به روز شده: 20 دقیقه قبل
کد مطلب: 78428
زمان انتشار: سه شنبه 17 تیر 1399 - 16:54:00

افزایش موج اعتراضات به بی‌عدالتی در آمریکا پس از افشای اعدام اشتباه نوجوان سیاهپوست

افزایش موج اعتراضات به بی‌عدالتی در آمریکا پس از افشای اعدام اشتباه نوجوان سیاهپوست
حقوق بشر  > جهان  - اعدام نوجوان ۱۴ ساله سیاه پوست در آمریکا با صندلی برقی و اعلام بی گناهی اش موجی از انتقادها را در امریکا از سوی سیاهپوستان به راه انداخته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، نژادپرستی در آمریکا دارای ریشه‌های عمیق در همه عرصه‌های زندگی و ساختاری است و سیستم قضایی این کشور بیش از هر ساختار دیگری به این ویروس مرگبار و غیرانسانی دچار است.

آمریکا طی سالیان متمادی شاهد مساله نژادپرستی بوده و در بیش از یک ماه گذشته، شاهد اعتراض‌های سراسری به خشونت پلیس و تبعیض نژادی ساختاری است و موارد زیادی از تبعیض نژادی سیستماتیک را به اقلیت‌ها و سیاه پوستان این کشور تحمیل کرده است.

طبق گزارش وب سایت آمریکایی نیوز ۱۹، «جورج استینی»، پسربچه ۱۴ ساله سیاهپوست نخستین آمریکایی آفریقایی تباری است که در قرن بیستم در آمریکا با صندلی برقی اعدام شد. وی که به قتل دو دختر سفیدپوست ۱۱ و ۷ ساله که جسدشان در نزدیکی محل سکونت وی و خانواده‌اش پیدا شده بود، متهم شد و در طول محاکمه ۲ ساعته و حتی روز اعدام بار‌ها تاکید کرد که بی‌گناه است.

جورج استینی

هیأت منصفه دادگاه آمریکایی رسیدگی به اتهام استینی نوجوان، پس از ۱۰ دقیقه، اعدام با صندلی برقی را برای وی صادر کرد. وی قبل از اعدام، ۸۱ روز بدون این که بتواند با والدینش ملاقات کند، در سلولی انفرادی در ۸۰ مایلی شهر محل زندگی خود نگهداری شد و با کلاه و صندلی که متصل به برق ۵ هزار و ۳۸۰ ولت بود، اعدام شد؛ اما ۷۰ سال بعد از این اعدام، یک قاضی اهل کارولینای جنوبی بی‌گناهی استینی را ثابت کرد.

قاضی "کارمن مولن" ( که بعد از هفتاد سال جورج را تبرئه می‌کند) در مورد این پرونده می‌گوید: سرعتی که برای اجرای عدالت در برابر این پسر بچه انجام شد، تکان‌دهنده و بسیار ناعادلانه بود و پرونده وی یکی از بی‌عدالتی‌های بزرگ علیه سیاه‌پوستان در تاریخ آمریکا است.

 وی به دنبال محکوم کردن محکومیت این پسربچه بوده زیرا دادگاه کارولینای جنوبی نتوانسته در آن سال رأی عادلانه‌ای را صادر کند.

به گفته این قاضی آمریکایی کتابی در مورد همین اتفاق با نام "مسیر سبز" نوشته شده که برگرفته از همین ماجرا است.

این واقعه تنها بخش بسیار کوچکی از تاریخ نژادپرستی سفید‌پوستان آمریکایی را نشان می‌دهد؛ نژادپرستی در آمریکا مقوله‌ای نهادینه شده و ساختاری است و نظام آموزشی، نظام بهداشتی، دستگاه قضایی، پلیس، سرویس‌های امنیتی و نهادهای اجرایی به صورت نهادینه، نژادپرست هستند و به برتری نژاد سفید آنگلوساکسون پروتستان اعتقاد دارند.

سیاه پوستان آمریکا ۱۲ درصد از جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دهند اما ۴۴ درصد از جمعیت زندانیان این کشور را به خود اختصاص داده اند!

گفتنی است در پی حوادث اخیر در امریکا پس از قتل جورج فلوید به دست پلیس سفیدپوست آمریکایی و حوادث پس از آن و همچنین افشای صدور حکم اشتباهی اعدام برای نوجوان سیاهپوست که پس از هفتاد سال توسط قاضی امریکایی بیان شد، موجی از انتقادها به بی عدالتی در سراسر ایالات متحده به راه افتاده است .

 

کد مطلب: 78428
زمان انتشار: سه شنبه 17 تیر 1399 - 16:54:00
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد