به روز شده: 13 ساعت و 44 دقیقه قبل
کد مطلب: 77468
زمان انتشار: جمعه 15 فروردین 1399 - 15:02:00

بقایی: تحریم‌های آمریکا مصداق بارز جنایت علیه بشریت است

بقایی: تحریم‌های آمریکا مصداق بارز جنایت علیه بشریت است
حقوق بشر  > ایران  -  اسماعیل بقایی از جامعه بین المللی خواست تا نسبت به تحریم‌های آمریکا که تهدیدی بی سابقه علیه بهداشت عمومی جهانی است، واکنش جدی نشان دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، سفیر ایران نزد دفتر سازمان ملل متحد در ژنو با ارسال نامه‌ای خطاب به تدروس آدهانوم قبرسیوس مدیرکل سازمان جهانی بهداشت تحریم‌های ظالمانه و غیر قانونی آمریکا علیه ایران و محروم کردن مردم این کشور از حق دسترسی به دارو، تجهیزات پزشکی و خدمات درمانی را مصداق بارز جنایت علیه بشریت دانست و از جامعه بین المللی خواست تا نسبت به این تحریم‌ها که تهدیدی بی سابقه علیه بهداشت عمومی جهانی به شمار می‌رود، واکنش جدی نشان دهند و دولتمردان آمریکا را به علت این اقدامات غیرقانونی مواخذه کنند.


 اسماعیل بقایی هامانه در این نامه با اشاره به اینکه تحریم‌های آمریکا موجب مسدود شدن تعاملات بانکی ایران با کشور‌های دیگر از جمله برای خرید کالا‌های مورد نیاز نظام درمانی کشور برای مقابله با ویروس کرونا شده است، محدودیت‌های غیرقانونی تحمیلی آمریکا را تهدیدی جدی علیه تلاش‌های ایران برای مقابله با گسترش و مهار این ویروس دانست و دولت امریکا را همدست ویروس کرونا در کشتار مردم معرفی کرده است.


وی ضمن یادآوری مواضع اخیر آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد مبنی بر اینکه " اکنون زمان همبستگی است نه انزوا "، درخواست مدیر کل سازمان ملل را برای رفع تحریم‌های تحمیلی علیه برخی کشور‌ها به منظور تضمین دسترسی به دارو و تجهیزات پزشکی و درمانی مورد تاکید قرار داده است.


در بخش دیگری از این نامه، به بیانیه کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل و تاکید وی بر ضرورت رفع تحریم‌ها در این مقطع زمانی حساس برای صیانت ازحقوق بشر و حفاظت از جان میلیون‌ها انسان در کشور‌های تحت تحریم آمریکا اشاره شده است.


بقایی هامانه در بخش پایانی این نامه با اشاره به قرار موقت دیوان بین المللی دادگستری مورخ ۳ اکتبر ۲۰۱۸ و نظر دیوان مبنی بر اینکه تحریم‌های آمریکا " آثار جدی زیانبار بر سلامت و حیات انسان‌ها در ایران دارد "، تاکید کرده است تشدید محدودیت‌های اقتصادی و بانکی آمریکا علیه ایران در زمان گسترش جهانی اپیدمی کرونا، یک عمل خلاف بین المللی است که موجب مسئولیت بین المللی دولت آمریکا است.

 

کد مطلب: 77468
زمان انتشار: جمعه 15 فروردین 1399 - 15:02:00
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد