تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
جذب ۶۶۷هزار نوآموز و پیش‌دبستانی‌های دولتی در مناطق محروم
سه شنبه 28 بهمن 1393 - 11:52:56 |  کودکان

مدیرکل پیش دبستانی وزارت آموزش‌وپرورش گفت: نرخ پوشش دوره پیش دبستانی به ۵۱.۹ درصد رسیده است و ۶۶۷ هزار نوآموز پیش‌دبستانی جذب کلاس‌‌ها شده‌اند همچنین ۱۰۸هزار نوآموز در مناطق دوزبانه تحت آموزش قرار گرفتند.
جذب ۶۶۷هزار نوآموز و پیش‌دبستانی‌های دولتی در مناطق محروم

به گزارش تسنیم، رخساره فضلی مدیرکل دفتر پیش‌دبستانی وزارت آموزش و پرورش امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: آموزش‌های پیش‌دبستانی در برنامه‌ریزی‌های ملی و بین‌المللی جایگاه مهمی دارد. هم‌اکنون دوران کودکی در تمام دنیا مورد توجه بوده و در ایران نیز این نگاه موجود است. 

وی افزود: دوره پیش‌دبستانی براساس اسناد بالادستی و بند 2 سیاست‌های ابلاغی رهبری به آموزش و پرورش دارای اهمیت است چرا که در این سیاست‌ها عنوان شده است، ارتقای جایگاه آموزش و پرورش به عنوان نهاد تولید‌کننده سرمایه اجتماعی و نیروی انسانی از مهدکودک تا پیش‌دبستانی و دانشگاه امری حاکمیتی است. تلاش ما نیز در جهت عملیاتی کردن این بند از سیاست‌های رهبری است. 

مدیرکل دفتر پیش‌دبستانی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: در اسناد بالادستی پیش‌دبستانی و مهدکودک جایگاه خاصی دارند و در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، سن آموزش رسمی 5 سال عنوان شده و دوره پیش‌دبستانی به عنوان یک دوره 2 ساله رسمی و غیراجباری مطرح است که باید از انعطاف برخوردار باشد.

فضلی بیان کرد: دفتر آموزش پیش‌دبستانی بهمن سال گذشته به معاونت آموزش ابتدایی بازگشت که پیرامون 3 محور برنامه‌هایی را طراحی کرده‌ایم. محور نخست مدیریت یکپارچه پیش‌دبستانی است، محور دوم توسعه کمی دوره پیش‌دبستانی و توجه به مناطق محروم و لازم‌التوجه و محور سوم توسعه کیفی دوره پیش‌دبستانی و کیفیت‌بخشی به آموزش‌های ارائه شده در این دوره است. 

وی افزود: تلاش ما این است تا نهادها و گروه‌های متعددی که خدمات مختلف را به کودکان ارائه می‌دهند با یکدیگر هماهنگ شوند و در این راستا با برنامه‌ حرکت کنیم. در راستای اقدامات انجام شده گلوگاه‌ها را شناسایی کرده‌ایم یعنی فرصت‌ها و تهدیدات، نقاط قوت و ضعف را بررسی کرده‌ایم و وضع موجود پیش‌دبستانی در سراسر کشور را شناسایی کردیم. در نظام‌های برنامه‌ریزی پیشرفته، گلوگاه‌ها مهمترین بخش‌هایی هستند که باید به آنها توجه کرد. براین اساس برنامه راهبردی دوره پیش‌دبستانی را طراحی کردیم و نقشه مفهومی استقرار دوره پیش‌دبستانی ترسیم شد. 

مدیرکل دفتر پیش‌دبستانی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: تلاش کرده‌ایم تا با توجه به محدودیت اعتبارات به نقاط خاصی متمرکز شویم و در نگاه نخست از استان‌ها عبور کرده و به مناطق رسیدیم به گونه‌ای که دهستان‌های کشور را براساس ضریب محرومیت شناسایی کردیم و نقاط لازم را برای تعمیم دوره پیش‌دبستانی در این دهستان‌ها به دست آوردیم.

* جذب 667 هزار نوآموز پیش‌دبستانی

فضلی بیان کرد: در سال تحصیلی جاری 53 دهستان کشور اولویت نخست بودند که لازم بود دولت حضور جدی در آنها داشته باشد و از کودکان این مناطق محروم حمایت به عمل آورد. اگر فرصت‌های عادلانه تربیتی را از دوره پیش‌دبستانی فراهم کنیم،‌می‌توانیم آسیب‌های آینده را مدیریت کنیم. با ادارات کل آموزش و پرورش استان‌های سراسر کشور وارد گفت‌وگو شده و 32 تفاهمنامه در حوزه پیش دبستانی منعقد شد و 667 هزار نوآموز پیش‌دبستانی جذب کلاس‌ها شده‌اند. 

* نرخ پوشش دوره پیش‌دبستانی به 51.9 درصد رسید

وی ادامه داد: 146 هزار دانش‌آموز در مناطق روستایی و 35 هزار و 500 نوآموز در مناطق محروم جذب شده‌اند در حالی که پیش‌بینی ما این بود که 9 هزار نوآموز در مناطق محروم جذب شوند. نرخ پوشش دوره پیش‌دبستانی امسال 51.9 درصد بود در حالی که در سال گذشته نرخ پوشش پیش‌دبستانی 38.2 درصد بود. 22 درصد پوشش پیش‌دبستانی در مناطق روستایی بوده در حالی که قاعده کلی 30 درصد است.

* حضور نوآموزان پیش دبستانی در کلاس‌های چند پایه

فضلی با اشاره به کلاس‌های چندپایه در مناطق روستایی عنوان کرد: کلاس‌های چندپایه در روستاهایی که جمعیت دانش‌آموزی آنها پایین است و امکان تشکیل کلاس‌ها به تفکیک پایه وجود ندارد، برگزار می‌شود. با دستورالعمل ابلاغ شده در کلاس‌های چندپایه با جمعیت کم، حداکثر 3 پایه و در  3 ساله نخست ابتدایی شرایط حضور نوآموزان پیش‌دبستانی در کلاس‌های درس فراهم شد که این کلاس‌های پیش‌دبستانی عمدتا در مناطق دوزبانه قرار دارند.

* حضور 20 هزار نوآموز پیش دبستانی در کلاس‌های چندپایه

مدیرکل دفتر پیش‌دبستانی وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: در حال حاضر 5 هزار و 400 کلاس چندپایه در کشور پذیرای بیش از 20 هزار نوآموز هستند و در تابستان امسال برنامه ویژه‌ای را برای کودکان مناطق دوزبانه داشتیم به گونه‌ای که 108 هزار نوآموز پیش‌دبستانی را در مناطق دوزبانه تحت آموزش قرار دادیم. 

*پیش دبستانی‌های غیردولتی در شهرها

وی ادامه داد: تلاش ما بر توسعه عدالت در مناطق محروم است اما این بدین معنی نیست که در شهرهای بزرگ به پیش‌دبستانی‌ها توجهی نداریم بلکه در شهرها پیش‌دبستانی به شیوه غیردولتی اداره می‌شود و خانواده‌ها باید ضرورت حضور فرزندان خود در دوره پیش‌دبستانی را بیش از گذشته احساس کنند اما تمرکز دولت به سمت مناطق محروم و لازم‌التوجه سوق داده شده است.

* 35 هزار و 500 کلاس پیش دبستانی در کشور

فضلی گفت: در حال حاضر 35 هزار و 500 کلاس پیش‌دبستانی در کشور داریم که 5 هزار و 400 کلاس چندپایه است. همچنین طی چند ماه گذشته 127 محتوای پیش‌دبستانی تولید شده است که کمیته‌های محتوا در استان‌ها، آنها را تولید و سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی نیز تایید کرده است همچنین 163 نشست تخصصی پیش‌دبستانی در مراکز استان‌ها تشکیل شده است. 

مدیرکل دفتر پیش‌دبستانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اولویت‌های دفتر پیش‌دبستانی وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد: در این دفتر 3 محور کاری داریم که محور نخست مدیریت یکپارچه است و تلاش بر این است، هر آنچه که در مورد کودکان اتفاق می‌افتد با رویکرد تربیتی باشد و تمام نهادهایی که به کودکان در مقطع پیش‌دبستانی ارائه خدمت می‌کنند تابع یک سیاست خاص باشند و در این زمینه گزارش‌های خود را به نهادهای متولی ارائه کرده‌ایم که هم‌اکنون در حال بررسی است و شاید طی ماه‌های آینده یک نهاد متولی در رابطه با کودکان داشته باشیم.

* آموزش و پرورش متولی حاکمیتی دوره پیش دبستانی است

وی با اشاره به حکم معاونت حقوقی ریاست جمهوری در خصوص نظارت بر مراکز پیش‌دبستانی بیان کرد: از معاونت حقوقی ریاست جمهوری سوالی پرسیدیم مبنی بر اینکه آیا آموزش و پرورش وظیفه حاکمیتی برای مقطع پیش‌دبستانی برعهده دارد یا خیر که این معاونت اعلام کرد آموزش و پرورش به عنوان متولی حاکمیتی دوره پیش‌دبستانی به شکل دولتی و غیردولتی است و باید بر آن نظارت داشته باشد.

مدیرکل دفتر پیش‌دبستانی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: پیش‌دبستانی دوره‌ای تخصصی است و باید تلاش کنیم تا افراد غیرمتخصص وارد کلاس‌های پیش‌دبستانی نشوند که نخستین‌گام در این زمینه این بود  که طرح سنجش بدو ورود دبستان را یک سال عقب آورده و از امسال به صورت آزمایشی تمام نوآموزان گروه سنی 5 سال تمام که در بدو ورود به پیش‌دبستانی بودند تحت سنجش قرار گرفتند.  این طرح در میان 90 هزار نوآموز  ثبت‌نام شده اجرا شد که در مرحله نخست مورد غربالگری قرار گرفتند و در مرحله دوم نیز غربالگری تخصصی انجام شد و از اول اسفند برای نوآموزان پیش‌دبستانی نیازمند حمایت برنامه مداخله‌ای در نظر گرفته شده است. 

فضلی افزود: بسته آموزشی برای تربیت در دوره پیش‌دبستانی با تاکید بر تفاوت‌های فردی طراحی شده است که اولین بخش آن با عنوان گل‌واژه‌های امید چاپ شده است. همچنین 12 هزار جلد کتاب به طور رایگان در سراسر کشور البته با تاکید بر مناطق محروم توزیع شده است و برنامه‌هایی را برای توانمندسازی پرسنل حوزه پیش‌دبستانی مدنظر داریم. 

وی در خصوص آزمون استخدامی مربیان پیش‌دبستانی عنوان کرد: پاسخگویی به این سوال در حیطه کاری بنده قرار ندارد. معاونت‌های آموزشی فقط مجری هستند و موضوع استخدام مربیان پیش‌دبستانی در حوزه کاری ما نیست.معاونت‌ها در حوزه برنامه آموزشی، سیاست‌گذار هستند و جذب نیرو، حوزه‌های خاص خودش را دارد. نیروهای رسمی، غیر رسمی، مدارس غیر دولتی، مدارس دولتی و مدارس پیش‌دبستانی ضمیمه دولتی در این حوزه برای ما دارای اهمیت است.

فضلی گفت:  در نظر داریم تا این نیروها را تعیین سطح و بانک اطلاعاتی از آنها تهیه کنیم، اکنون 35 هزار و 500 مربی در همین تعداد کلاس درس کشور مشغول تدریس پیش‌دبستانی هستند.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: تسنیم
چاپ شده در تاریخ چهارشنبه 25 تیر 1399 - 12:51:48 از آدرس: