تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
تصویب قطعنامه شورای امنیت درباره سوریه
شنبه 6 مهر 1392 - 09:37:34 |  حقوق بشر  > جهان

شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه انهدام تسلیحات شیمیایی سوریه را تصویب کرد.
تصویب قطعنامه شورای امنیت درباره سوریه

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از خبرگزاری رویترز ، این قطعنامه که با اجماع اعضای شورای امنیت به تصویب رسید پس از تلاشهای گسترده دیپلماتیک در چند هفته گذشته بین روسیه و آمریکا به دست آمد.

بشار جعفری سفیر سوریه در سازمان ملل متحد پس از تصویب این قطعنامه اعلام کرد قطعنامه ای که شورای امنیت برای رهایی از تسلیحات شیمیایی سوریه تصویب کرد بخش اعظم نگرانیهای دولت سوریه را برطرف می کند.

جعفری گفت:کشورهایی که به مخالفان کمک می کنند که ‌ترکیه ، عربستان سعودی ، فرانسه ، قطر و آمریکا هستند نیز باید به قطعنامه شورای امنیت پایبند باشند.

وی افزود:دولت سوریه به طور کامل به حضور در نشست پیشنهادی صلح ژنو در نوامبر برای پایان دادن به جنگ داخلی در سوریه پایبند است.

بشار جعفری همچنین گفت:ما از بازرسان سازمان ملل متحد می خواهیم به منطقه خان العسل در سوریه بروند و تحقیقیاتی را انجام دهند.

برچیدن تسلیحات سوریه گامی برای برچیدن سلاح های اسرائیل

وزیر امور خارجه سوریه هم در دیدار با همتای روسی خود گفت:تعهد کشورش به موضوع برچیدن سلاح های شیمیایی، باید گامی در جهت جمع آوری همه سلاح های کشتار جمعی در منطقه به ویژه زرادخانه اسرائیلی باشد.

وزیر امور خارجه روسیه نیز بر تلاش های مسکو برای حل و فصل بحران سوریه به نحوی که بتواند حاکمیت و وحدت سوریه را حفظ کند، تأکیدکرد.

لاوروف همچنین گفت:همکاریها براساس توافق و اجماعی که در شورای امنیت صورت گرفت خواهد بود.

سرگئی لاوروف افزود:برای اجرای مفاد قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد به منظور نابودی و پاک سازی سلاح شیمیایی سوریه آماده ایم.

وزیر امور خارجه چین هم پس از تصویب این قطعنامه گفت:بحران سوریه تاکنون زیان ها و خسارتهای سنگینی در پی داشته است.

وزیر امور خارجه چین افزود قطعنامه تصویبی فرصتی را برای حل بحران سوریه فراهم کرده است.

وی با تاکید براینکه ما استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه را از سوی هر طرفی که صورت گرفته باشد محکوم می کنیم گفت:راهکار سیاسی تنها گزینه برای حل بحران سوریه است.

«مایکل لوهان» سخنگوی سازمان منع سلاحهای شیمیایی نیز به خبرنگاران گفت :« اخبار خوب این است که تصمیمی اتخاذ شده و ما انتظار داریم که تیم پیشرو هفته آینده در سوریه باشد.»


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ سه شنبه 26 شهریور 1398 - 23:24:43 از آدرس: