به روز شده: 8 ساعت و 29 دقیقه قبل
کد مطلب: 77439
زمان انتشار: یکشنبه 10 فروردین 1399 - 22:00:15

صدها نفر از دانشگاهیان در سراسر جهان خواستار پایان تحریم‌های آمریکا علیه ایران شدند

صدها نفر از دانشگاهیان در سراسر جهان خواستار پایان تحریم‌های آمریکا علیه ایران شدند
حقوق بشر  > جهان  - صدها نفر از اساتید دانشگاه از کانادا، آمریکا، اروپا و آسیا با امضای نامه‌ای به اعضای کنگره آمریکا خواستار فشار به دولت ترامپ برای لغو تحریم‌های یکجانبه علیه ایران شدند.

مؤسسه صلح و دیپلماسی کانادا نامه سرگشاده ای را با امضای بیش از ۴۰۰  نفر از چهره‌های برجسته دانشگاهی و فعالان مدنی منتشر کرد که امضای چهره‌های برجسته‌ای همچون نوآم چامسکی روشنفکر و فیلسوف آمریکایی و استاد دانشگاه ام ای تی در ذیل آن دیده می‌شود.

در این نامه آمده است: در این هفته، تعداد مبتلایان تایید شده به کرونا در سراسر جهان از مرز ۵۸۶،۰۰۰ نفر گذشت و با گسترش این بیماری در خاورمیانه، اروپا و شمال آمریکا، تعداد مرگ و میر جهانی به ۲۶،۸۰۰ نفر رسید.

این نامه می‌افزاید: ایران جزو کشورهایی قرار دارد که به شدت در اثر ویروس کرونا آسیب دیده است. ایران همچنین تنها کشوری است که با چنین سطحی از میزان آلودگی، تحت تحریم های شدید اقتصادی مقابله می کند.

امضا کنندگان این نامه تاکید کرده‌اند: دولت ترامپ در سال ۲۰۱۸ پس از نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد و خروج از برجام، تحریم‌های یک جانبه‌ای علیه ایران اعمال کرد و سیاست فشار حداکثری را در پیش گرفت.

دانشگاهیان و فعالان مدنی سراسر جهان تصریح کرده‌اند: در حالی که دولت آمریکا روی کاغذ اقدامات بشردوستانه را معاف از تحریم‌ها اعلام کرده است اما بر اساس گزارش‌های سازمان‌های مدنی در ایران، سازمان‌های امداد بین المللی و حقوق بشری، واقعیت‌های عملی متفاوتی را نشان داده‌اند و تحریم‌های ایالات متحده از جمله محدودیت‌های بانکی، تاثیر منفی زیادی بر دسترسی ایرانیان به تجهیزات پزشکی و داروهای ضروری داشته است.

در این نامه تاکید شده است: در هفته‌های اخیر، انگلیس، روسیه، چین و پاکستان از ایالات متحده درخواست کرده‌اند که تحریم‌های ایران را در طول شیوع بی سابقه این ویروس همه‌گیر کاهش دهد اما دولت ترامپ نه تنها این درخواست‌ها را نادیده گرفته، بلکه تحریم‌های بیشتری را نیز علیه این کشور اعمال کرده است.

طبق گزارش ایرنا، صدها دانشگاهی و فعال مدنی یادآور شده‌اند: ما بر این باور هستیم که تنها گذاشتن مردم ایران در شرایط بحران جهانی نه تنها ناعادلانه است، بلکه در واقع نقض حقوق غیرقابل انکار ایرانیان برای دسترسی به بهداشت و درمان و مراقبت های پزشکی است.

این نامه اظهار می‌دارد: علاوه بر این، ما بر این باور هستیم که این ویروس همه‌گیر یک تهدید مشترک جهانی است و تنها راه شکست دادن آن اتحاد کشورها و حمایت مردم از یکدیگر است.

کد مطلب: 77439
زمان انتشار: یکشنبه 10 فروردین 1399 - 22:00:15
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد