به روز شده: 12 ساعت و 12 دقیقه قبل
کد مطلب: 78014
زمان انتشار: چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399 - 10:44:21
گزارش نیویورک تایمز-بخش دوم؛

وقتی اوباما راه را برای کشتار یمنی‌ها باز کرد

وقتی اوباما راه را برای کشتار یمنی‌ها باز کرد
حقوق بشر  > جهان  - در اقدامی عجیب 30 مقام ارشد دولت اوباما در نوامبر سال 2018 ضمن اعتراف به مسئولیت خود در دخالت این کشور در آغاز جنگ ویرانگر یمن اظهار پشیمانی کردند. این مقامات اذعان کردند که حمایت آمریکا از ارتش عربستان به مثابه یک چک سفید امضا برای ریاض بود که به کشتار هزاران بیگناه انجامید.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، روزنامه امریکایی نیویورک تایمز در گزارشی تفصیلی به نقض امریکا در کشتار مردم بی گناه یمن اشاره کرده است که بخش اول آن پیشتر منتشر شده است. ادامه این گزارش تفصیلی را در ادامه می خوانید.


بخش اول این گزارش را اینجا بخوانید.

یافتن ردپای آمریکا در مناطق بمباران شده یمن

گروه حقوق بشری مواطنه در صنعا مستقر است. پژوهشگران این گروه در حال ثبت و ضبط حملات مرگبار به غیرنظامیان و همچنین ردگیری تسلیحات ساخته شده در شرکت‌‌های اسلحه‌سازی آمریکایی من جمله رایتون، هستند.   

تکه‌ای از بمب جی‌بی‌یو-12 ساخته رایتون که خودرویی حامل زنان و کودکان را هدف قرار داد.

منطقه المطما در استان جوف یمن/  20 سپتامبر  2016

آمار کشته‌ها: 15 نفر

منبع: گروه حقوق بشری مواطنه

بقایای کامیون حامل غیرنظامیان پس از حمله هوایی توسط بمبی که در عکس بالا موجود است. منبع: گروه حقوق بشری مواطنه

پس از آنکه هواپیماهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی کامیونی حامل 15 زن و کودک را در حومه صنعا توسط بمبی منفجر کرد، یکی از پژوهشگران مواطنه تکه‌‌ای از بمب که شماره شناسایی رایتون را داشت در محل بمباران یافت. بر اساس این کشف، شرکت رایتون با حمله مرتبط بود. به علاوه، یافتن این تکه بمب به تردیدها درباره تحقیقات داخلی عربستان سعودی دامن زد، چون مقامات سعودی اعلام کرده بودند که طی حمله مذکور فرماندهان حوثی هدف قرار گرفته‌‌اند. راضیه المتوکل، یکی از مؤسسان مواطنه، گفت: ما شواهد را ثبت و منتشر می‌‌کنیم. این کار ماست.

    

تکهای از بمب جیبییو-12 دیگر ساخته رایتون که جان اعضای خانواده الجمعه را گرفت.

منطقه الظهار

استان اِب

24 سپتامبر 2016

آمار کشتهها: 6 نفر