تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
دو فرد ایرانی و چینی با ادعای تجهیز هسته‌ای ایران در آمریکا متهم شدند
شنبه 24 تیر 1391 - 08:13:15 |  حقوق بشر  > جهان

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد یک شهروند ایرانی و یک چینی به تجهیز هسته‌ای ایران متهم شده‌اند.
دو فرد ایرانی و چینی با ادعای تجهیز هسته‌ای ایران در آمریکا متهم شدند

به گزارش فارس به نقل از شبکه خبری «سی.ان.ان»، هیئت منصفه‌ای در واشنگتن دو نفر را به تلاش برای تجهیز ایران به مواد خام لازم برای سانترفیوژهای گازی غنی‌سازی اورانیوم متهم کردند.

وزارت دادگستری آمریکا یک شهروند ایرانی به نام «پرویز خاکی» و فردی مقیم چین به نام «یونگ‌چنگ یی» را به تخلف از «لایحه بین‌المللی اختیارات اضطراری اقتصادی» متهم کرده و عنوان کرده این دو نفر قصد داشتند مواد مورد نظر را بدون مجوزهای لازم به ایران منتقل کنند.

این دو نفر هر کدام به یک فقره جرم برای  توطئه برای فریب آمریکا، دو مورد قاچاق، دومورد ارسال کالاهای آمریکا به ایران و یک مورد پولشویی متهم کردند.

دادستان آمریکایی، «رونالد ماشن» گفته است: «این دو اتهام نشان می‌دهند ما به هیچ عنوان کسانی را که تلاش می‌کنند کالاهایی به ایران ارسال کنند که می تواند برنامه هسته‌ای ایران را تقویت کنند، تحمل نمی کنیم.»

این دادستان آمریکایی همچنین گفته است این اتهامات بر تعهد وزارت دادگستری بر «اجرای خشمگینانه» قوانین صادرات دلالت دارد.

کشورهای غربی به سرکردگی آمریکا ادعا می‌کنند برنامه هسته‌ای ایران اهداف نظامی دارد، ادعایی که ایران همواره آن را رد کرده است.

ایران به عنوان یکی از امضا کنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان.پی.تی) بر حق خود برای غنی‌سازی اورانیوم برای اهداف تجاری و پژوهشی تأکید می‌کند.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: فارس
چاپ شده در تاریخ دوشنبه 4 شهریور 1398 - 01:41:47 از آدرس: