تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
اسنودن: با استردادم به آمریکا مبارزه می‌کنم
پنجشنبه 23 خرداد 1392 - 10:24:33 |  حقوق بشر  > جهان

ادوارد اسنودن،کارمند سابق سیا و عامل بزرگترین افشای اطلاعات در تاریخ اداره امنیت ملی این کشور گفته است ،با هرگونه تلاش واشنگتن برای استردادش مبارزه خواهد کرد.
اسنودن: با استردادم به آمریکا مبارزه می‌کنم

اسنودن برای اولین بار پس از افشای هویت خود به عنوان منبع اطلاعات برنامه‌های مخفی جاسوسی اداره امنیت ملی امریکا، در گفت و گو با روزنامه »ساوت چاینا مورنینگ پست» گفت، تا زمانی که از وی نخواهند هنگ کنگ را ترک کند در آن‌جا خواهد ماند.

کارمند سابق سیا همچنین خاطر نشان کرد، برای « فرار از دست عدالت» به هنگ کنگ نیامده‌ام بلکه برای « افشای جنایت »در اینجام و از آن جایی که به اجرای قانون هنگ کنگ ایمان دارم ،ترجیح می‌دهم تا بمانم و با دولت امریکا در دادگاه‌ها مبارزه کنم.

پیمانکار سابق اداره امنیت ملی امریکا همچنین دولت امریکا را متهم کرد که برای استرداد وی به اتخاذ رفتاری « قلدرمابانه» در مقابل دولت هنگ کنگ متوسل شده است.

اسنودن گفت،« من به دلیل فشاری که دولت امریکا به هنگ کنگ وارد می‌کند احساس امنیت نمی‌کنم اما در عین حال احساسم این است که هنگ کنگ از سنت مدنی قوی برخوردار است که تاکید می‌کند افشاگران نباید هیچ نگرانی داشته باشند.»

وی افزود،« دولت امریکا برای این‌که مانع شود تا من این اطلاعات را در اختیار افکار عمومی قرار دهم هرگونه تلاشی را به کار خواهد گرفت و به همین دلیل است که به شدت برای استرداد من در تقلا هستند.

اسنودن در گفت و گو با واشنگتن پست گفت، اداره امنیت ملی امریکا بیش از ۶۱ هزار «عملیات هک» در سراسر دنیا و عمدتا در هنگ کنگ و چین انجام داده است.

اسنودن همچنین گفت که وی به دلیل افشای این اطلاعات نه یک «قهرمان و نه یک خائن » بلکه فقط یک امریکایی است.

هنگ کنگ با امریکا پیمان استرداد امضا کرده است،اما کارشناسان حقوقی می‌گویند اگر اسنودن تلاش‌های دولت امریکا برای استرداد خود را در دادگاه به چالش بکشد می‌تواند سال‌ها در هنگ کنگ بماند.

اسنودن در ۲۰ می پس از نسخه برداری از آخرین سری از اسنادی که قصد داشت در دفتر اداره امنیت ملی در هاوائی فاش کند، به هنگ کنگ پرواز کرد.

اسنودن در نهم ژوئن در ویدئویی ۱۲ دقیقه‌ای که گاردین آن را منتشر کرد، به نقش خود در افشای این اطلاعات اعتراف کرد.

وی در این گفت و گو آن‌چه را که از آن به عنوان « جاسوسی نظام‌مند از شهروندان بی‌گناه امریکایی »نام برد محکوم کرد و افزود، تنها انگیزه وی این است تا افکار عمومی را از آن چه که به نام آن‌ها و یا علیه آن‌ها انجام می‌شود، فاش کند.»

اسنودن که در حال حاضر با شرکت امنیتی « بوز الن همیلتون» همکاری می‌کند گفت، حاضر است تا زندگی راحت خود را قربانی کند چون وجدانش راحت نیست تا به دولت امریکا اجازه دهد تا حریم خصوصی، آزادی اینترنت و آزادی‌های اساسی مردم در سراسر دنیا را با این « ماشین جاسوسی بزرگ» که آن‌ها مخفیانه سرگرم ساخت آن هستند، نابود کند.

اسنودن گفت، « نمی‌خواهم در جامعه‌ای زندگی کنم که این قبیل کارها در آن انجام می‌شود... نمی‌خواهم در دنیایی باشم که آن‌چه انجام می‌دهم و می‌گویم ضبط و ثبت شود.»

کارمند سابق سیا خاطر نشان کرد،« این که به دولت امریکا اجازه داده شود تا شهروندان خود را به دلیل افشای اشتباهات به اقداماتی تلافی‌جویانه تهدید کند با منافع عمومی در تضاد است.»

گاردین نیز ۶ ژوئن، حکم محرمانه و برجسته یک دادگاه در امریکا را فاش کرد که به آژانس امنیت ملی این کشور اجازه می‌دهد اطلاعاتی درباره میلیون‌ها امریکایی که مشتری شرکت ارتباطی «ورایزون» هستند جمع آوری کند .

طبق این حکم، ورایزون باید اطلاعاتی را که شامل شماره تلفن دو طرف، محل، زمان و مدت تماس تمامی مکالمات تلفنی در سیستم‌های خود هم در داخل امریکا و هم بین امریکا و سایر کشورها می‌شود به صورت «روزانه» در اختیار آژانس امنیت ملی قرار دهد.

واشنگتن پست روز پنج‌شنبه (۱۷ خرداد) با اشاره به دسترسی مستقیم آژانس امنیت ملی امریکا به سرورهای شرکت‌های اینترنتی اعلام کرد منبع این روزنامه که مامور اطلاعاتی یکی از شرکت‌های حمل و نقل است از توانمندی‌های سیستم‌های مورد استفاده آژانس جاسوسی عالی‌رتبه امریکا در این زمینه وحشت‌کرد.

این در حالی است که غول‌های اینترنتی نظیر اپل و فیس بوک ادعاها مبنی بر این‌که دروازه‌های خود را به روی آژانس‌های جاسوسی امریکا گشوده‌اند رد کردند.

این افشاگری‌ها در حالی صورت می‌گیرد که دولت اوباما درحال حاضر به علت شنود مخفیانه مکالمات تلفنی خبرنگاران آسوشیتدپرس و همچنین ایمیل‌ها و مکالمات تلفنی خبرنگاران شبکه خبری فاکس نیوز با انتقاداتی مواجه شده است -


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: پرس تی وی
چاپ شده در تاریخ جمعه 22 فروردین 1399 - 00:50:42 از آدرس: