به روز شده: 11 ساعت و 56 دقیقه قبل
کد مطلب: 77758
زمان انتشار: جمعه 12 اردیبهشت 1399 - 15:42:40

اقدام اضطراری به سبک انگلیسی؛ آزادی 33 زندانی به جای 4 هزار نفر!

اقدام اضطراری به سبک انگلیسی؛ آزادی 33 زندانی به جای 4 هزار نفر!
حقوق بشر  > جهان  - در راستای اقدامات مقابله با کرونا ویروس تنها 33 زندانی از ندامتگاه‌های انگلستان و ولز آزاد شده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، طبق گزارش گاردین[i] و بر اساس شنیده‌های نمایندگان مجلس، تا امروز تنها 33 زندانی در چارچوب اقدامات اضطراری دولت برای مبارزه با گسترش کووید-19 از زندان‌های انگلیس و ولز آزاد شده‌اند.

رابرت باکلند، وزیر دادگستری بریتانیا در مجلس عوام گفت که زندانیان آزاد شده شامل زنان باردار و مادران به همراه کودکانشان هستند.

وزارت دادگستری در تاریخ 4 آوریل گفته بود که سازمان‌ زندان‌ها به زودی 4 هزار زندانی را که کمتر از دو ماه از حبس آن‌ها باقی مانده است و جزو زندانی‌های با جرایم کم خطر هستند را آزاد خواهد کرد.

در 15 آوریل، لوسی فریزر به نمایندگان کمیته منتخب دادگستری در مجلس گفت که چند صد زندانی برای آزادی در روزهای آینده انتخاب شده‌اند.

با این حال، چند روز بعد، این طرح به دلیل آزادی اشتباه ۶ زندانی به حالت تعلیق درآمد.

شرایط عادی است!

وزارت دادگستری، اواخر روز دوشنبه به نقل از یک کارشناس بهداشت عمومی انگلستان، تجزیه و تحلیلی را منتشر کرد که به نوعی حکایت از عادی بودن شرایط شیوع بیماری داشت.  این گزارش اشاره می‌کند که نشانه‌ای مبنی بر تایید داده‌های اولیه که از شیوع انفجاری کووید-19 حکایت داشت و ترس و وحشت ایجاد کرده بود، دیده نمی‌شود.

این مقاله توسط دکتر ایمون اومور، مدیر مرکز همکاری بریتانیا در زمینه سلامت زندان‌ها با سازمان بهداشت جهانی نوشته شده است. مور همچنین رهبر ملی سلامت و عدالت بهداشت عمومی انگلستان نیز هست.

وی گفت: فاصله‌گذاری اجتماعی و کاهش جا به جایی در زندان می‌تواند نرخ شیوع کرونا ویروس را به پایین‌تر از یک برساند، به این معنا که هر فرد مبتلا، بیماری را به بیش از یک نفر دیگر منتقل نمی‌کند.

در این مقاله اشاره شده که بر اساس مدل‌سازی سازمان بهداشت عمومی انگلستان، فاصله‌گذاری اجتماعی تأثیر قابل توجهی در کاهش خطر ابتلا به ویروس در میان زندانیان و عواقب آن مانند بستری در بیمارستان یا مرگ خواهد داشت.

خوشبینی مفرط در سایه بحران!

باکلند با خوشبینی به نمایندگان مجلس گفت که نشانه‌های مثبتی از موفقیت رویکرد فاصله‌گذاری در زندانها مشاهده می‌شود، اگرچه وی هشدار داد که ما هنوز از بحران خارج نشده‌ایم.

باکلند در پاسخ به سؤال دیوید لمی، وزیر دادگستری دولت در سایه یعنی حزب مخالف دولت حاکم به مجلس عوام گفت: روند آزادی زندانیان آهسته ولی دقیق بوده است و در حال حاضر با در نظر گرفتن تعداد زنان باردار آزاد شده، در مجموع 33 زندانی آزاد شده‌اند.

وی افزود: این طرحی نیست که بدون برنامه‌ریزی و محاسبه انجام شده باشد، این طرح نتیجه‌ ارزیابی بسیار دقیق خطرات به گونه‌ای است که بتوانیم  هرگونه ریسکی را برای عموم به حداقل برسانیم. ما در این طرح به دنبال کاهش 3 هزار نفری تعداد زندانی‌ها هستیم، با کاهش زندانی‌ها، فاصله‌گذاری افزایش و سرعت انتشار بیماری کاهش خواهد یافت.

ساعت 5 بعد از ظهر روز شنبه، 5 نفر از کارمندان زندان و 15 زندانی به دلیل ابتلا به کووید-19 جان باختند. تاکنون 321 مورد تائید شده از ابتلا به کروناویروس در بین زندانیان و 293 نفر در بین کارمندان گزارش شده است. مهم اینکه، در انگلیس و ولز 81.500 نفر در زندان‌ها به سر می‌‌برند و حدود 33 هزار کارمند در زندان‌های بخش عمومی مشغول به کار هستند.

باکلند گفت: ما محدود‌یت‌هایی را‌ در زندان‌ها اعمال کرده و نقل و انتقال را به حداقل رسانده‌ایم تا خطر ابتلا به ویروس کاهش یابد. در ضمن واحد‌هایی را برای محافظت از بیماران، افراد آسیب پذیر و کاهش خطرات برای تازه وارد‌ها ایجاد کرده‌ایم.

نشانه‌های مثبتی وجود دارد مبنی بر این که رویکرد به دقت اجرا شده، موفقیت‌آمیز بوده است. به طوری که امروز موارد ابتلا و مرگ و میر بسیار کمتر از چیزی است که قبلاً پیش بینی شده بود، لیکن ما به کار خود ادامه خواهیم داد تا ثبات فعلی ادامه یابد.

باکلند گفت زندانها تجهیزات کافی برای حفاظت شخصی دارند، اما قبول دارم که این جوابگوی همه زندانی‌ها نیست.

آزادی زیر یک درصدی!

همزمان لمی به باکلند فشار آورد تا هر چه سریع‌تر با اجرای استراتژی خروج و برداشتن محدودیت‌ها نظم را به زندان برگرداند.

لمی گفت: بالکند نیز خواهد فهمید که با رویکرد محدود کننده‌ای که او به آن اشاره کرد، ما نمی‌توانیم زندانیان را به مدت 23 ساعت در سلول آنها نگه داریم. این روش جدا از آنکه کارکنان زندان را در معرض خطر قرار می‌دهد، به طور بالقوه می‌تواند حقوق زندانیان را هم نقض کند.

فرانسوا کروک، مدیر اجرایی موسسه لیگ هاوارد به همراه انجمن اصلاحات زندان، باکلند را تهدید کردند که اگر دولت در زمینه وعده آزادی زندانیان اقدامی انجام ندهد، به ناچار علیه آن اقامه دعوا خواهند کرد. کروک در این باره توضیح داد: در ابتدا گفته شد که حدود 4 هزار زندانی آزاد خواهند شد، اما چنین نشد. اکنون غیر قابل قبول است که با گذشت بیش از سه هفته کمتر از 1 درصد از رقم گفته شده از زندان‌ها آزاد شده‌اند.

پیتر داوسون، مدیر موسسه انجمن اصلاحات زندان، گفت: آزادی فقط 33 نفر در مدت سه هفته نشان می‌دهد که قصد جدی برای اجرای سیاست و یا اساسا توانایی برای اجرای آن وجود ندارد. در هر حال، همچنان که زمان می‌گذرد زندگی‌های بیشتری هم در معرض خطر قرار می‌گیرد.[i] https://www.theguardian.com/society/2020/apr/27/only-33-prisoners-in-england-and-wales-released-under-anti-coronavirus-measures

 

 

کد مطلب: 77758
زمان انتشار: جمعه 12 اردیبهشت 1399 - 15:42:40
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد