تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
۳۰ درصد کودکان خیابانی اتباع بیگانه‌اند/ساماندهی 2600 کودک خیابانی در سال 92
یکشنبه 4 اسفند 1392 - 12:35:36 |  کودکان

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه شیب سرپرستی کودکان خیابان از سمت بی‌سرپرست و بدسرپرست به سمت دارای سرپرست در حال تغییر و میل کردن است گفت: از ابتدای سال 92 تا کنون 2600 کودک خیابانی توسط سازمان بهزیستی ساماندهی شده‌اند.
۳۰ درصد کودکان خیابانی اتباع بیگانه‌اند/ساماندهی 2600 کودک خیابانی در سال 92

به گزارش تسنیم، همایون هاشمی رئیس سازمان بهزیستی کشور در همایش ملی کودکان خیابان که در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد، اظهار داشت: سالهاست که سازمان بهزیستی در عرصه خدمات اجتماعی قدم برمی‌دارد و اثرات آن را در جامعه می‌بینیم؛ یکی از محصولات فاخر و ارزشمند به جامانده از انقلاب سازمان بهزیستی است که همواره حمایت خون شهدا و نگاه‌شان را به این سازمان را به همرا داشته است.

وی ادامه داد: فعالیت‌های ما در این سازمان در قالب 150 نوع فعالیت تخصصی بوده و به عنوان شاه کلید قسمت عمده‌ای از فعالیت‌های عرصه اجتماعی است ضمن اینکه در این عرصه دستگاه‌های مختلفی درگیر هستند و باید با یکدیگر به صورت منسجم عمل کنند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: در بحث کودکان خیابان قوانین و مصوبات و ظرفیت‌های قانونی وجود دارد اما آن شبکه‌ای که باید باشد ضعیف است. چرا که بسیاری از دستگاه‌ها به کمک بهزیستی بیایند زیرا ذات کار یک کار چند وجهی است. 

وی همچنین گفت: اولین قدمی که انتظار می‌رود در این همایش برداشته شود توانمندسازی مبتین بر جامعه است یعنی مردم به پای کار بیایند تا حرکت نوینی در این عرصه داشته باشیم. تا به امروز دو هزار و 600 کودک خیابانی در سراسر کشور ساماندهی شده‌اند و شیب کودکان خیابان از بی سرپرست مطلق به دارای سرپرست میل می‌کند. 

رئیس سازمان بهزیستی افزود: ما زمینه‌هایی ایجاد کرده‌ایم که این کودکان به صورت روزانه اموزش ببینند و نیاز مراکز شبانه‌روزی نداشته باشند و در این مسیر پرپیچ و خم از حضور مددکاران اجتماعی، روانشناسان و دانشگاهیان برای حضور پررنگ‌تر دعوت می‌کنیم. 

وی بیان کرد: در کشور ما سازمان بهزیستی یک سازمان متولی در زمینه پیشگیری است و تمام مداخلات ما در حوزه پیشگیری قرارداده‌شده است. چنانچه اورژانس اجتماعی به عنوان یک پکیج مستقل و قوی و اثربخش آسیب‌های اجتماعی را رصدکرده و تراکم آسیب‌ها را در هر منطقه از کشور بررسی می‌کند و همزمان یک مرکز برای فوریت‌های اجتماعی در سازمان برای اورژانس اجتماعی درنظرگرفته شده‌است. 

همایون هاشمی رئیس سازمان بهزیستی کشور در جمع خبرنگاران  نیز اظهار داشت: امسال تا به این لحظه بیش از دو هزار و 600 کودک خیابانی با استفاده از ظرفیت‌های گروه‌های همیار سازمان بهزیستی ساماندهی شده اند.

وی ادامه داد: تأکید ما این است که کودکان خیابانی در خانواده آموزش ببینند و کمبودهای آنها از طرف سازمان بهزیستی و در قالب آموزش روزانه برطرف شود. 

رئیس سازمان بهزیستی کشور همچنین گفت: ما در زمینه کودکان خیابانی خلأ قانونی نداریم اما نیاز به انسجام در فعالیت دستگاه‌های مختلف در این زمینه است؛ فعالیت‌های ما در حوزه بازآموزی و بازتوانی کودکان خیابانی است. 

هاشمی همچنین با اشاره به لایحه حمایت از کودکان کار و خیابان که در کمیسیون اجتماعی مجلس در حال بررسی‌است گفت: این لایحه مراحل انتهایی خود را طی می‌کند. 

رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: آمار دقیقی از تعداد کودکان خیابانی در دست نیست اما حدود 30 درصد از این کودکان از اتباع بیگانه هستند. سازمان بهزیستی سالانه ظرفیت ساماندهی 5 هزار کودک خیابانی را دارد که اگر شبکه غیردولتی به این موضوع متصل شود این ظرفیت به 15 هزارنفر افزایش پیدا می‌کند. 

همچنین در این همایش عزت‌الله سام‌آرام دبیر علمی همایش ملی کودکان خیابانی اظهار داشت: امیدواریم این همایش توفیقی برای کاهش کودکان خیابانی و یا حداقل کاهش مشکلات انها باشد. 

وی ادامه داد: کودکان خیابانی یک واقعیت هستند و امروزه در پیشگیری نوع چهارم باید با واقعیت زندگی کرد و آسیب‌ها را پذیرفت. 

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی افزود: قبل از انقلاب هم کودک خیابانی داشتیم اما در زمان انقلاب اسلامی تعداد آنها به صفر رسید و 4 شیرخوارگاه بزرگ تعطیل شد و علت آن هم بالا رفتن سرمایه اجتماعی و افزایش حمایت مردم از یکدیگر بود اما بعد از وقوع جنگ مجددا تعداد کودکان خیابانی زیاد شد.

وی در پایان گفت: تحقیقات نشان می‌دهد بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم به صورت یکباره سرمایه اجتماعی مجددا بالا رفت و همین موضوع موجب دوستی و اعتماد شد؛ اگر بتوانیم این سرمایه را حفظ کنیم آمار کودکان خیابانی کاهش پیدا می‌کند.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: تسنیم
چاپ شده در تاریخ چهارشنبه 25 تیر 1399 - 02:19:04 از آدرس: