به روز شده: 8 دقیقه قبل
کد مطلب: 78439
زمان انتشار: چهارشنبه 18 تیر 1399 - 15:18:32

انگلیس بی‌توجه به انتقادات بین‌المللی صادرات سلاح را به عربستان از سر می گیرد

انگلیس بی‌توجه به انتقادات بین‌المللی صادرات سلاح را به عربستان از سر می گیرد
حقوق بشر  > جهان  - در حالی‌که شش سال از تجاوز عربستان به یمن می‌گذرد و بسیاری از کشورها همکاری تسلیحاتی با ریاض را محکوم می‌کنند، «بن والاس» وزیر دفاع انگلیس بار دیگر اعلام کرد که لندن تمایل دارد همکاری‌های نظامی با عربستان بخصوص صادرات تسلیحات نظامی به این کشور را تقویت کند.

بر اساس روزنامه سعودی «عکاظ»، «خالد بن سلمان» معاون وزیر دفاع عربستان دیروز (سه شنبه) در تماس تلفنی با والاس بر همکاری مشترک دو کشور بخصوص در زمینه تسلیحاتی تاکید کرد و به زعم خود این همکاری را در راستای تقویت امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی دانست.

وزیر دفاع انگلیس نیز در این تماس تلفنی، از نقش عربستان در مقابله با تهدیدهای امنیتی در منطقه بخصوص حمایت از امنیت گذرگاهها و حفظ آزادی تردد در آبراهه‌ها قدردانی کرد.

این ادعای وزیر دفاع انگلیس در حالی مطرح می‌شود که سعودی‌ها در شش سال گذشته با محاصره یمن اجازه تردد کشتی‌ها برای انتقال سوخت، غذا و دارو به این کشور فقیر منطقه را نمی‌دهند.

از سوی دیگر معاون وزیر دفاع عربستان نیز بر تمایل سعودی‌ها برای تقویت همکاری‌های تاریخی و راهبردی بین دو کشور بخصوص در زمینه تسلیحاتی تاکید کرد.

«لیز تراس» وزیر تجارت بین‌الملل انگلیس نیز بعد از این که لندن چندین مقام سعودی را به اتهام نقض حقوق بشر تحریم کرد، دیروز در سخنرانی که در مجلس عوام انگلیس داشت، مدعی شد که بر اساس تحقیقات صورت گرفته، خطری درباره فروش تسلیحات نظامی به عربستان نیست و احتمال استفاده از آن در موارد نقض جدی حقوق بشر وجود ندارد.

وی در یک بیانیه ادعا کرد که تنها در جریان حملات هوایی معدودی از سوی ائتلاف سعودی در جنگ یمن، قوانین حقوق بشری نقض شده که این مساله با انجام اصلاحاتی در فرآیند صدور مجوز فروش سلاح به عربستان برطرف شده است.

دادگاه عالی انگلیس تیر ماه سال گذشته با صدور حکمی خواستار توقف و بازنگری مجوزهای فروش سلاح به عربستان شد. دادگاه اعلام کرد که فرایند تصمیم‌گیری دولت برای فروش سلاح به ریاض در شرایط کنونی اشتباه بوده است.

در همین حال پویش‌های حقوق بشری تصمیم اخیر دولت انگلیس برای فروس سلاح به عربستان را شرم‌آور خوانده و خواستار ارجاع پرونده این کشور به دادگاه تجدید نظر شده‌اند.

«اندرو اسمیت» سخنگوی «کارزار علیه تجارت اسلحه» در این‌باره گفت: حملات هوایی ائتلاف متجاوز سعودی به یمن باعث ایجاد وخیم‌ترین بحران انسانی در جهان شده است. این در حالیست که دولت انگلیس هم اذعان داشته که تسلیحات ساخته شده در این کشور در بمباران‌های یمن نقش محوری داشته است.

 

کد مطلب: 78439
زمان انتشار: چهارشنبه 18 تیر 1399 - 15:18:32
همچنین در ارتباط با این مطلب:
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد