تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
جنگ سوریه ارمغانی برای آمریکا به همراه نخواهد داشت
شنبه 18 خرداد 1392 - 17:24:56 |  حقوق بشر  > جهان

کارشناس مسائل خاورمیانه در مؤسسه بروکینگز معتقد است که دخالت آمریکا در جنگ داخلی سوریه هرگز پیامد مثبتی برای آمریکا به دنبال نخواهد داشت.
جنگ سوریه ارمغانی برای آمریکا به همراه نخواهد داشت

به گزارش تسنیم به نقل از اندیشکده مؤسسه بروکینگز، منطقی که آمریکا را به مداخله در جنگ داخلی سوریه تشویق می‌کند، منطق نادرستی است همانطور که در جریان جنگ سرد چنین منطقی آمریکا را درگیر جنگ‌هایی هولناک و غیرضروری کرد.

جنگ داخلی سوریه به اعتراف همه یک تراژدی انسانی و تهدیدی برای ثبات منطقه است. با این حال برای بسیاری این جنگ به منزله جنگی نیابتی است که می‌توان آن را بخشی از منازعه گسترده‌ میان ایران و آمریکا دانست. بدتر این که بسیاری معتقدند که آمریکا در حال شکست در این جنگ است یا همچون ولی نصر، که از کارشناسان مدعو مؤسسه بروکینگز و رئیس دانشکده مطالعات بین‌الملل دانشگاه جونز هاپکینز است، بر این باورند که «ایران در حال شکست دادن آمریکا در سوریه است.» در انعکاس منازعه جنگ سرد میان آمریکا و اتحادیه جماهیر شوروی، رویارویی ایران ـ آمریکا اکنون جنگ‌های نیابتی و غیر متعارفی را در سراسر خاورمیانه شکل داده است. همانطور که در دوران جنگ سرد مکرر می‌شنیدیم، آمریکا باید با دشمنان خود در هر جای دنیا بجنگد تا مبادا اعتبار خود ـ یا به زعم ولی نصر «هاله‌ای از قدرت» ـ را در منازعه‌ای گسترده‌تر از دست دهد.

این همان منطقی است که جنگ بسیار هولناک ویتنام را برای ما به ارمغان آورد و بعدها منازعات غیر ضروری و محکوم به شکستی را در آمریکای مرکزی و آفریقا در مراحل بعدی جنگ سرد، برای ما رقم زد. این منطق در آن زمان خطرآفرین و اشتباه بود و الان هم خطرناک و اشتباه است.

آمریکا و ایران بدون شک و کاملاً آشکارا درگیر در یک رقابت هستند، اما نگاه کردن به سوریه به مثابه جایزه‌ای برای پیروز این رقابت، به منزله برداشت ناصواب از تغییر و تحولات جنگ سوریه است. نه آمریکا و نه ایران هیچ یک کاملاً امیدوار نیستند که اوضاع سوریه را تحت کنترل درآورند. سوریه، همانند عراق، هم بی‌ثبات و هم به شدت ناسیونالیست باقی می‌ماند که کنترل روی آن را برای سالیان سال دشوار خواهد کرد.

ما غالباً فرض را بر این می‌گذاریم که پیروزی‌های تکنیکال از سوی هر کدام از اطراف منازعه به منزله پیروزی کامل است. منطق متعارف فعلی بر این باور است که پیروزی حکومت اسد در القصیر، می‌تواند به منزله یک جریان غیر قابل توقف باشد. در واقع هر یک از اطراف درگیر، ممکن است به پیروزی جدی در آینده نزدیک دست پیدا کند. اسد توان نظامی و متحد کافی برای بقای خود در دمشق و دیگر شهر‌های سوریه را در اختیار دارد، اما نیروی انسانی و امکان جنگ با شورشیان در سراسر کشور را در اختیار ندارد. این در حالی است که شورشیان شمار افراد کافی و دسترسی به پشتیبانی خارجی برای جنگ چریکی را دارند و مناطق اطراف شهر‌ها را می‌توانند برای مدت نامشخصی کنترل کنند اما نمی‌توانند در برابر برتری توان آتش و نیروهای امنیتی گسترده حکومت مقاومت کنند.

تحت چنین شرایطی، حمایت خارجی بسیار تعیین کننده است. همانطور که تا کنون چنین بوده است، تسلیحات و جنگجویی که از خارج تأمین می‌شوند، صرفاً آتش جنگ داخلی را داغ‌تر می‌کند، سطح خشونت جدیدی را ایجاد می‌کند، که این به هیچ وجه به خواست و تصمیم اطراف درگیر جنگ نیست. ایران و حزب‌الله در یک سو و ترک‌ها و اعراب خلیج فارس در سوی دیگر، این بازی را پیش می‌برند، اما همه ایشان بسیار دورتر از ایجاد یک «هاله قدرت» بوده و صرفاً در حال تلف کردن نیروی خود در جریان مذکور هستند.

اما حداقل می‌توان این را تأیید کرد که سوریه به منزله فرصتی است برای ایران تا جبهه مقاومت در برابر امپریالیسم غربی را تقویت کند و به صورت مستقیم به دشمنان خود حمله‌ور شود آنهم در یک جنگ داخلی خاورمیانه‌ای.‌


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ یکشنبه 19 مرداد 1399 - 00:55:17 از آدرس: