تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
مخالفت جمهوری اسلامی ایران با هرگونه حرکت خبیثانه علیه مقاومت/اجلاس تهران کلید حل بحران سوریه
دوشنبه 6 شهریور 1391 - 08:00:49 |  حقوق بشر  > جهان

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی کشورمان اجلاس سران عضو جنبش غیر متعهدها در تهران را فرصت خوبی برای دستیابی به راه حلی برای بحران سوریه برشمرد.
مخالفت جمهوری اسلامی ایران با هرگونه حرکت خبیثانه علیه مقاومت/اجلاس تهران کلید حل بحران سوریه

علاء الدین بروجردی که در پایان سفر به سوریه و در کنفرانسی خبری در مقر سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق سخن می گفت افزود: در دیدار با رئیس جمهور سوریه درباره تلاشهایی که در اجلاس تهران قابل تحقق است، به رایزنی نشست.
بروجردی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران آمادگی لازم را برای برقراری زمینه مذاکرات میان دولت سوریه و گروه های مخالف دارد، گفت: بشار اسد در
ان دیدار با اعلام اینکه به ایران اعتماد دارد، از هر تلاشی که تهران در جهت حل مشکلات سوریه بکار ببندد، استقبال می کند.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کشورهای حامی گروههای مسلح باید به شکلی جدی
در رفتارشان تغییر ایجاد کنند، افزود: در صورت ایجاد تغییرات، بشار اسد نیز آمادگی لازم را برای برگزاری مذاکره دارد، اما لازمه این امر پایان دادن به حمایت از افراد مسلح و اعمال فشار بر آنان برای پایان خشونت و خونریزی در سوریه است.
وی با تاکید بر اینکه تهران با هرگونه مداخله نظامی در امور داخلی سوریه مخالفت است،گفت: در سطح شورای امنیت و سازمان ملل متحد هم بر این گزینه توافق نظر وجود ندارد و در این خصوص روسیه و چین با بکارگیری حق وتوی خود این ناهمخوانی را در عمل نشان دادند.
نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که دمشق شهری فعال و بدون مشکل است، از اینکه برخی رسانه های جنجال برانگیز می کوشند تا این شهر را ناامن و توام با درگیری نشان دهند، انتقاد کرد.
علاء الدین بروجردی در ادامه با اشاره به پیشنهاد محمد مرسی رئیس جمهوری مصر مبنی بر برگزاری اجلاس چهارجانبه با حضور جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، عربستان سعودی و مصر درباره سوریه گفت: طرح تهران برای حل بحران سوریه از نتایج اجلاس تهران است که با حضور نمایندگان 30 کشور جهان برگزار شد و خواهان فعال سازی گروه کشورهای معتقد به حل سیاسی بحران سوریه، تشکیل گروه تماس، آماده سازی اوضاع برای برگزاری مذاکرات میان دولت و مخالفان و همچنین برقراری آتش بس به منظور زمینه سازی برای پیشرفت کار است.
وی در ادامه از تلاش تهران برای برگزاری اجلاسی با مشارکت رواسای مجالس کشورهای مستقل که معتقد به حل مشکلات سوریه هستند، اشاره کرد و
این تلاش را یک ضرورت جدی برای حل مشکل این کشور دانست.
بروجردی با انتقاد از تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب و سازمان همکاری های اسلامی افزود: سوریه در خط مقدم جبهه مقابله با رژیم صهیونیستی
است و منطقی است که جمهوری اسلامی ایران با هرگونه طرح خبیثانه ای که با هدف ضربه زدن به محور مقاومت که سوریه ضلع مهم ان است،مخالفت کند.
علاء الدین بروجردی در پاسخ به پرسشی درباره تلاشهای صورت گرفته برای آزادسازی هموطنان ربوده شده بدست افراد مسلح در سوریه گفت: گزارش های دریافتی حاکی از سلامتی آنان است و یکی از مسائل مورد گفتگو با رئیس جمهور سوریه به صورت مفصل آزادی ایرانیان ربوده شده بود.
وی با اشاره به اینکه بشار اسد از زمان ربوده شدن این افراد دستور تشکیل کمیته ای را برای پیگیری موضوع صادر کرده و این کمیته تلاشهای گسترده ای
را برای آزادی ایرانیان بکار بسته است، گفت: اظهارات رئیس جمهوری سوریه درباره تلاشها برای آزادی ایرانیان ربوده شده در این کشور به ویژه زائران بقاع متبرکه را امیدوار کننده توصیف کرد.
بروجردی در پاسخ به سئوالی در خصوص تهدیدات رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی ایران گفت، این رژیم جرائت عملی کردن تهدیداتش را ندارد
و اگر به چنین اشتباهی دست بزند، می داند چه اتفاقی خواهد افتاد.
وی افزود: آمریکائیها هم تلاش کردند تا از دستیابی جمهوی اسلامی ایران به فناوری مسالمت آمیز هسته ای جلوگیری کنند و در این خصوص هم پیمانانش
را در اورپا تحریک کرد، اما به نتیجه نرسید، افزون بر این که امروز در محافل سیاسی واشنگتن دربرابر جمهوری اسلامی ایران درمانده است.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: واحد مرکزی خبر
چاپ شده در تاریخ دوشنبه 20 مرداد 1399 - 02:54:09 از آدرس: