به روز شده: 7 ساعت و 51 دقیقه قبل
کد مطلب: 77416
زمان انتشار: شنبه 9 فروردین 1399 - 13:48:59

روایت دانشمند ایرانی آزاد شده از رفتارهای غیر انسانی در زندان فرانسه که مدعی حقوق بشر است

روایت دانشمند ایرانی آزاد شده از رفتارهای غیر انسانی در زندان فرانسه که مدعی حقوق بشر است
حقوق بشر  - دانشمند و شهروند ایرانی که به اتهام دور زدن تحریم‌های آمریکا، در یکی از زندان‌های فرانسه گرفتار شده بود، رفتارهای ضد حقوق بشری و غیرانسانی فرانسویان را تشریح کرد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حقوق بشر، مهندس روح الله نژاد دانشمند و شهروند ایرانی که به اتهام دور زدن تحریم های آمریکا علیه کشورمان بیش از یک سال در فرانسه زندانی بود و چند شب گذشته آزاد شد و به خاک وطن بازگشت در گفتگو با مجری برنامه بدون تعارف درخصوص اینکه چند ماه در زندان‌های فرانسه بسر برده و علت آن چه بوده، اظهار داشت: نزدیک به 14 ماه در زندان فرانسه به دلیل نامه استرداد آمریکایی ها به اتهام دورزدن و همکاری با شرکت ها و سازمان های تحت تحریم آمریکا، زندانی بودم.

این نخبه ایرانی در پاسخ به اینکه آیا به ارگان و یا سازمان خاصی وابسته است، گفت: افتخار است که پاسدار باشم و برای سازمان ها و ارگان‌های کشورم خدمت کنم ولی من کارمند بخش خصوصی هستم ،شرکت دارم و پژوهشگرم، در زمینه الکترونیک و اپتیک فعالیت می‌کنم و نخستین بار بود که به اروپا سفر کردم و تا به حال آمریکا و اروپا نرفته بودم.

مجری برنامه درخصوص سفر دانشمند ایرانی به فرانسه می گوید: این بار هم روح الله نژاد بهمن سال 97 ، به دعوت خود فرانسوی ها به تحقیق و بررسی برای اجرای یک پروژه راهی این کشور شده بود.

دانشمند ایرانی کشورمان در ادامه گفت: دولت فرانسه همکاری کرد و طی دو هفته ویزا صادر شد و در بدو ورود به این کشور هم مشکلی نداشتم و جلسات برگزار شد، تا روزی که خواستم به ایران برگردم که 3 نفر از مأموران لباس شخصی و 2 پلیس فرودگاه با رفتاری غیرمؤدبانه و وحشیانه من را بدون هیچ دلیل قانع کننده ای بازداشت کردند و از همان فرودگاه به دادگاه بردند.

وی افزود: در دادگاه یک خانم قاضی که حتی در جریان این بازداشت و اتفاقات نبود و فقط به او دیکته شده بود که باید حکم من را امضاء کند، درباره اتهامات وارده گفت تحریم های آمریکا را نقض کردی و با شرکت های دانش بنیان تحت تحریم همکاری کردی  (درحالی که شرکت خوشنام دانش بنیان ایرانی چندین جایزه علمی و بین‌المللی هم دارد) تنها به جرم همکاری با این شرکت اسناد اتهامی برای من تنظیم کردند.

این درحالی است که پس از دادگاه به سرعت انتقال این دانشمند ایرانی به زندان فرانسه انجام می شود و در آنجا رفتارهای غیرانسانی شروع می شود.

روح الله نژاد درباره وضعیتش در زندان فرانسه می گوید: تقریبا هر دو هفته یکبار من را در قفسی به صورت لخت مادرزاد نگه می داشتند و تحقیرم می کردند چون می دانستند از این کار متنفرم، یکبار هم که اعتراض کردم تعداد زیادی از نیروهای امنیتی زندان با خشونت هر چه بیشتر من را در سلول انفرادی به تخت بستند و به زور لخت کردند.

وی ادامه می دهد: 5 ماه کامل مرا در سلول انفرادی نگه داشتند و از هوای تازه و  نور آفتاب محروم بودم . من در زندان MI1 جایی که خطرناکترین زندانیان نگه داشته می شدند بودم؛ زندانی که بیشترین استرس روحی و روانی و بدترین رفتارها را اعمال می کردند.

خبرنگار بدون تعارف با شنیدن این سخنان گفت: فرانسوی ها که دم از حقوق بشر می زنند چگونه چنین رفتار غیرانسانی با زندانیان دارند؟

شهروند ایرانی آزاد شده پاسخ داد: حقوق بشر برای آنها بی معنی و درحد جک است . خودشان هم به این حرف می خندیدند؛ به دست ها و پاهای من قلاده زدند که شایسته انسان نیست.

این همه درحالی صورت گرفت که آمریکایی ها درخواست استرداد او را به فرانسوی ها داده بودند و حتی دادگاه آمریکا برای روح الله نژاد حکم غیابی و 67 سال زندان صادرکرده بود.

دانشمند کشورمان در رابطه با همکاری فرانسه با آمریکا، گفت: فرانسه حیوان خانگی آمریکایی هاست . فریب شعارهای به ظاهر قشنگ و رفتار عوام‌فریبانه کشورهایی همچون فرانسه را نخورید.

تنها چند روز مانده به استرداد مهندس ایرانی به آمریکا که شرایط تغییر می کند و یک فرانسوی بهنام رونالد مارشال که حدود دوسال در رصد سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار داشت 15 خرداد 98 پس از ورود به کشورمان به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و جمع آوری اطلاعات به نفع کشورهای متخاصم به همراه یک دوتابعیتی دیگر به نام فریبا عادل خواه که با مارشال همکاری داشته توسط سربازان گمنام اطلاعات سپاه پاسداران دستگیر می شوند؛ خبری که به سرعت به فرانسه هم اعلام می شود.

روح الله نژاد درادامه درباره رفتارهای فرانسوی ها پس از این خبر می گوید: بعد از این اتفاق رفتارهای آنها در زندان تغییر کرد و دیگر خشونت ها پایان یافت. خدا را شاکرم که با کمک دوستان اطلاعات سپاه و دولت جمهوری اسلامی ایران آزاد شدم. مشکل آمریکا و اروپا توان و قدرت کشورمان درعرصه های مختلف است آنها می خواهند ما توسری خور و وابسته باشیم.

توانمندی و قدرت جمهوری اسلامی ایران بار دیگر با استرداد زندانی فرانسوی منجر به آزادی دانشمند زندانی ایرانی در فرانسه شد و این ناکامی و شکستی بزرگ برای آمریکایی است که تمام زور خود را به کار گرفته تا با تحریم های یکجانبه  ظالمانه مانع پیشرفت کشورمان شود.

رونالد مارشال فرانسوی هم که دردادگاه عمومی و انقلاب تهران به 5 سال زندان محکوم شده بود با گذراندن بخشی ازدوره محکومیتش و با همکاری قوه قضائیه تخفیف مجازات گرفت و از زندان آزاد و دراختیار سفارت فرانسه درتهران قرار گفت البته با شرایط جسمی و روحی سالم و بر خلاف رفتار ضد حقوق بشری فرانسوی ها.

 

کد مطلب: 77416
زمان انتشار: شنبه 9 فروردین 1399 - 13:48:59
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد