به روز شده: 12 ساعت و 10 دقیقه قبل
کد مطلب: 77478
زمان انتشار: شنبه 16 فروردین 1399 - 14:27:02

وخامت حال شیخ زکزاکی همزمان با سرکوب شیعیان نیجریه

وخامت حال شیخ زکزاکی همزمان با سرکوب شیعیان نیجریه
حقوق بشر  > جهان  - وخامت شرایط جسمی «شیخ زکزاکی»، دبیرکل جنبش اسلامی نیجریه و همسرش در زندان و ممانعت مقام‌های دولتی نیجریه و نیز زندان محل نگهداری آنان از درمان این دو نفر به موازات سرکوب گسترده و مداوم شیعیان، نشان دهنده عمق کینه دولت نیجریه به شیعیان این کشور است.

شیخ زکزاکی و همسرش که از زمان دستگیری در سال ۲۰۱۵ همچنان در زندان به سر می‌بردند، با مشکلات جسمی و پزشکی متعددی هستند. حبس این دو نفر در حالی ادامه دارد که دیوان عالی نیجریه در سال ۲۰۱۶ حکم آزادی آنان را صادر کرد، اما این حکم در سایه کارشکنی دولت نیجریه اجرایی نشد. ضمن این که دولت نیجریه با طرح اتهام‌های واهی علیه شیخ زکزاکی مانند برگزاری تجمع‌های غیرقانونی و برهم زدن آرامش قصد دارد وی را به عنوان عامل اصلی خشونت‌ها علیه شیعیان در این کشور نشان دهد.

شیخ زکزاکی در حالی همچنان در زندان به سر می‌برد که به اذعان پزشکان شرایط جسمی وی و همسرش بحرانی است و دولت نیجریه با ادامه درمان آن‌ها همچنان مخالفت می‌ورزد.

درمان ناتمام این دو نفر در هند نیز یکی دیگر از موارد کارشکنی دولت نیجریه است. دبیر کل جنبش اسلامی نیجریه و همسرش در پی فشار‌های بین المللی در تابستان گذشته برای درمان به هند اعزام شدند، اما مانع تراشی دولت نیجریه و اعمال محدودیت‌های گسترده در مسیر درمان برای آن‌ها در هند سبب شد تا این دو نفر با رها کردن پروسه درمان به کشور بازگردند.

براساس جدیدترین گزارش ها، وضعیت جسمی شیخ زکزاکی و همسرش در زندان نیجریه بسیار وخیم بوده و دولت و مقام‌های زندان همچنان از دسترسی آنان به پزشک و امکانات درمانی جلوگیری به عمل می‌آورند.

وخامت حال این دو نفر که با نگرانی‌های گسترده در مجامع حقوق بشری روبرو شده به حدی بوده که دادگاه رسیدگی به جرایمشان، با تعویق زمان برگزاری دادگاه رسیدگی به اتهام هایشان موافقت کرد.

نیجریه در ماه‌های اخیر شاهد از سر گرفته شدن اعتراض‌ها و تظاهرات مسالمت آمیز هواداران جنبش اسلامی با هدف آزادی بی قید و شرط و سریع شیخ زکزاکی و همسرش است. این تظاهرات که در شهر‌های مختلف برگزار می‌شود تاکنون بار‌ها با مداخله پلیس به خشونت کشیده شده و جان باختن و زخمی شدن معترضان را در پی داشته است.

به نظر می‌رسد بحران سرکوب شیعیان نیجریه زمانی به پایان می‌رشد که مجامع بین المللی به این موضوع ورود کرده و اقدامات دولت این کشور در راستای نسل کشی شیعیان را متوقف کنند.

کد مطلب: 77478
زمان انتشار: شنبه 16 فروردین 1399 - 14:27:02
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد