به روز شده: 11 ساعت و 18 دقیقه قبل
کد مطلب: 78105
زمان انتشار: دوشنبه 12 خرداد 1399 - 13:42:56

موسوی:نیروهای ایرانی دخالتی درحادثه مرزافغانستان نداشتند/ پیگیری بین‌المللی پرونده ترور شهید سلیمانی

موسوی:نیروهای ایرانی دخالتی درحادثه مرزافغانستان نداشتند/ پیگیری بین‌المللی پرونده ترور شهید سلیمانی
حقوق بشر  > ایران  - سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص پیگیری‌های بین‌المللی ترور سردار سلیمانی گفت: ستاد ویژه‌‌ی پیگیری ترور سردار سلیمانی کمیته‌های مختلفی دارد که یکی از کمیته‌ها، کمیته حقوقی است که این مسأله را دنبال می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، سید عباس موسوی در نشست خبری امروز خود با اصحاب رسانه، درباره بازگشت دانشمند ایرانی زندانی در امریکا، اظهار داشت : موضوع پرونده سیروس عسگری تمام شده و اگر طرف آمریکایی موانع دیگری ایجاد نکند ظرف دو سه روز آینده به کشور بازخواهد گشت؛ امنیت ایرانیانی که در زندانهای آمریکا هستند و ما آنها را گروگان تلقی می‌کنیم برای ما مهم است و لذا کماکان در حال رایزنی با طرف آمریکایی هستیم.

صد‌ها زندانی میان ایران و دیگر کشور‌ها در شیوع کرونا تبادل شد

وی در خصوص ادامه تبادل زندانیان با سایر کشور‌ها در شرایط کرونا گفت: شرایط کرونا باعث شد کشور‌های وضعیتی را بوجود آورند که زندانیان را یا آزاد کنند یا با اعمال شرایطی این افراد به نحوی مجازات‌های خود را بگذرانند که از خطر ابتلا به کرونا مصون باشند. همین اقدام در داخل کشورمان از سوی قوه قضاییه نیز پیگیری شد و بیش از صد هزار نفر از زندانیان شامل این فرمول شدند. همین شرایط در رابطه با سایر کشور‌ها نیز انجام شد ما سعی کردیم از توافق‌نامه‌های موجود حداکثر استفاده را ببریم تا شرایط زندانیان بهبود یابد در این مدت صد‌ها نفر زندانی میان ایران و دیگر کشور‌ها تبادل شده است.

وی در ادامه درباره خدمات کنسولی،گفت: بخشنامه عدم محرومیت از خدمات کنسولی قدم بزرگی در راستای تکریم ایرانیان فارغ از هرگونه عقیده و سلیقه و گرایشی است که جمهوری اسلامی ایران به اتباع خودش در همه جای دنیا دید مثبت دارد. این گام که توسط وزارت خارجه و قوه قضاییه برداشته شده نوید بخش سیاست جدید است و تاکید بر سیاست قبلی که همواره ایرانیان از اولویت ویژه برای جمهوری اسلامی ایران برخوردار بوده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: همچنین اعطای تابعیت به فرزند از طریق مادر ایرانی نیز به نتیجه نهایی رسید و از این پس مادران ایرانی که با مردان خارجی ازدواج کرده‌اند نیز می‌توانند برای فرزندانشان تابعیت ایرانی دریافت کنند.

ادامه پیگیری‌های بین‌المللی ترور شهید سلیمانی

وی در خصوص پیگیری‌های بین‌المللی ترور سردار سلیمانی توسط رژیم امریکا، گفت: ما ستاد ویژه‌ای برای پیگیری ترور سردار سلیمانی تشکیل دادیم که کمیته‌های مختلفی دارد. یکی از کمیته‌ها، کمیته حقوقی است که این مسأله را دنبال می‌کند. در حال حاضر وزارت امور خارجه ضمن همکاری نزدیک با قوه قضاییه، با دولت عراق که این اتفاق تروریستی در آنجا رخ داد، همکاری دارد. ما پیش‌ از این پیرو اقدام تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن سردار سلیمانی، به نهاد‌های بین‌المللی شکایت کردیم که ثبت و درج شده و در دست پیگیری دستگاه دیپلماسی کشورمان است تا در نهایت به نتیجه برسد.

نتایج سفر هیأت ایرانی به افغانستان

وی در خصوص سفر هیأت ایرانی به افغانستان بیان کرد: چند روز قبل بهاروند معاون حقوقی وزارت خارجه در راس هیأتی به افغانستان سفر کرد و توافقاتی در خصوص حادثه هریرود حاصل شد تا اگر مدارکی مقامات افغانستانی دارند برای بررسی بیشتر به جمهوری اسلامی ایران بفرستند. این حادثه ناگوار بود اما در خاک کشور ما رخ نداد اما ما آماده شفاف سازی بیشتر هستیم.

واکنش جدی‌ ایران به عدم تمدید معافیت همکاری‌های هسته‌ای

موسوی درباره عدم تمدید معافیت‌‌های همکاری‌های هسته‌ای ایران از سوی آمریکا گفت: برنامه هسته‌ای ما به رغم این تحریم‌‌ها ادامه یافته و خللی از این اقدامات احساس نمی کنیم اما اگر اثری در برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران بگذارد با واکنش جدی‌تر ما مواجه خواهد شد؛ انتظار داریم کشورهایی که تحت این تحریم قرار گرفته‌اند در رابطه با قلدری آمریکا واکنش نشان دهند.

وی در مورد ادعاهای پمئو مبنی بر دخالت ایران ، چین و روسیه در ناآرامی های اخیر آمریکا اظهار داشت: کافر همه را به کیش خود پندارد؛ آن کشوری که علیه منافع سایر کشورها عمل می‌کند و ابایی از بیان این دخالت‌ها ندارد آمریکا است. چنین سخنانی از دولت ترامپ بعید نیست زیرا ترامپ در کنترل کرونا و اداره اقتصاد کشورش شکست خورده و از خود دولتی به جا گذاشته که اهل تبعیض نژادی است.

تشکیل سفارت مجازی فلسطین

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تشکیل سفارت مجازی فلسطین گفت: این قانون را مجلس تصویب کرد و وزارت خارجه پیگیر تشکیل این سفارت است؛ هفته پیش اولین جلسه آن برگزار شد؛ ما این اقدام را کاری مهم در حوزه دیپلماسی برای ارتباط با تمام مردم فلسطین و همه گرایش‌های آن قلمداد می‌کنیم.

لزوم ورود نهاد‌های حقوق بشری به پیگیری نقض حقوق بشر در آمریکا

وی در خصوص وضعیت حقوق بشر در آمریکا و ادامه ناآرامی‌ها در این کشور تصریح کرد: ما بنای دخالت در امور داخلی هیچ کشوری را نداریم؛ اما، چون مباحث مربوط به امور انسانی است و مردم مظلوم آمریکا فریاد می‌زنند ما نمی‌توانیم در خصوص این تظلم‌خواهی سکوت کنیم؛ لذا در چند مورد اعلام آمادگی کردیم؛ در حال حاضر نهاد‌های حقوق بشری باید این صدا‌ها را بشنوند و فکری در مورد وضعیت وخیم حقوق بشر در آمریکا کنند.

افزایش نگرانی‌ها درباره فعالیت‌های بیولوژیک آمریکا

موسوی در خصوص افزایش نگرانی‌ها نسبت به فعالیت‌های بیولوژیک آزمایشگاهی آمریکا گفت: این نگرانی‌ها همواره وجود داشته و جمهوری اسلامی ایران بابت هر اقدامی که سلامت انسان را به خطر بیندازد واکنش نشان می‌دهد. فاجعه وقتی است که نظارتی بر این آزمایشگاه‌ها نباشد؛ رها کردن آمریکا در سرزمین‌های مختلف و اجازه دادن به آن برای انجام اقدامات آزمایشگاهی خاص که ممکن است منجر به اتفاقات تروریستی و بیولوژیکی شود، از طرف جمهوری اسلامی ایران محکوم است.

 

کد مطلب: 78105
زمان انتشار: دوشنبه 12 خرداد 1399 - 13:42:56
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد