تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
تجمیع آیین دادرسی معلولان در دادسراها، دادگاه‌ها و زندان‌ها
دوشنبه 20 خرداد 1392 - 10:01:24 |  قوه قضائیه

رئیس انجمن دفاع از حقوق معلولان با اشاره به آمادگی وزارت دادگستری برای پیگیری امور معلولان، از تجمیع حقوق کیفری مربوط به آیین دادرسی معلولان در دادسراها، دادگاه‌ها و زندان‌ها تحت عنوان «آیین دادرسی معلولان» خبر داد.
تجمیع آیین دادرسی معلولان در دادسراها، دادگاه‌ها و زندان‌ها

به گزارش ایسنا، علی‌همت محمودنژاد با اشاره به جلسه‌ای با حضور معاون وزیر دادگستری و نیز مشاور جوان و امور ایثارگران این وزارتخانه عنوان کرد: تجمیع حقوق کیفری مربوط به آیین دادرسی معلولان در دادسراها، دادگاه‌ها و زندان‌ها به زودی تحت عنوان «آیین دادرسی معلولان» در می‌آیند.

عضو هیات مدیره سازمان جهانی معلولان با اشاره به اینکه در این جلسه تلاش شد بانک اطلاعاتی معلولان زندانی ایجاد شود، گفت: قصد داریم این بانک اطلاعاتی ایجاد شود تا بدانیم معلولانی که نیازمند خدمات حمایت مددکاری برای آزادسازی هستند چه افرادی هستند.

وی همچنین به درخواست معلولان برای تدوین قوانین حمایتی از معلولان به منظور جلوگیری از اقدامات مجرمانه علیه آنها اشاره و عنوان کرد: این درخواست به وزارت دادگستری ارائه شد تا بتوانیم این موضوع را تحت عنوان لایحه‌ای به مجلس شورای اسلامی ارسال کنیم.

به گفته وی، به طور مثال در کشورهای غربی مجازات کیف‌قاپی شش ماه است در حالی که کیف‌قاپی از معلولان مجازاتی 9 ماهه دارد. بنابراین باید در برخورد مجرمانه علیه معلولان نگاه ویژه‌ای داشته باشیم.

محمودنژاد در مورد سرنوشت قانون جامع حمایت از معلولان گفت: قانون جامع در خصوص معافیت‌های مالیاتی معلولان، اشتغال، بیمه، مشکلات مسکن و مسائل فرهنگی معلولان و نیز تشکیل شورای عالی معلولان توسط وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی به دولت ارائه شده است و باید منتظر تصویب این لایحه در دولت باشیم.

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ایسنا
چاپ شده در تاریخ شنبه 17 خرداد 1399 - 17:15:44 از آدرس: