تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
نقض حقوق زنان سرخپوست در کانادا
شنبه 15 مهر 1391 - 12:56:54 |  زنان

نقض حقوق بشر درباره زنان و دختران از بومیان اصیل کانادا شدت پیدا کرده است.
نقض حقوق زنان سرخپوست در کانادا

به گزارش پرس تی وی، زنان بومیان سرخپوستان کانادا به شدت از شرایط خود ناراضی هستند. این افراد به صورت فزاینده ای هدف انواع نقض حقوق قرار می گیرند. این گروه از جمعیت کانادا از جامعه بین المللی درخواست کرده اند برای دفاع از حقوق آنها اقدامات بیشتری صورت پذیرد. روز گذشته صدها نفر از فعالان حقوق بشر در کانادا در مقابل پارلمان این کشور در شهر اوتاوا تجمع کردند. این تظاهرات و تجمع برای اعلام همبستگی با زنان و دختران بومیان اصیل کانادایی بود که ناپدید شده اند. این گروهها خواهان توقف خشونتهای جاری درباره زنان و دختران سرخپوست در کانادا هستند. در بیست سال گذشته حدود ششصد زن و دختر سرخپوست از بومیان اصیل کانادایی کشته یا ناپدید شده اند. این مسئله با اعتراضهای شدید بومیان کانادایی همراه شده است.

خانواده های این زنان و دختران کشته یا ناپدید شده می گویند آنها زندگی «کابوس واری» دارند و می خواهند عدالت درباره عزیزانشان اجرا شود. آنها تاکید دارند «تحقیقات شایسته درباره قتل یا ناپدید شدن این زنان و دختران بومیان اصیل کانادا انجام نشده و عدالت اجرا نشده است و به همین علت باید گفت ننگ بر کانادا». باآنکه زنان و دختران از گروه بومیان اصیل کانادا فقط سه درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند، ده درصد قتل زنان در کانادا مربوط به این گروه است. گروههای فعال در زمینه دفاع از حقوق بشر ازجمله سازمان عفو بین الملل از دولت کانادا درخواست کرده اند برای پایان دادن به این وضع بغرنج زنان و دختران بومیان اصیل این کشور کاری انجام بدهد.

یک فعال کانادایی در این خصوص گفت:« دولت کانادا برنامه هایی اجرا می کند تا بومیان اصیل کشور را با کانادایی های سفیدپوست شبیه کند و نسل بومیان اصیل را از بین ببرد. زنان ودختران از بومیان اصیل کانادا تاوان این امر را می پردازند بطوریکه به صورت مستقیم هدف حملات قرار می گیرند.»
یک فعال دیگر کانادایی از این گروه گفت:«پلیس شهر کبک در سال دو هزار و یک مادر ما را هدف حملات خود قراردادند و کشتند. ما ده سال تلاش کرده ایم تا تحقیقات مستقلی در این زمینه انجام شود اما این تلاشها راه به جایی نبرده است.»

فعالان حقوق بشر می گویند درصورتیکه دولت کانادا اقدامات قاطعی برای مقابله با ربوده شدن یا قتل دختران و زنان بومیان اصیل انجام ندهد، این وضع بغرنج همچنان ادامه خواهد داشت.
 
 
 


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: پرس تی وی
چاپ شده در تاریخ پنجشنبه 12 تیر 1399 - 16:18:34 از آدرس: