به روز شده: 10 ساعت و 38 دقیقه قبل
کد مطلب: 77941
زمان انتشار: شنبه 27 اردیبهشت 1399 - 07:28:07

فروکش کردن کرونا و افزایش آمریکا ستیزی در جهان

فروکش کردن کرونا و افزایش آمریکا ستیزی در جهان
حقوق بشر  > جهان  - آیا ضدیت با آمریکا یا آمریکا ستیزی در جهان پس از فروکش کردن بحران کرونا افزایش خواهد یافت؟

به گزارش میزان، فزایش آمریکاستیزی پس از فروکش کردن شیوع کرونا پرسشی است که برخی از اندیشمندان و صاحبنظران نیز بر روی آن تجزیه و تحلیل دارند؛ در میان آنها گروهی هستند که اعتقاد دارند چنین اتفاقی خواهد افتاد و گروهی دیگر چنین نظری ندارند.

اما در اینجا باید به این نکته اشاره داشت که ضدیت با آمریکا یا افزایش آمریکاستیزی به معنای ضدیت با مردم این کشور نیست بلکه ضدیت با سیاست‌هایی است که دولت‌های حاکم در این کشور در دنیا پیاده می‌کنند.

اما آیا ویروس کرونا در آمریکا آثاری از خود بجا نخواهد گذاشت؟

آیا آمریکا از تبعات بحران کووید ۱۹ تضعیف نخواهد شد؟

آیا آمریکا در شرایطی که اکنون در این کشور حاکم است، توانایی آن را خواهد داشت که بتواند خود را بازیابی کند؟

قطعا ویروس کرونا همانگونه که بر دیگر کشور‌های دنیا تاثیر گذار است، بر آمریکا نیز تاثیر منفی خود را گذاشته و خواهد گذاشت.

بر موضوع تاثیرهای ویروس کرونا بر آمریکا باید سیاست‌های اعمالی دولتمردان این رژیم را در جهان در نظر داشت.

اگر بسیاری از مردم جهان، آمریکا را قدرتمند می‌پندارند که به نظر می‌رسد چنین است، از این رژیم انتظار دارند برای مقابله با بحران ویروس کرونا نه تنها مشارکت جهانی داشته باشد بلکه خود به تنهایی نیز به میدان بیاید و بر اساس آنچه که از خود در میان افکار عمومی جهان بجا گذاشته، به کمک دیگر کشور‌ها و مردم جهان بشتابد.

اما آیا آمریکا نمی‌خواهد که در مبارزه با ویروس کرونا به جهان کمک کند یا توانایی آن را ندارد؟

هر دو گزینه را می‌توان لحاظ کرد یعنی هم نمی‌خواهد و هم توانایی آن را ندارد.

آمریکا اگر توانایی آن را هم داشت که در مبارزه با کرونا به جامعه جهانی کمک کند هم دست به چنین کاری نمی‌زد، چرا که اعتقاد دارد، ویروس کرونا باید دیگر کشور‌های دنیا را حتی همپیمانانش تضعیف کند تا قدرت او فراتر برود.

اما کمک نکردن آمریکا در بحران کرونا به دیگران، باعث شده و می‌شود که مردم جهان نه تنها به قدرت واشنگتن در زمینه‌های گوناگون تردید کنند بلکه به خاطر رفتار‌های غیر انسانی این رژیم رویکرد آمریکا ستیزی و ضدیت با آن را در پیش بگیرند.

چنین رفتاری از سوی مردم دیگر کشور‌های دنیا طبیعی است، چرا که می‌بینند بسیاری از کشور‌ها مانند ایران در شرایطی که خود در تحریم‌های اقتصادی و دارویی است، به دیگر کشور‌های کرونا زده کمک می‌کند و اقلام و کیت‌های تشخیص ویروس را به این کشور‌ها اهدا می‌کند.

جدای از این مسائل، سیاست‌های جنگ طلبانه ترامپ در شرایطی که دنیا در بحران کرونا فرو رفته، یک مولفه دیگر نفرت از این نظام است.

ادامه اشغالگری عراق از سوی آمریکا، حمایت این کشور از عربستان در جنگ با مردم یمن و شراکت در جنایات آل سعود، دخالت‌های مستقیم در سوریه در حالی که این کشور جنگ زده نیازمند کمک و یاری است و البته افغانستان که ۲۰ سال است قرار است آمریکا در این کشور صلح و ثبات ایجاد کند و بسیاری جنایات دیگر همه عواملی است که باعث نفرت بیشتر و آمریکا ستیزی در میان افکار عمومی جهان است.

توافق هسته‌ای نیز یکی از آن عواملی است که پس از خروج آمریکا از برجام و تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه مردم ایران، باعث شده تا جهان نسبت به آمریکا و بی تعهدی‌های این رژیم بدبین‌تر شود.

به هر حال جهان پس از فروکش کردن کرونا شکل و شمایل تازه‌ای خواهد یافت که می‌تواند جهان بهتری را نوید بدهد، هر چند همه این اتفاقات بستگی به مردم جهان دارد که آیا به برخی از دولت‌های خود که سرسپرده آمریکا هستند فشار وارد خواهند کرد تا دست از سرسپردگی به آمریکا بردارند یا نه؟

شواهد و قرائن اینگونه نشان می‌دهد، اکنون مردم جهان درگیر مبارزه با ویروس کرونا هستند، اندکی سر مردم دنیا خلوت شود، باید چنین رویکردی به خود بگیرند در غیر این صورت دخالت‌های آمریکا در جهان بیشتر خواهد شد.

کد مطلب: 77941
زمان انتشار: شنبه 27 اردیبهشت 1399 - 07:28:07
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد