به روز شده: 11 ساعت و 47 دقیقه قبل
کد مطلب: 77507
زمان انتشار: چهارشنبه 20 فروردین 1399 - 08:27:40
بیانیه‌ی ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز ملی فناوری هسته‌ای؛

پاسداری از حق هسته‌ای؛ صیانت از حق پیشرفت ملت و استقلال کشور است

پاسداری از حق هسته‌ای؛ صیانت از حق پیشرفت ملت و استقلال کشور است
حقوق بشر  > ایران  - ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز ملی فناوری هسته ای بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر،متن این بیانیه به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

تردیدناپذیری پایداری بر حقوق ملی
ظرفیت‌های خداداد و توانمندی‌های ملی در گستره‌ی یک سرزمین پدیده‌ای به نام حقوق ملت را می‌آفریند که هم مبانی دینی و هم سازوکارهای مشروع بین‌المللی به آن صحه می‌گذارند. از این‌رو، هیچ دستاویز و بهانه‌ای نمی‌تواند حقوق ملت را مورد صدمه قرار داده و یا اهمال و سست‌انگاری در قبال استیفای آن را توجیه نماید. به همین جهت رهبر انقلاب اسلامی تصریح فرمودند: «من بر تثبیت حقوق ملت ایران از جمله حقوق هسته‌ای تأکید دارم و اصرار دارم که نباید از حقوق ملت ایران حتی یک قدم عقب‌نشینی کرد». دفاع جانانه جوانان مؤمن و انقلابی ایرانی در طول ۸ سال "جنگ تحمیلی" نیز، برخاسته از همین باور بود تا اجازه ندهند حق سیادت ملت ایران بر سرزمین خود حتی به اندازه یک وجب هم مخدوش شود.

صیانت از حقوق انسان، مبنای شکل‌گیری سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی، حتی راهبردهای امنیت ملی
استفاده از انرژی هسته‌ای حقی عام و ذاتی است که همه‌ی ملت‌ها به موجب حقوق بین‌الملل از آن برخوردارند. این حق از مصادیق نسل سوم حقوق ملت یعنی حق بر توسعه است که وفق اسناد مختلف بین‌المللی مورد شناسایی قرار گرفته و دولت‌ها را متعهد به احترام، تضمین و اجرای آن نموده است. در حالی که بیگانگی تفکر لیبرالیسم از دین و انسانیت موجب شد تا انرژی هسته ای به عنوان برترین جلوه ی دانش و فناوری بشری عامل کشتار فجیع انسان ها در هیروشیما و ناکازاکی گردد، اما جمهوری اسلامی ایران در عین تأکید و ایستادگی بر حق خود برای استفاده ی صلح‌آمیز از این انرژی، بر اساس باور به مبانی دینی از جمله ممنوعیت ضایع کردن حرث و نسل، با سلاح هسته ای مخالفت کرده و ساخت و نگهداشت و به کارگیری آن را حرام اعلام کرده است. این حقیقت بی همتا برای همیشه بر تارک جمهوری اسلامی ایران خواهد درخشید که نظام برخاسته از تفکر دینی حتی راهبردهای امنیت ملی خود را هم بر اساس معیار صیانت از کرامت انسانی و شاخص پاسداری از حقوق انسان شکل می دهد و بر همین اساس هم همواره در پیگیری راهبرد خود مبنی بر "سلاح هسته ای برای هیچ کس" و "انرژی هسته ای برای همه" پای می‌فشارد.

باور دینی، همت انقلابی و تلاش جهادی جوانان ایرانی عامل ناکامی امریکا در سلب حقوق ملت ایران
در این میان رژیمی که با به کارگیری سلاح هسته ای، انجام مکرر آزمایش های اتمی و ایجاد زرادخانه های بزرگ هسته ای، سابقه ی "سلب حق حیات" از هزاران شهروند غیرنظامی، "سلب حق برخورداری از محیط زیست سالم و پاک" از صدها هزار انسان و "سلب حق امنیت و آرامش" از میلیون ها نفر را در کارنامه ی ضدبشری خود دارد، در طول چند دهه ی گذشته تلاش کرد تا با انواع روش های غیرقانونی، نامشروع و مجرمانه از جمله اِعمال تحریم و ترور اندیشمندان هسته‌ای، ملت ایران را از دسترسی به دانش، فناوری و صنعت هسته‌ای محروم نماید. با این وجود، جوانان ایرانی با تکیه بر باور دینی و همت انقلابی و تلاش جهادی توانستند همه‌ی موانع و تحریم‌ها را پشت سر گذاشته و به مرزهای جهانی دانش، فناوری و صنعت هسته‌ای دست یابند، ولی رژیم ضدانسانی امریکا، ملت ایران را به جرم دستیابی به این توانمندی مشروع و صلح‌آمیز با وضع تحریم‌های بیشتر مجازات نمود. هرچند این اقدام‌ها هزینه‌های زیادی را بر ملت ایران تحمیل نموده است، اما بدون تردید هیچ خللی در اراده ی راسخ آنها برای احقاق کامل همه‌ی حقوق خود در عرصه‌ی بین‌المللی وارد نکرده است.

احیای حق تاریخی ملت ایران با جهاد علمی و عملی دانشمندان هسته ای
ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ضمن گرامی‌داشت بیستم فروردین‌ماه که تبلور توانمندی‌های جوانان مؤمن و خلاق ایرانی و جلوه‌ی عینی اتکا به ظرفیت‌های ملی است و با بزرگداشت جهاد علمی دانشمندان و جهاد عملی دیگر دست‌اندرکاران فناوری هسته‌ای که دستاورد آن احیای حقوق تاریخی یک ملت متمدن و رشید است، در برابر مجاهدت، ایثار و از خودگذشتگی شهدای هسته‌ای به‌ویژه شهیدان علی‌محمدی، شهریاری، احمدی روشن و رضایی‌نژاد سر تعظیم فرود آورده و بر پیگیری آرمان ملی و انقلابی آنها در ساختن الگوی کامل نظام پیشرفته‌ی اسلامی تأکید کرده و تصریح می‌نماید "حقوق ملت" و "استقلال ملی" دو مفهوم در هم تنیده و غیرقابل تفکیکند و به همین جهت همان اندازه که "دستیابی به استقلال" در گرو استیفای حقوق ملت است، "صیانت از استقلال"، مستلزم پاسداری از مرزهای آن و مقاومت در برابر هر زیاده‌خواهی بیگانگان است.

 

کد مطلب: 77507
زمان انتشار: چهارشنبه 20 فروردین 1399 - 08:27:40
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد