به روز شده: 12 ساعت و 18 دقیقه قبل
کد مطلب: 77171
زمان انتشار: چهارشنبه 30 بهمن 1398 - 14:49:27

مشارکت فعالانه زنان در توسعه طرح های اقتصادی و بازار کار ایران

مشارکت فعالانه زنان در توسعه طرح های اقتصادی و بازار کار ایران
زنان  - 
مشاور امور بانوان اتاق تعاون گفت : حدود ۴۹ و ۶ دهم درصد جمعیت کشور را زنان تشکیل می‌دهند و سطح مشارکت آن ها در بازار کار حدود ۱۵ است.


مشاور امور بانوان اتاق تعاون گفت: حدود ۴۹ و ۶ دهم درصد جمعیت کشور را زنان تشکیل می‌دهد و سطح مشارکت زنان در بازار کار ایران حدود ۱۵ است.

 تهمینه دانیالی در خصوص نقش و جایگاه زنان افزود: زنان نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند و توجه به نیرو‌های بالقوه عاملی برای توسعه پایدار در همه ابعاد آن است.

طبق گزارش اتاق تعاون ، وی ادامه داد: در کنار بالا بودن رشد اقتصادی به مفاهیمی همچون توسعه اجتماعی، توسعه پایدار و توسعه انسانی برمی خوریم که در مفهوم توسعه انسانی مشارکت زنان در مسیر توسعه اقتصادی و اجتماعی و سیاسی حائز اهمیت بوده و اعتقاد راسخی در سطح جهان شکل گرفته است که زنان در توسعه مشارکت داده شده تا نیروی کار، مهارت، خلاقیت، نوآوری و تخصصی و مدیریت آنان در فرآیند توسعه بکار گرفته شود و زیربنای توسعه آموزش باشند.

این مدرس دانشگاه گفت: اینجاست که این مفهوم مصداق پیدا می‌کند آموزش یک مرد آموزش یک نفراست و آموزش یک زن آموزش خانواده است و تعاونی تبلور مشارکت، نتیجه ترویج و توانمندسازی است که با حضور زنان که هسته اصلی آن هستند شکل می‌گیرد، قوی می‌شود و به پایداری می‌رسد و نتیجه این پایداری در کنار توانمندسازی توان افزایی است.

دانیالی در خصوص سهم زنان در تولید ناخالص داخلی افزود: یکی از بارقه‌های انقلاب اسلامی تأثیر معنادار حضور زنان در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی بوده و به همین جهت است که حضور زنان و تأثیر معنا دار آن را در دهه‌های اخیر شاهد هستیم، سهم زنان از تولید ناخالص داخلی برحسب توسعه یافتگی متفاوت است .

وی یادآور شد: سیاست‌های خوبی در جهت ارتقاء این مشارکت اتفاق افتاده است و اصلی‌ترین آن هدایت جامعه زنان به سمت حضور در تشکل‌ها و تعاونی‌ها بوده است چنانچه حدود ۱۱درصد تعاونی‌های کشور را تعاونی‌های زنان با تعداد ۱۰ هزار تعاونی تشکیل می‌دهند که در یک دهه گذشته این عدد از رشد کمی وکیفی بیشتری برخوردار بوده است.

دانیالی به بهره گیری از توانمندی‌های بانوان در عرصه اجرای برنامه و طرح‌های اقتصادی تاکید کرد و گفت: یکی از راهبرد‌هایی که برای توانمند سازی زنان استفاده شده تاکید بر این نکته است که مشارکت زنان صرفاً به مفهوم بهره مندی آنان از مزایا و نتایج برنامه‌های توسعه نیست بلکه آنان باید در اجرای برنامه‌ها و طرح‌های توسعه اقتصادی مشارکت فعالانه داشته باشد.

وی گفت: بخش تعاون در جمهوری اسلامی ایران توانسته است به تاسی از سیاست‌های ICA اتحادیه جهانی تعاون حضور زنان و جوانان را در این عرصه تقویت کند و به سمت شکل گیری تعاونی‌های با محوریت خانواده برود تا تک تک اعضای آن که شامل اعضای خانواده است.

کد مطلب: 77171
زمان انتشار: چهارشنبه 30 بهمن 1398 - 14:49:27
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-3

دیگر مطالب