تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
امام خمینی(ره) ادبیات حقوق بشر غربی را نمی‌پذیرفت
دوشنبه 13 خرداد 1392 - 10:40:05 |  حقوق بشر  > ایران

رییس مؤسسه مطالعات و تحقیقات اسلامی فتوح تأکید کرد: مهمترین و بهترین پیام امام خمینی(ره) در عرصه سیاست خارجی این بود که ایشان خود را با ادبیات و مفاهیم رایج بین‌الملل همراه نساخت و خود در این حوزه جریان‌ساز شد.
امام خمینی(ره) ادبیات حقوق بشر غربی را نمی‌پذیرفت

به گزارش فارس،حجت‌الاسلام احمد رهدار با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) توانست ادبیاتی با مفاهیم نوین وارد عرصه بین‌الملل کند، گفت: تا پیش از فعالیت ایشان در عرصه‌های جهانی، تنها مفاهیمی چون دو گانه‌های شرق و غرب با نام آمریکا و شوروی مطرح بودند اما امام خمینی (ره) این ادبیات را به استکبار و استضعاف تغییر داد و بنابراین جبهه مستکبران چون آمریکا و شوروی در یک سو قرار گرفتند.

وی با اشاره به اینکه دعوت امام خمینی (ره) به اتحاد برای همراهی با مستضعفین بود، توضیح داد: امام خمینی (ره) پیام دادند که مستضعفان عالم در برابر مستکبران به پا خیزند، با این پیام حتی یک فرد کوبایی چون فیدل کاسترو و پابرهنه‌های قاره آفریقا نیز دراین مسیر همنوا شدند، با ایجاد یک منظر و افق مشترک بین مستضعفان عالم اتحاد بین اندیشه‌های امام خمینی (ره) و بسیاری از مردم سراسر دنیا و رهبران دینی ایجاد شد.

رهدار در ادامه توضیح داد: به تعبیر برژینسکی استراتژیست آمریکایی، امام خمینی(ره) در صفحه شطرنج قدرت جهان شرکت نکرد بلکه مشت محکمی به این صفحه زد و بازی را تغییر داد، او در این صحنه شارح روش‌های دیگران نبود بلکه مفهوم جدیدی را برای دنیا تعیین کرد. به طور مثال در مباحث حقوق بشر آنچه جامعه غرب را آزار می‌دهد، به تعبیر خودشان نقض حقوق بشر در ایران نیست بلکه نپذیرفتن ادبیات حقوق بشر غرب در ایران است.

این دانش‌آموخته موسسه پژوهشی امام خمینی (ره) با تاکید بر اینکه بنیانگذار انقلاب ایران هژمونی مسلط غرب را در جامعه بین‌الملل نقض کرد، یادآور شد:  امروز هم جامعه اسلامی ایران در بخش‌هایی موفق شده که خود را از هژمونی جهانی خارج کند. همچنین در دورانی که ادبیات دیپلماسی عمومی در کشور هنوز شکل نگرفته بود، مباحث دیپلماسی عمومی توسط امام خمینی (ره) بیان شد، ایشان به جای کار با دولتمردان تمرکزشان را بر مردم دنیا قرار دادند، بنابراین امام خمینی (ره) ساختار موجود در نظام بین‌الملل را به رسمیت نشناخته و خود ظرف دیپلماسی مشخصی را طرح کردند.

وی در ادامه اظهار کرد: بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران اگر به راحتی بر اساس ادبیات رایج بین‌الملل سخن می‌گفت، نمی‌توانست در سطح دنیا ادبیات جدیدی را به گوش مردم برساند. اندیشه ایشان از پایگاه معرفتی اسلامی با روش، مفهوم و غایت مشخص نشأت گرفته بود.

رهدار درباره ویژگی‌های شخصیت امام خمینی (ره) که بر اندیشه‌های ایشان تأثیرگذار بود،‌ توضیح داد: امام انسانی مدیر، شجاع و معتقد بود، مجموعه این ویژگی‌ها قدرتی در تمام امور به ایشان بخشید. مقام و سلوک امام خمینی (ره) سمفونی مشخصی را در نظام ایجاد کرد که باعث بی‌اعتنایی به استکبار جهانی شد و در نهایت عاملی برای درس گرفتن ملت‌های مظلوم شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: آنچه روزی به نام «انفجار نور» در ایران رخ داد، در مقیاس جهانی به بیداری ملت‌ها انجامید.

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: فارس
چاپ شده در تاریخ شنبه 3 اسفند 1398 - 16:59:03 از آدرس: