تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
دبیر کل سازمان ملل با ارسال سلاح به سوریه مخالفت کرد
شنبه 25 خرداد 1392 - 12:21:26 |  حقوق بشر  > جهان

دبیرکل سازمان ملل گفت: افزایش ارسال سلاح برای هر کدام از طرفین درگیر در جنگ داخلی سوریه نمی‌تواند مفید باشد.
دبیر کل سازمان ملل با ارسال سلاح به سوریه مخالفت کرد

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه، بان کی‌مون دبیرکل سازمان ملل ضمن مخالفت با ارسال سلاح برای شورشیان سوری، اظهار داشت: ارسال سلاح به سوریه برای هر کدام از طرفین درگیر در جنگ داخلی این کشور نمی‌تواند مفید باشد.
وی در یک کنفرانس خبری ضمن اینکه نسبت به کنفرانس ژنو2 ابراز امیدواری و تاکید کرد، برای پایان دادن بحران بیش از دو ساله سوریه به یک راه حل سیاسی نیاز است.

بان کی مون همچنین خاطر نشان کرد، قرار است نشست سه جانبه و مقدماتی بین سازمان ملل متحد، ایالات متحده و روسیه پیش از کنفرانس ژنو در 25 ژوئن برگزار شود.

دبیرکل سازمان ملل همچنین در باره ادعاهای آمریکا مبنی استفاده از سلاح شیمیایی توسط نیروهای دولتی سوریه علیه مخالفان گفت: دلایلی قطعی وجود ندارد که در سوریه تسلیحات شیمیایی بکار گرفته شده است.

وی در ادامه افزود:« نمی توان در نبود پایه دلایلی، درباره ارزش مدارک موجود درباره استفاده احتمالی از سلاح شیمیایی در سوریه صحبت کرد. بنابراین من بر ضرورت تحقیق میدانی دقیقی در سوریه برای گردآوری اسناد و ثبت وقایع، تاکید می کنم.»

طبق این گزارش، « بن رودز» معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز پنجشنبه اعلام کرد، باراک اوباما مجوز ارسال تسلیحات آمریکایی به معارضان مسلح سوری را برای نخستین بار در چارچوب بسته جدید از حمایت های نظامی از معارضانی که برای سرنگونی نظام بشار اسد ( رئیس جمهوری سوریه) می جنگند، صادر کرد.

وی دلیل این اقدام را یافته‌های جدید سازمان های اطلاعاتی آمریکا عنوان کرد که بر اساس آن اطمینان یافته‌اند که دولت سوریه در جنگ داخلی اش با معارضان مسلح، از تسلیحات شیمیایی مانند گاز اعصاب «سارین» استفاده کرده است.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ چهارشنبه 7 اسفند 1398 - 17:14:16 از آدرس: