تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
انتقاد سازمان ملل از ادامه بی‌عدالتی‌ها در حق زنان افغانی
چهارشنبه 22 آذر 1391 - 15:12:31 |  زنان

سازمان ملل در گزارشی هشدار داد که زنان افغانی علیرغم تصویب قوانین خاص حمایت از آنها در کشور، هنوز هدف خشونت‌هایی قرار می‌گیرند که ناشی از تبعیض جنسیتی است.
انتقاد سازمان ملل از ادامه بی‌عدالتی‌ها در حق زنان افغانی

به گزارش ایسنا افغانستان در سال 2009 قانون حذف خشونت علیه زنان را به تصویب رساند که بر اساس آن انواع مختلف خشونت، از جمله ازدواج کودکان، ازدواج اجباری، خرید و فروش زنان برای اهداف گوناگون و ازدواج، سنت قدیمی خون بس که در آن زن یا دختری را به منظور پایان دادن به مناقشات به یکدیگر می‌دهند، اجبار به خودفروشی و 17 مورد دیگر خشونت همچون تجاوز، سوء استفاده‌های فیزیکی و غیره جرم تلقی می‌شوند و این قانون بر لزوم مجازات عاملان این بدرفتاری‌ها تاکید می‌کند.

اما بر اساس گزارش جدید سازمان ملل، این قانون سه ساله هنوز در سطح بسیار کمی رعایت می‌شود که گزارش ندادن خشونت‌ها همیشه مانعی برای تحقق آن بوده است. همچنین این حوادث در صورت گزارش نیز با عدم رسیدگی و انجام تحقیقات مواجه می‌شوند.

ژورژت گاگیون، سرپرست حقوق بشر نمایندگان سازمان ملل در افغانستان در یک کنفرانس خبری در کابل، پایتخت افغانستان یاد آور شد که عدم گزارش خشونت‌ها علیه زنان در افغانستان تنها به دلیل محدودیت‌های فرهنگی، انفجارهای اجتماعی یا تابوها نیست، بلکه ضعف و نبودن امنیت کافی در سیستم قضایی نیز مانعی است تا زنان به موسسات قضایی رسمی دسترسی کامل نداشته باشند.

خانم گاگیون در ادامه گفت: تحقیقات جدید ما نشان می‌دهد که از میان 470 پرونده خشونت علیه زنان تنها به 163 مورد آن رسیدگی شده که از میان آنها نیز فقط 100 پرونده منجر به صدور حکم و محکومیت مجرمان شده است و این حقیقتی است که ثابت می‌کند تعداد بسیار کمی از پرونده‌های خشونت علیه زنان مورد بررسی و محاکمه قرار می‌گیرند.

این گزارش 42 صفحه‌ای که از سوی هیات نمایندگان سازمان ملل در افغانستان منتشر شده است، 22 استان از این کشور را بررسی کرده و دریافته که شمار گزارشات ثبت شده توسط پلیس و دادستان‌ها نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

بر اساس گزارش پایگاه خبری سازمان ملل، این گزارشات تنها بخش کوچکی از حوادث خشونت علیه زنان در افغانستان است.

روز دوشنبه، نادیا صدیقی سرپرست اداره امور زنان در ولایت لغمان، در حالی که در مسیر رفت و آمد به محل فعالیتش بود، توسط دو مرد مسلح به ضرب گلوله از پای درآمد. این حادثه واکنش شدید مدیر کل یونسکو و دیگر مسوولان حقوق زنان در سازمان ملل را در پی داشت.

انتهای پیام


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ دوشنبه 20 مرداد 1399 - 02:17:41 از آدرس: