به روز شده: 1 دقیقه قبل
کد مطلب: 78320
زمان انتشار: شنبه 7 تیر 1399 - 15:31:25

آیت الله رئیسی: اولویت دستگاه قضا، حفظ کرامت مردم، رفع موانع تولید و مبارزه با فساد است

آیت الله رئیسی: اولویت دستگاه قضا، حفظ کرامت مردم، رفع موانع تولید و مبارزه با فساد است
قوه قضائیه  - رئیس قوه قضائیه گفت: «حفظ کرامت انسانی»، «مبارزه با فساد» و «رفع موانع تولید» و تحول از رویکرد سنتی به فناورانه، اولویت‎های این دستگاه در سال 99 است و حرکت به سوی قوه قضاییه هوشمند و مشارکت‎های مردمی از راهبردها و برنامه‎های مهم تحولی برای تحقق این اولویت‎ها است.

به ‎گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر،، آیت‎الله سید ابراهیم رئیسی در همایش سراسری قوه قضاییه، با گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی و شهدای گرانقدر قوه قضاییه، دستاوردهای همایش امروز را چراغ راه یک سال کاری دستگاه قضا عنوان کرد.

وی تصریح کرد: آمارها نشان می دهد با وجود تنگناها و مشکلات اداری در ایام کرونا، از کارهایمان عقب نماندیم و نتایج حاصله از کار و تلاش در این روزها نشانگر آن است که رسیدگی به پرونده‎ها تا پایان سال 98 دچار اُفت نخواهد شد.

رئیس قوه قضاییه همچنین در خصوص رسیدگی ویژه به وضعیت زندانیان در ایام کرونا گفت: با تلاش و مجاهدت شبانه روزی همکاران سازمان زندان‎ها و با وجود برخی مشکلات اداری و منابع انسانی محدود ، 120 هزار نفر از زندانیان در مدت اخیر به مرخصی رفتند و کارها به موقع انجام شد.

آیت‎الله رئیسی سه اولویت مهم کاری دستگاه قضا در سال 99 را «حفظ کرامت انسانی»، «مبارزه با فساد» و «رفع موانع تولید» و تحول از رویکرد سنتی به فناورانه، حرکت به سوی قوه قضاییه هوشمند و مشارکت‎های مردمی را از راهبردها و برنامه‎های مهم تحولی برای تحقق این اولویت‎ها عنوان کرد.

وی تحولگرایی را باعث آن دانست که فعالیت‎های دستگاه قضا از دادخواست‎محوری و رویکرد انفعالی به رویکردی فعال و پویا تبدیل شود و صیانت از حقوق عمومی و پیشگیری از تضییع حقوق عامه را نیز از مهم ترین رویکردهای تحولخواهانه دستگاه قضا دانست.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با تأکید بر لزوم تسهیل و تسریع دسترسی مردم به عدالت و استفاده از ابزارهای نوین در این زمینه، خاطر نشان کرد: تلاش و هدف قوه قضاییه این است که صدای مرم شنیده شده و با سرعت و دقت به مشکلات و تظلم خواهی آنها رسیدگی شود.

وی افزود: تلاش ما باید این باشد که شکایت و درخواست مردم برای احقاق حق یا گزارش های آنها از هر طریقی که به ما می رسد، به‎طور جدی مورد توجه قرار گیرد و بر اساس قانون و ضوابط پاسخ داده شود و هیچ درخواستی بدون پاسخ نماند.

آیت‎الله رئیسی در ادامه سخنانش بر لزوم حمایت قضایی از محرومان و اقشار ضعیف جامعه هم تأکید کرد و متذکر شد: کسی نباید به خاطر نداشتن تمکّن مالی از دادرسی و احقاق حق خود محروم شود؛ خصوصاً کسی که مورد ظلم و ستم واقع شده و برای دادخواهی به عدلیه مراجعه کرده است.

وی تأکید کرد: دستگاه قضایی جمهوری اسلامی از ابتدا اعلام کرده که پایبند به قانون و شرع است ولی باید در اجرای قانون و عدالت، به افکار عمومی توجه داشته باشیم و مسائل را برای جامعه تبیین کنیم تا بهانه‎های سوءاستفاده را از دشمن بگیریم.

رئیس قوه قضاییه در پایان تحول را نیازمند اندیشه، انگیزه و عمل تحولی و اقدام انقلابی دانست و با ابراز امیدواری نسبت به افزایش اعتماد عمومی به دستگاه قضا و امید به اجرای عدالت در جامعه، تأکید کرد: اگر پول و امکانات باشد اما مدیران یک مجموعه انگیزه و اراده تحول را نداشته باشند، نمی توان به تحول و تغییر در رویکردها برای بهبود عملکرد یک سازمان گام برداشت.

کد مطلب: 78320
زمان انتشار: شنبه 7 تیر 1399 - 15:31:25
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-1

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری