تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
آکسفام: عربستان بمباران‌ یمن را متوقف کند/ وقوع بزرگترین بحران انسانی
سه شنبه 28 مهر 1394 - 11:13:21 |  حقوق بشر  > جهان

رئیس برنامه‌های سازمان خیریه آکسفام در یمن با تاکید به اینکه عربستان سعودی در یمن حقوق بشر و قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند به شرایط فاجعه بار در یمن تحت تجاوز سعودی ها پرداخته و از بزرگترین بحران انسانی در این کشور سخن گفت.
آکسفام: عربستان بمباران‌ یمن را متوقف کند/ وقوع بزرگترین بحران انسانی

به گزارش تسنیم، "طارق ریبل"، رئیس برنامه‌های سازمان خیریه آکسفام در یمن در گفتگو با روزنامه آلمانی "میتل دویچه سایتونگ" درباره شرایط در یمن گفت: یک روزمره معمولی دیگر در این کشور وجود ندارد. درگیری های زمینی صدها هزار نفر را آواره کرده است. در ضمن سعودی ها بدون وقفه این کشور را بمباران می‌کنند، زیر ساخت های غیر نظامی از جمله پل ها، خیابان ها و بیمارستان ها و بازارها به شدت تخریب شده است. حتی تا پیش از این نیز یمن فقیرترین کشور منطقه بود. اما در حال حاضر شرایط اضطراری شدیدا گسترش می یابد چرا که مردم از ذخایر استفاده می کنند.

وی افزود: تامین آب در این کشور یک مسئله بزرگ است، تورم روزافزون حاکم است و مواد غذایی کم یاب می شود. زندگی عمومی و اقتصاد همچنان راکد است.

"طارق ریبل" همچنین بر اساس آمارها در حال حاضر یمن را به عنوان بزرگترین بحران انسانی ارزیابی کرده و گفت: بر اساس ارزیابی ها حدود 21 میلیون نفر در این کشور به کمک نیاز دارند، 13 میلیون نفر از آن ها به اندازه کافی مواد غذایی برای خوردن ندارند. البته آن ها به ندرت می توانند فرار کنند. عربستان سعودی همه راه‌های هوایی و زمینی را تحریم کرده و راه‌های دریایی را کنترل می کند. در ضمن عربستان و عمان تنها همسایگان یمن و جزو متجاوزان هستند. بخصوص راه به عمان از بیابانی می گذرد که توسط القاعده کنترل می شود. پس شمار پناهندگان از یمن زیاد بالا نیست چون انسان ها نمی توانند فرار کنند و 1.5 میلیون آواره در یمن نمی دانند به کجا باید بروند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا شما در اردوگاه پناهندگان زندگی می‌کنید گفت: خیر، اکثرا دیگر جرات زندگی کردن در این اردوگاه‌ها را ندارند از زمانی که عربستان سعودی بزرگترین اردوگاه در یمن را بمباران کرد. بنابراین آوارگان و فراری‌ها در روستاها و اغلب تحت شرایط فاجعه باری اسکان دارند. بسیاری آوارگان همچنین در مدارس به سر می برند یا به صورت بی سر پناه در کنار خیابان ها می‌خوابند.

"ریبل" در پاسخ به این پرسش که سازمان های کمکی تحت چه شرایطی در یمن کار می کنند گفت: تعداد کمی از آن ها هنوز آنجا هستند. به طور عمده صلیب سرخ، پزشکان بدون مرز، آکسفام و امدادگران دیگر طبیعتا تحت خطرات مشابهی مانند انسان های این منطقه زندگی می کنند. در پایتخت یمن که من در آن کار می کنم حدود چهار تا شش حمله هوایی در روز وجود دارد و این برای بسیاری سازمان ها به اندازه ای خطرناک است که دسترسی به همه 21 میلیون نیازمند برای آن ها مقدور نیست. اما در هر صورت ما باید تاکید کنیم که برای 21 میلیون یمنی هیچ راه حلی از طریق کمک های بشر دوستانه وجود ندارد. بلکه بمباران ها و بخصوص محاصره عربستان سعودی باید پایان یابد.

وی در ادامه گفت: آلمان می تواند از مناسبات خوب خود با سعودی ها استفاده کند و برای آن ها این مسئله را شفاف کند که دیگر اجازه ندارند بیش از این تنها روی راهکار نظامی تاکید کنند. همچنین شرایط یمن نشان می دهد که این حملات هوایی هیچ نتیجه ای نداشته است و حوثی ها ضعیف نشده اند. در این میان بخصوص القاعده از این شکاف قدرت در یمن استفاده کرده است. هزینه برای پیروزی نظامی در این جنگ بسیار بالا است و جامعه بین المللی باید بر این مسئله تاکید کند. ما نمی فهمیم که چگونه کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس همچنان با ارسال سلاح از این عملیات حمایت می کنند. بخصوص سعودی ها شدیدا حقوق بشر و قوانین بین المللی را نقض می کنند. همچنین آلمان همچنان به عربستان سلاح صادر می کند.

وی در بخش پایانی این گفتگو تصریح کرد که ما به یک روند صلح در یمن نیاز داریم که در آن همه شرکت کنندگان بدون پیش شرط های غیر واقع بینانه بر سر یک میز بنشینند و مذاکره کنند.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: تسنیم
چاپ شده در تاریخ دوشنبه 20 مرداد 1399 - 02:59:42 از آدرس: