تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
شورای اروپا: برای 400 هزار کودک پناهجو در ترکیه مدرسه ای وجود ندارد
سه شنبه 13 مهر 1395 - 11:03:31 |  کودکان

شورای اروپا گزارش داد: با وجود تلاش های دولت آنکارا، تقریبا 400 هزار کودک پناهجوی سوری در سال گذشته تحصیلی از دسترسی به آموزش رسمی محروم بودند و مدرسه ای برای آنها وجود نداشت.

به گزارش خبرگزاری د پ آ (DPA) آلمان، این گزارش که روز سه شنبه با موضوع نژادپرستی و تحمل پذیری منتشر شد، به بررسی اوضاع تا 17 مارس 2016 (27 اسفند 94) پرداخته است و شامل دوران پس از کودتای نافرجام ترکیه در تاریخ 15 ژوئیه (25 تیر) و وضعیت فوق العاده ای که پس از آن اعمال شد، نمی شود.
آنکارا، فوریه گذشته (بهمن 94) وعده داد که همه 650 هزار کودک پناهجوی سوری که در سن مدرسه هستند و در ترکیه زندگی می کنند، باید بتوانند امسال وارد مدرسه شوند.
تاکنون آماری درباره سال جاری تحصیلی که از 19 سپتامبر (29 شهریور) آغاز شد، منتشر نشده است.
ترکیه، عضو شورای اروپا است که سازمانی بین المللی با تمرکز بر بهبود وضعیت حقوق بشر، تقویت دمکراسی و حاکمیت قانون در اروپاست.
به گزارش ایرنا، در گزارش شورای اروپا همچنین درباره «بدتر شدن اوضاع» در ترکیه برای اقلیت هایی همچون پناهجویان، کردها، رومانیایی ها و دگرباشان ابراز نگرانی شده است.
شورای اروپا همچنین از افزایش «سخنان تنفرآمیز» از سوی مقام های دولتی ارشد ترکیه انتقاد کرده است؛ سخنانی که اغلب مجازاتی برای آنها تعیین نمی شود و «تاثیرات منفی گسترده ای» دارد.
بر اساس توافق ترکیه و اتحادیه اروپا بر سر بحران پناهجویان، آنکارا متعهد شد همه مهاجران خارجی به اروپا را که از دریای اژه به طور غیر قانونی وارد یونان شده اند، باز خواهد گرداند، در مقابل اروپا نیز آن دسته از آوارگان سوری را که مستقیم از ترکیه آمده اند، قبول خواهد کرد.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ایرنا
چاپ شده در تاریخ یکشنبه 24 آذر 1398 - 03:21:37 از آدرس: