تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
تفاوت دینی ارامنه ، موجب تفاوت در تابعیت و حقوق شهروندی ما نمی شود
دوشنبه 11 دی 1391 - 10:49:13 |  اقلیت ها

اسقف اعظم خلیفه ارامنه تهران و شمال ایران معتقد است: ارامنه ویژگی های قومی، ملی، زبانی و دین خود را دارند، اما این مساله هیچگاه باعث نشد ارامنه خود را از ایرانیت جدا بدانند.
تفاوت دینی ارامنه ، موجب تفاوت در تابعیت و حقوق شهروندی ما نمی شود

 مصاحبه مطبوعاتی اسقف اعظم "سیبوه سرکسیان" خلیفه ارامنه تهران و شمال ایران، امروز در کلیسای خلیفه گری ارامنه با حضور خبرنگاران برگزار شد.

در این نشست سیبوه سرکسیان به سوالات شفقنا در خصوص تأکید حضرت مسیح به اخلاق مداری و همچنین صلح در میان همه انسان ها پاسخ گفت.

او با توجه به تأکید پیامبر اسلام و همچنین حضرت مسیح در خصوص اخلاق مداری، دلیل نبود اخلاق جهانی، موانع پیش روی آن به ارائه پیشنهادی در این زمینه پرداخت.

سیبوه سرکسیان در ادامه به تأثیر گفت وگوی میان ادیان مختلف و بسط دیدگاه های آنان در ایجاد صلح جهانی اشاره و تأکید کرد.

اسقف اعظم خلیفه ارامنه تهران و شمال ایران در این نشست در پاسخ به وضعیت تعامل میان ارامنه و مسلمانان گفت: ما از رابطه بین ارامنه و ایرانی ها صحبت می کنیم. به نظرم ما یک تعابیر اشتباهی را به کار می بریم، ارامنه که در ایران هستند خود را در وهله اول ایرانی می دانند و هزاران سال است که در ایران زندگی می کنند و به عنوان یک قومی مسیح در ایران حضور داشته اند حتی در آن زمان که ایرانی ها زرتشت بودند. بعد از اینکه اسلام به ایران آمد، آنان اسلام را قبول کردند، اما ما به زندگی خود و حیات خود در ایران ادامه دادیم و در واقع خود را زاده این خاک می دانیم، تفاوتی که بین دین ماست موجب تفاوت در تابعیت و حقوق شهروندی ما نمی شود. به هر حال ارامنه ویژگی های قومی، ملی، زبانی و دین خود را دارند، اما این مساله هیچگاه باعث نشد ارامنه خود را از ایرانیت جدا بدانند.

سیبوه سرکسیان اظهار کرد: ما در قرن بیستم هنرمندان و اشخاص بسیار زیادی از ارامنه داشتیم که توانسته اند خدمات بسیار زیادی را به ایران عرضه کنند. اولین بار صنعت چاپ را در ایران ارامنه پایه گذاری کردند و در واقع اولین چاپ خانه ایران در جلفای اصفهان پایه گذاری شد و شهرداری اصفهان به پاس خدمات آن کشیشی که این صنعت را پایه گذاری کرده مجسمه او را در مقابل این کلیسا قرار داد.

اسقف اعظم خلیفه ارامنه تهران و شمال ایران در خصوص معرفی اشخاصی که ارمنی هستند و تابعیت ایرانی دارند و به ایران خدمت کرده اند، گفت: ما مسوولیت ها و وظایفی که افراد به عنوان هنرمند و اشخاص دیگر دارند را از وظایف دینی جدا می کنیم. اعیادی که ما در آن قرار داریم اعیادی هستند که متعلق به حضرت مسیح است و ما سعی می کنیم در این مراسم خداوند و حضرت مسیح را به مردم معرفی کنیم.البته فرصت های بسیار زیادی برای معرفی اشخاص هنرمند و فعالیت های هنری آنان وجود دارد و سعی می کنیم هر موضوعی را در جای خود قرار دهیم و در کتاب مقدس هم آمده است که هر چیزی زمان خود را دارد و باید در زمان خود انجام گیرد.

سیبوه سرکسیان در پاسخ به ثبت کلیساهایی که قدمت زیادی دارند، گفت: حدود 300 کلیسا در ایران متعلق به ارامنه است که بخشی از این کلیساها متأسفانه به حالت ویرانه هستند، برخی دیگر در وضع خوبی قرار ندارند و نیمه خرابه هستند، بعضی از آنها وضعیت خوبی دارند و در تهران، اصفهان، تبریز، ارومیه کلیساهایی در حال فعالیت وجود دارد.

اسقف اعظم خلیفه ارامنه تهران و شمال ایران بیان کرد: حدود 25 تا 30 کلیسا در حال فعالیت هستند و دولت حفظ و مرمت کلیساهایی که نیمه ویرانه هستند را بر عهده گرفته است که این حرکت در واقع گفت وگوی عملی بین اسلام و مسیحیت است.

بعضی از کلیساها را نیز به میراث فرهنگی ارائه کردیم و به صورت مستمر به این کلیساها می رویم و مراسم مذهبی را در آنجا انجام می دهیم، به عنوان نمونه در همدان چنین کلیساهایی داریم.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع:  شفقنا
چاپ شده در تاریخ چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 14:47:07 از آدرس: