تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
نگاه مثبت قانون جدید مجازات به کودکان بزه کار
شنبه 16 آذر 1392 - 13:20:04 |  کودکان

*هاله سادات سری
نگاه مثبت قانون جدید مجازات به کودکان بزه کار

مجلس شورای اسلامی در سال 1381 قانون حمایت از کودکان ونوجوانان را به تصویب رساند. قبل ازآن در کشور ما جرمی به نام کودک آزاری وجود نداشت وما با خلاءهای قانونی در این زمینه مواجه بودیم. این قانون 9 ماده ای که تمام افراد زیر 18 سال را تحت حمایت قرار می دهد، در زمان خود قانون مترقی بود و به کودک آزاری جنبه عمومی بخشید وعنوان کرد که کودک آزاری نیازی به شاکی خصوصی ندارد.این قانون هر نوع آزار و اذیتی که موجب صدمه جسمی و روحی کودک شود و به هر نحوی سلامت جسمی و روانی کودک را به خطر بیاندازد، منع کرده وگاها برای آن مجازاتی در نظر گرفته است.
ضرب وشتم، ممانعت از تحصیل ،به کارگرفتن کودکان برای اعمال خلاف مثل قاچاق و انواع بهره کشی از کودکان ازمصادیق کودک آزاری است. با تورق صفحه حوادث روزنامه ها و مشاهده رسانه ها شاید کمتر روزی باشد که نشنویم و نبینیم کودکی مورد آزار قرارگرفته. متاسفانه به دلیل افزایش این پدیده در جامعه، نیاز به قوانین مترقی تری در برخورد و پیشگیری از آن داریم. دربیشتر موارد نزدیکترین افراد به بچه ها عامل کودک آزاری هستند. به این دلیل که ارتباط کودک با جامعه در نهایت به خانواده، دوستان ومحیط آموزشی مثل مدرسه ویا مهدکودک ختم می شود.هر چند که افراد ناشناس هم گاها کودکان را مورد آزار قرار می دهند. اما درمحیطی که محیط امن کودک به حساب می آید وکودک انتظار حمایت دارد اگرمورد کودک آزاری قرار گیرد درآینده اثرات مخرب وجبران ناپذیری دارد به این دلیل نیاز به قانون داریم. البته همه چیزهم با وضع قانون حل نمی شود. این مساله ابعاد مختلفی دارد فقط بحث کیفری و یا پیشگیری قانونی نمی تواند مانع کودک آزاری شود، اما تا جایی که به بحث قانونی وقضایی مربوط می شود با وضع قوانین می توانیم آن را تا حدی کنترل و پیشگیری کنیم.
دوسال پیش لایحه جدید مربوط به حمایت از کودکان ونوجوانان از سوی دولت به مجلس ارسال واعلام وصول شد. در این لایحه موارد مخاطره آمیز برای کودکان ذکروسعی در پیشگیری از وقوع کودک آزاری شده. چنین قوانینی در کنارفرهنگ سازی از طریق رسانه ها وآموزش به خانواده ها ، مهدکودک ها ومدارس کمک می کند تا با کاهش کودک آزاری روبه رو شویم.
کودکانی که مورد کودک آزاری قرارمی گیرند در آینده به جامعه ای که ازآنها حمایت نکرده، لطمه خواهند زد. گفتیم ممانعت از تحصیل یکی از مصادیق کودک آزاری است. اگرکودکی وارد مدرسه نشود و تحصیل نکند وارد محیط دیگری می شود. ازحقوق اولیه کودکان داشتن شناسنامه و حق تحصیل است . این دو جزء حقوق اساسی واولیه افراد زیر 18 سال محسوب می شود. کودکی که شناسنامه ای ندارد به هرعلتی، به علت مسائل مالی و به علت اعتیاد خانواده،مجبوراست که تحصیل نکند ودر سن کم وارد بازار می شود.این کودک خود را از طرف خانواده وجامعه مورد حمایت نمی بیند واحساس می کند کسی نیست که از او حمایت کند.کم کم با محیط های خطر آفرین از نزدیک تماس برقرار می کند و وارد محیط های مجرمانه می شود.ازطرف دیگرممکن است کودک مورد آزار جسمی ویا جنسی شدید قرار بگیرد، در چنین مواردی نمی توانیم مجرم را به مجازات واقعی برسانیم به این دلیل که معمولا در این موارد شاهدی وجود ندارد فقط کودک ومجرم هستند یافردی است که از نزدیکان کودک است ونمی توان ازاو شکایت کرد، یا دسترسی به او پیدا نمی کنیم ویا اگر باشد چون فقط خود کودک اعلام می کند و دلایل وشواهد کافی وجود ندارد جرم واقعی ثابت نمی شود و مجرم مجازات نمی شود، این همیشه در ذهن ان کودک باقی می ماند هر چند که مجازات ان مجرم شاید فقط مرحمی باشد برای آزاری که بر ان کودک وارد شده و می بیند که جامعه فردی که به او اسیب زده را مجازات می کند. اما زمانی که مجرم مجازات نمی شود کودک کم کم حالت دفاعی پیدا می کند ومی خواهد به جامعه ای که از او حمایت نکرده ضربه بزند واز این طریق وارد محیط های مجرمانه می شود. کودکانی که معارض قانون هستند همه مورد کودک آزاری قرار نگرفتند. روانشناسان معتقدند که همه جرائمی که کودکان انجام می دهند مربوط به خوی مجرمانه آنها نیست.
شاید به دلیل انحرافاتی که در دوره نوجوانی با آن از نزدیک روبه رو شدند عمل مجرمانه ای را انجام می دهند، این جا است که عدالت کیفری به آنها کمک می کند. ممکن است تمام کودکان زمانی نیاز به حمایت عدالت کیفری داشته باشند. کودکانی که مورد کودک آزاری جسمی وروانی قرار گرفتند.
گروهی از کودکان ممکن است به علت اقتضائات سنی خلافی را انجام دهند، این جا اگر جامعه از انها حمایت نکند دراینده جرائم سنگین تری مرتکب می شوند. وقتی از عدالت کیفری صحبت می کنیم بیشتر قوانین شکلی را مد نظر قرار می دهیم. درآیین دادرسی کیفری ما باعدالت کیفری روبه رو هستیم که وقتی با کودکی مواجه ایم که عمل مجرمانه ای را انجام داده به هر علتی، از این به بعد سیستم قضایی  دادگاه ها، دادسراها و ضابطین قضایی با کودک روبه رو می شوند. این جا مساله بسیار مهم است. اولا تعیین سن مسئولیت کیفری است. وقتی یک سنی را به عنوان سن مسئولیت کیفری پذیرفتیم باید چی کار کنیم. باید بعد از این سن با کودک مثل یک ادم بزرگ برخورد کنیم یا نه هنوز به یک حمایت نیاز دارد.
وقتی می گوییم زیر 18 سال کودک است به این دلیل است که جامعه نمی تواند مانند یک ادم بزرگ از او سوال و بازخواست کند و نمی توانیم مجازات یک فرد بزرگسال را برای او هم در نظر بگیریم. به همین دلیل انگ مجرمانه زدن به یک فرد زیر 18 سال خیلی مهم است. کودکی که ممکن است خلافی را برای اولین بارانجام داده، به محض اینکه انگ مجرمانه به او بخورد، با دو انحراف روبه رو می شود. انحراف اول این است که تو مجرمی واین جا است که کودک هویت خود را ازدست می دهد. برای خودش سوال پیش می اید که یعنی من واقعا مجرمم . وقتی وارد سیستم انحرافیه ثانوی شد و هویتی که جامعه به او داده، کم کم می پذیرد که من مجرمم پس وارد جمع های مجرمانه می شود وچون می بیند جامعه به او نگاه دیگری دارد، وارد دنیای ناخواسته می شود و اعمال مجرمانه سنگین تری را انجام می دهد. در حالی که اگر در همین مرحله این نوجوان را از سیستم کیفری جدا کنیم ونگذاریم کاربه این جا برسد وانگ مجرمانه به او نزنیم وبه او بگوییم که ممکن است این خلافی باشد که یک بار اتفاق افتاده و به احتمال زیاد و یا اصلا در اینده اتفاق نخواهد افتاد، کم کم امادگی برگشت به جامعه را پیدا می کند. این جا سیستم عدالت کیفری و ضوابط ان باعث می شود که در واقع کودک با سلامت به جامعه برگردد به چه صورتی وبا چه ساز وکاری، در قانون جدید مجازات ما بحث قانون های جایگزین و مجازات های پلکانی را داریم که این از نقطه های مثبت قانون جدید است.
در قانون جدید مجازات، قاضی می تواند به کودک به عنوان مجرم نگاه نکند و با دادن کارعام المنفعه به او ، جرمی راکه انجام داده جبران کند و رضایت بزه دیده را به نحوی جلب کند. یعنی کودک بزه کار را در ترمیم آن آسیب وارد می کند. در این سیستم به کودک هیچ وقت انگ مجرمانه داده نمی شود و به سیستم صحیح  وارد می شود. اگر این ساز وکار رعایت شود شاهد ارتکاب به جرم دوباره کودکان بزه کار نخواهیم بود و جلوی آنها را با رعایت چنین ساز وکاری می گیرم.

*عضو انجمن حمایت از کودکان و نوجوانان و وکیل دادگستری


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ستاد حقوق بشر
چاپ شده در تاریخ سه شنبه 2 مهر 1398 - 13:09:43 از آدرس: