تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
مجارستان در آستانه همه پرسی درباره سهیمه بندی مهاجرین
شنبه 10 مهر 1395 - 16:11:15 |  حقوق بشر  > جهان

شهروندان مجارستان در همه پرسی که فردا (یکشنبه دوم اکتبر /11مهرماه) برگزار می شود در باره پذیرش مهاجرین در کشورشان بر اساس سهمیه بندی آوارگان و پناهجویان بین اعضای اتحادیه اروپا اعلام نظر می کنند.
مجارستان در آستانه همه پرسی درباره سهیمه بندی مهاجرین

به گزارش ایرنا، در فرم های همه پرسی که شهروندان مجاری به آن رای می دهند نوشته شده است که آیا با تصمیم اتحادیه اروپا مبنی بر اسکان اجباری مردم غیر مجاری در مجارستان حتی بدون موافقت پارلمان، موافق هستید؟
لازمه قانونی بودن نتیجه همه پرسی در مجارستان رای دادن حداقل 50 درصد بعلاوه یک از مجموع 8.27 میلیون نفر افراد واجد شرایط در این کشور است.
تحلیلگران سیاسی در مجارستان با توجه به نظرات ویکتور اوربان نخست وزیر و مردم در مخالفت با اسکان مهاجرین و آوارگان جنگی به این باورند که به احتمال زیاد آرای اکثریت در همه پرسی روز یکشنبه دوم اکتبر امسال «نه» است.
نخست وزیر مجارستان پیشتر در اظهارات خود گفته بود که رای مخالفت در همه پرسی با پذیرش مهاجرین در این کشور رای به استقلال مجارستان است و امید دارد که فشار مردمی می تواند دیگر اعضای اتحادیه اروپا را به اتخاذ گامی مشابه تشویق کند.
اوربان که اکنون در نیمه سومین دور زمامداری خود در صدر دولت مجارستان است، هفته گذشته پیشنهاد داد که اتحادیه اروپا یک شهر بزرگ برای پناهجویان در لیبی احداث کند تا مهاجرین از اروپا به آن محل انتقال داده شوند.
نخست وزیر مجارستان معتقد است که باید اتحادیه اروپا مرزهای خود را برای جلوگیری از گسیل مهاجرین تقویت کند مانند اقدامی که این کشور در حصار کشی مرزهایش با صربستان و کرواسی انجام داده است.
اوربان، مخالف آشکار مهاجرت به اروپاست و از مردم این کشور خواسته است که در همه پرسی به سهمیه تعیین شده از سوی اتحادیه اروپا برای پذیرش پناهجویان در مجارستان، رای منفی بدهند.
در خیابان های مجارستان بیلبوردهایی با این مضامین مشاهده می شود: «می دانید بروکسل می خواهد شهری از مهاجران غیرقانونی را در مجارستان ایجاد کند؟» و «می دانید که تروریست های پاریس مهاجر بودند؟»
همزمان با تبلیغات برای مخالفت با پذیرفتن مهاجرین در مجارستان در تضاد با سیاست های دولت در این کشور نیز تبلیغات زیادی وجود دارد و در این خصوص بیلیوردهایی با این مضمون در شهرهای مجارستان دیده می شود از جمله؛ آیا می دانید که یک میلیون تن از مردم مجارستان می خواهند به دیگر کشورهای اروپایی بروند؟
سازمان عفو بین الملل نیز اخیرا در گزارشی عنوان کرده است که با پناهجویان در مجارستان بدرفتاری می شود و سازوکار رسیدگی به وضعیت پناهجویان در این کشور آشکارا با هدف جلوگیری از ورود پناهجویان به این کشور طراحی شده است.
عفو بین الملل همچنین از منتقدان تلاش های مجارستان در جلوگیری از ورود پناهجویان صربستان است که در نزدیک مرزهای این کشور بازداشت شده اند.
این سازمان همچنین از روند پیچیده رسیدگی به وضعیت صدها هزار پناهجویی که پشت مرزهای صربستان و مجارستان سرگردان هستند، انتقاد کرده است.
اقدام مجارستان در نصب سیم خاردار در مرز این کشور با صربستان علت سرگردانی و ازدحام پناهجویان در این مرزها بوده است.
مجارستان کشوری که خود عضو اتحادیه اروپا است و در مسیر تردد مهاجرین قرار دارد و از سال گذشته مرزهای خود را با صربستان و کرواسی با سیم خاردار حصار کشی کرده و با سیاست اتحادیه اروپا در خصوص سهمیه بندی بین کشورهای عضو این اتحادیه سخت مخالفت دارد.
دفتر ریاست جمهوری مجارستان اخیرا از برگزاری همه پرسی درباره سهمیه مهاجرت اتحادیه اروپا در دوم اکتبر (11مهرماه) خبر داده بود.
« یانوش آدر» رئیس جمهوری مجارستان، دوم اکتبر سال جاری میلادی را بعنوان تاریخ برگزاری همه پرسی با هدف جلب حمایت سیاسی برای مخالفت با تلاش های اتحادیه اروپا جهت اسکان مهاجرین در کشورهای عضو این اتحادیه اعلام کرده است.
نخست وزیر مجارستان که از مخالفان سرسخت مهاجرین است، پیشتر گفته بود که رای «نه» در این همه پرسی به نفع استقلال مجارستان و در مخالفت با طرح اسکان اجباری مهاجرین خواهد بود.
مجارستان تا این لحظه از اتحادیه اروپا به دلیل طرح اولیه آن درباره توزیع مجدد 120 هزار پناهجو میان 28 کشور عضو در دیوان عدالت اروپا شکایت کرده است.
وزیران کشور اتحادیه اروپا پیشتر در نشست بروکسل، طرحی را در مورد تقسیم 120 هزار آواره جنگی ارائه کردند که با وجود مخالفت قاطع برخی کشورهای شرق اروپا، تصویب شد.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ایرنا
چاپ شده در تاریخ چهارشنبه 30 بهمن 1398 - 07:10:53 از آدرس: