گفت فرزندانمان پابرهنه از صبح تا شب در این آب‌های کثیف بازی می‌کنند ما با وجود آن که ایرانی هستیم، ولی متأسفانه به فراموشی سپرده شده‌ایم بسیاری از مسئولان از جمله شورای شهر تصور می‌کنند که ما از کشور‌های دیگر به این مناطق مهاجرت کرده‌ایم، در حالی که ما ایرانی هستیم و دولت و شورای شهر باید برای برطرف کردن مشکلات اهالی به این مناطق کمک‌های بیشتری کنند.

بانوی دیگری در روستای ملنگ بازار که از توابع ایرانشهر بود، گفت: دولت اگر در جای دیگر به ما زمین بدهد ما می‌توانیم آن‌جا را آباد کنیم خانه‌هایی که در این زمین‌ها ساخته شده شوره‌زار هستند و در شوره‌زار هم هیچ کاری نمی‌شود کرد و هیچ گیاهی در این مناطق رشد نمی‌کند. اینجا آلوده است و بسیاری از مردمان این محله به خاطر آلودگی و نبود بهداشت بیماری‌های مختلفی گرفته‌اند.

بررسی‌های چند ساعته ما حاکی از آن بود که مردمان این روستا هیچ اشتغالی ندارند و تنها برخی از آن‌ها به کار ماهیگیری مشغول هستند برخی از آن‌ها هم که تعدادی دام برای گذراندن امور داشتند با وقوع سیل دامهایشان تلف شده است و برخی از بز‌هایی که در این مناطق وجود داشت هم به جای خوردن علف، کاغذ و یا مقوا می‌خوردند.

مردمان روستا‌های دیگر هم وضعیتشان بدتر از این مناطق بود به طوری که کودکان این مناطق حتی آب و یا خوراکی کافی برای خوردن نداشتند.

حال سیستان و بلوچستان خوب نیست و مسئولان به ویژه شورای شهر، شهرداری و وزارت راه و شهرسازی و وزارت بهداشت هرچه سریع‌تر باید برای ساماندهی این مناطق و رسیدگی به وضعیت جسمانی مردمان آستین بالا بزنند.

البته بنیاد مسکن همزمان با وقوع سیل برای این مناطق با همکاری دولت تصمیمات بسیار مهمی گرفته و نوسازی و مقاوم‌سازی واحد‌های مسکونی این مناطق در دستور کار قرار گرفته است.

طبق گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، بر اثر وقوع سیل حدود ۲۴ هزار و ۲۵۰ واحد مسکونی دچار خسارت‌های تعمیراتی و صد در صدی شده‌اند و دولت تصمیم گرفته است که شیوه سکونت و ساخت واحد‌های مسکونی را در این مناطق تغییر دهد، البته در سال گذشته چندین هزار واحد مسکونی برای محرومان در این مناطق ساخته شده و بسیاری از آن‌ها تحویل داده شده است، اما دولت برای این مناطق برنامه دیگری را در دستور کار خود قرار داده و حدود یک هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برای بازسازی واحد‌های مسکونی در این مناطق در نظر گرفته شده است.

سیستان و بلوچستان به عنوان یکی از مهمترین استان های جنوبی کشور این روز‌ها با وقوع سیل مشکلاتشان چندین برابر شده است و این استان که می‌توانست به عنوان قطب سرمایه گذاری با داشتن سواحل مکران تبدیل شود این روز‌ها حال خوشی ندارد و بسیاری از مردمان این مناطق و مشکلاتشان به فراموشی سپرده شده است. امیدواریم دولت به ویژه وزارت راه و شهرسازی و وزارت بهداشت هرچه سریع‌تر برای رفع مشکلات این مناطق گام‌های موثری بردارد چرا که وضعیت مردمان این مناطق بسیار بحرانی است و باید هرچه سریع‌تر اقدامات لازم در دستور کار قرار گیرد.

کد مطلب: 77055
زمان انتشار: یکشنبه 6 بهمن 1398 - 12:36:39
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+3

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
دبیر کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیأت دولت:
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
علی محمد فلاح زاده