تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
دیدار معاون حقوق بشر وزارت دادگستری با وزیر دادگستری اتریش در وین
چهارشنبه 19 خرداد 1395 - 14:27:18 |  قوه قضائیه

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری با وزیر دادگستری اتریش در وین دیدار و گفت وگو کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشربه نقل از روابط عمومی وزارت دادگستری، محمود عباسی - معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری و رئیس هیأت ایرانی که بنا بر دعوت وزیر امور خانواده و کودکان اتریش برای شرکت و ایراد سخنرانی در کنفرانس بین المللی بسوی دوران کودکی بدون تنبیه بدنی به اتریش سفر کرده بود با وزیر دادگستری اتریش در کاخ دادگستری این کشور دیدار و گفتگو کرد :
در این دیدار که مظفر الوندی - مدیرکل دبیرخانه مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، آقای فلاح - معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در اتریش و آقای عسگری - رایزن سیاسی سفارت حضور داشتند دکتر عباسی با تشکر و قدردانی از دولت و ملت اتریش در میزبانی مذاکرات برجام گفت بسیار خرسندم که شما را ملاقات می کنم. من حامل پیام و سلام های گرم حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای پور محمدی - وزیر محترم دادگستری جمهوری اسلامی ایران برای شما هستم. دو هفته قبل که شما را در سنت پتربورگ ملاقات کردم مقرر شد موضوع همکاری های  دو جانبه در زمینه های حقوقی و قضایی در دستور کار این جلسه قرار گیرد. جمهوری اسلامی ایران در منطقه سوق الجیشی آسیای غربی، خلیج فارس و دریای خزر دارای جایگاهی ممتاز و محور صلح و ثبات منطقه است و اتریش نیز در مرکز اروپا و در سطح بین المللی بلحاظ موقعیت سیاسی دارای نقشی فعال و سازنده در مناسبات بین المللی است. با روی کار آمدن جناب آقای دکتر روحانی - رییس محترم جمهوری اسلامی ایران تأکید ایشان بر توسعه و تعمیق مناسبات در همه زمینه هاست.
سفر جناب آقای فیشر - رییس محترم جمهوری اتریش به ایران نیز مؤید این سیاست است. هفته گذشته شهردار وین و وزیر اقتصاد کنتانتن به ایران سفر کرده اند و هم اکنون وزیر نفت و وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی ایران در وین بسر می برند. بدون تردید توسعه مناسبات سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و تجاری ایجاب می کند که ما با توسعه مناسبات خود در زمینه های حقوقی و قضایی به حمایت از مراودات اقتصادی و تجاری دو کشور بپردازیم. من بیوگرافی شما را مطالعه کردم جنابعالی یک شخصیت برجسته آکادمیک و استاد دانشگاه هستید که در منصب وزارت دادگستری قرار گرفته اید. من هم استاد دانشگاه و فارغ التحصیل دانشگاه سوربن هستم . ما مطالبی را که در دانشگاه به دانشجویانمان آموزش می دهیم باید در مقام عمل و اجرا هم نمودی داشته باشد. پدیده های تلخ تروریسم، یکجانبه گرایی، افراط گرایی صلح و ثبات بین المللی را تهدید می کند. جمهوری اسلامی ایران قربانی تروریسم است. در چند عملیات تروریستی، رییس جمهور، نخست وزیر، رییس دیوانعالی و دهها نماینده پارلمان ما را ترور کردند و متأسفانه هم اکنون این تروریست ها در برخی کشورهای اروپایی مورد حمایت آنها هستند. سیاست دوگانه برخی کشورهای غربی در مبارزه با تروریسم موجب گسترش تروریسم می شود و شما به عنوان یک کشور تأثیر گذار در مناسبات بین المللی می توانید در این عرصه ها نقش فعال تری ایفا نمائید. مبارزه با افراط گرایی و تروریسم سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران است.
معاون حقوق بشر وزیر دادگستری کشورمان در ادامه افزود در خصوص روابط حقوقی و قضایی بین دو کشور با توجه به امضای یادداشت تفاهم سال 2000 بین دو کشور، ما آمادگی داریم مذاکرات خود را در زمینه های معاضدت قضایی در امور مدنی، کیفری و تجاری، انتقال محکومان و استرداد مجرمین آغاز نمائیم و با توجه به گسترش روزافزون توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری بین دو کشور یک راه میانبر که زودتر ما را به نتیجه می رساند ایجاد مرکز حکمیت و مشاوره در امور تجاری بین دو کشور است. هم چنین ما می توانیم گفتگوهای حقوقی در زمینه های مختلف حقوق اسلام و غرب، حقوق زنان، حقوق کودکان و حقوق بشر را بین اندیشمندان دو کشور آغاز نمائیم. همچنانکه برگزاری شش دوره گفتگوهای ادیان بین اسلام و مسیحیت و اندیشمندان دو کشور نتایج خوبی به همراه داشته و موجبات نزدیکی دیدگاهها و مفاهمه بیشتر شده است.
آقای ولفانگ برندشتتر وزیر دادگستری اتریش با ابراز خوشحالی از این دیدار با تأکید به اینکه امروز صبح با  آقای فیشر رییس جمهور اتریش دیدار داشتم و اشاره کردم که با هیأت ایرانی ملاقات دارم ایشان با اشاره به فرهنگ غنی ایران و ابراز رضایت از سفر به تهران و دیدار با رییس جمهوری شما، بر توسعه مناسبات بین دو کشور در همه زمینه ها از جمله مناسبات حقوقی و قضایی تأکید کردند.
پیشنهاد مشخص من این است که یادداشت تفاهم حقوقی تهیه کنیم و در سفر آتی رییس جمهور اسلامی ایران به امضای رؤسای جمهور دو کشور برسد. به طور مشخص ما می توانیم مذاکرات خود در زمینه های معاضدت حقوقی، کیفری و تجاری را آغاز نمائیم. از اینکه جنابعالی یک چهره دانشگاهی هستید خوشحال هستم. ما می توانیم در زمینه های حقوقی و قضایی دیالوگ داشته باشیم.
وزیر دادگستری اتریش در ادامه با اشاره به یادداشت تفاهم حقوقی بین ایران و اتریش گفت یادداشت تفاهم منعقده  می تواند مبنای کار ما برای شروع مذاکرات باشد.
وی سپس به گسترش تروریسم، سلفی گری و افراط گرایی در جوامع اروپایی اشاره کرد و گفت در حال حاضر تعدادی از این سلفی ها در زندان های ما بسر می برند لذا ما مایل هستیم از تجربیات شما برای مقابله با تروریسم و  افراط گرایی استفاده کنیم خوشبختانه در تفاهم نامه قبلی بندی به مبارزه با تروریسم اختصاص دارد از همین امکان استفاده     می کنیم. من شخصاً از گفتگوها استقبال می کنم و ما آماده ایم در هر زمانی و به هر بهانه ای با شما و هیأت های ایرانی ملاقات و گفتگو کنیم. 


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ستاد حقوق بشر
چاپ شده در تاریخ دوشنبه 20 مرداد 1399 - 05:14:10 از آدرس: