تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
زندانی عقب‌مانده ذهنی در تگزاس اعدام شد
پنجشنبه 29 تیر 1391 - 14:32:10 |  حقوق بشر  > جهان

مقامات ایالت تگزاس در اقدامی یک زندانی سیاهپوست عقب‌مانده ذهنی را به وسیله تزریق سم اعدام کردند.
زندانی عقب‌مانده ذهنی در تگزاس اعدام شد

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقامات ایالت تگزاس روز گذشته با استفاده از پروتکل تزریق یک ماده سمی، "یوکامون لانیل هارن" 33 سال را اعدام کردند.

بر اساس این گزارش، هارن، در ساعت 18:37 روز گذشته به وقت محلی درست حدود 25 دقیقه پس از آنکه مواد سمی توسط مقامات زندان تگزاس به این زندانی تزریق شد، جان خود را از دست داد.

مقامات تگزاس در حالی این زندانی را اعدام کردند که دیوان عالی آمریکا درست چند ساعت قبل از اعدام این زندانی، با درخواست‌ها برای توقف اعدام هارن مخالفت کرده بود.

بر اساس این گزارش، هارن به اتهام قتل مرتبط با سرقت اتومبیل در سال 1998 در دالاس محکوم به اعدام شد و با اعدام وی، تگزاس به جدیدترین ایالت آمریکایی مبدل می‌شود که با استفاده از داروی جدید تزریق یک نوع سم زندانیان را اعدام می‌کند.

ایالات "آریزونا"، "آیداهو"، "اوهایو" و "واشنگتن" از دیگر ایالاتی هستند که در تزریق سم از یک نوع سم برای تزریق استفاده می‌کنند در حالیکه پیشتر در سه مرحله و با سه داروی سمی، زندانیان آمریکایی اعدام می‌شدند.

وکلای هارن پیشتر خواستار عفو موکل خود به دلیل مشکلات ذهنی و رنج بردن از سندروم الکل جنینی شده بودند اما این مسئله هرگز توسط مشاور قانونی وی دادگاه اولیه یا دادگاه استیناف وی مطرح نشد.

این زندانی عقب‌مانده در حالی اعدام شده است که در ژوئن 2002، دیوان عالی آمریکا دستور دارد که اعدام عقب‌ماندگان ذهنی نقض ممنوعیت "تنبیه ظالمانه و غیرعادی" اصلاحیه هشتم قانون اساسی آمریکا است.

اعدام هارن اولین مورد از پرونده اعدام بیماران عقب‌مانده ذهنی در آمریکا محسوب نمی‌شود، به طوریکه چندی پیش در اخبار منتشر شد که علی‌رغم دادخواست‌های مطرح شده از طرف خانواده "وارن هیل" مرد 52 ساله‌ای که از لحاظ ذهنی عقب‌مانده محسوب می‌شود، مقامات ایالت جورجیا هفته آینده، 18 جولای، وی را اعدام خواهند کرد.

حدود دو سال پیش نیز "ترزا لوئیس"، زن عقب‌مانده ذهنی که به اتهام قتل همسر و پسرخوانده‌اش 7 سال از عمرش را در زندان سپری کرده بود، در زندان شهر «جارات» ایالت ویرجینیا اعدام شد.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: فارس
چاپ شده در تاریخ دوشنبه 30 دی 1398 - 09:57:51 از آدرس: