به روز شده: 14 ساعت و 40 دقیقه قبل
کد مطلب: 78281
زمان انتشار: دوشنبه 2 تیر 1399 - 08:13:06
خاخام‌ارشد یهودیان ایران:

امنیت یهودیان در ایران عالی است/ شهید سلیمانی قهرمان ملی ایران است

امنیت یهودیان در ایران عالی است/ شهید سلیمانی قهرمان ملی ایران است
اقلیت ها  - خاخام ارشد یهودیان ایران گفت: امنیت یهودیانی که در ایران زندگی می‌کنند بسیار عالی است و بر خلاف اروپا نیازی به حضور نیروهای امنیتی برای حفاظت از مدارس و عبادتگاه‌های یهودیان وجود ندارد.

«یهودا گرامی» خاخام ارشد ایران در گفتگو با پایگاه خبری المانیتور با بیان اینکه رژیم صهیونیستی نماینده یهودیان نیست، افزود: بین 20 تا 25 هزار یهودی در ایران زندگی می‌کنند که بیشتر آنها در تهران، شیراز، اصفهان و کرمانشاه ساکنند. تفاوت بزرگی میان صهیونیسم و یهودیت وجود دارد. یهودیت دینی با پیشینه 3300 سال بوده حال آنکه سابقه صهیونیستم تنها به 100 سال می رسد.

وی درباره وضعیت اجتماعی یهودیان در ایران گفت: «ما آزادی عقیده کامل داریم. تمامی کنیسه‌ها (عبادتگاه یهودیان) باز بوده و آموزش‌های تورات در آنجا صورت می‌پذیرد. ما تمامی انواع موسسات آموزشی از جمله ابتدایی و متوسطه را داریم.»

خاخام ارشد ایران در ادامه تصریح کرد: فعالیت‌های مذهبی یهودیان در ایران به صورت آزادانه و بدون هیچگونه محدودیت صورت می‌گیرد.

گرامی با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: این شرایط سخت به جامعه یهودیان در ایران نیز آسیب رسانده است. این طبیعی است که مردمی که بیشترین آسیب را از تحریم‌ها می‌بینند مردم طبقه متوسط هستند. اکثر یهودیان ایران نیز دارای کسب‌وکارهای شخصی به خصوص فروشگاه‌های لباس بوده و آنها بخشی از طبقه متوسط هستند و اغلب مردم ایران واقعا فشار تحریم‌ها را حس کرده‌اند.

خاخام ارشد ایران به رابطه یهودیان ایران با جامعه مسلمانان این کشور پرداخت و گفت: همسایگان مسلمان ما احترام زیادی برای ما به عنوان یهودیانی که در ایران زندگی می‌کنند قائل هستند. بر خلاف اروپا، در ایران نیازی به حضور نیروهای امنیتی برای حفاظت از کنیسه‌ها و مدارس یهودی وجود ندارد و امنیت شخصی ما عالی است. اغلب مردم به ما احترام می‌گذارند و با ما در صلح زندگی می‌کنند.

وی تاکید کرد: چیزی که مهم است این بوده که در ایران مفمومی به نام حملات سازمان‌یافته به یهودیان وجود ندارد.

وی افزود:  کابینه اسرائیل بر اساس اقداماتش بسیار از دین یهودیت دور است و در کل اهمیتی به یهودیت نمی‌دهد.

گفتنی است، در ماه ژانویه (دی ماه)، گرامی به منزل شهید «قاسم سلیمانی» (فرمانده فقید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) رفت تا به خانواده وی شهادتش را تسلیت بگوید.

المانیور درباره این دیدار از وی پرسیده که گرامی پاسخ داد: اول از همه،‌ من تنها کسی نبودم که به آنجا رفتم. نمایندگانی از تمامی مذاهب در ایران در این دیدار مشارکت داشتند که از جمله نماینده مسیحیان نیز حصور داشت. آنها قصد داشتند تاکید کنند که این جنگ میان مذاهب مختلف نیست.

خاخام ارشد یهودیان ایران اضافه کرد: چیزی که جهان غرب به طور کامل درک نمی‌کند این است که سلیمانی یک قهرمان ملی ایران است. او کاملا در کشورش مورد تحسین است. شهید سلیمانی شجاعت زیادی در جنگ ایران و عراق نشان داد و پس از آن در جنگ سوریه،‌ این سلیمانی بود که داعش را شکست داد و این برای مردم ایران بسیار مهم است. دیدار ما، به عنوان نمایندگان تمامی مذاهب با هدف گرامیداشت یاد وی به دلیل تمامی کارهایی بود که برای ایران انجام داده بود.

کد مطلب: 78281
زمان انتشار: دوشنبه 2 تیر 1399 - 08:13:06
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-2

دیگر مطالب