تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
نهایی‌سازی لایحه تشکیل پلیس اطفال
سه شنبه 2 خرداد 1396 - 19:09:13 |  کودکان

مشاور معاون حقوقی قوه قضائیه گفت: با توجه به تأکیدات موکد اسلام بر حمایت از کودکان، مقررات آیین دادرسی کیفری و قانون مجازات اسلامی در حوزه اطفال و نوجوانان تدوین و تصویب شده است.
نهایی‌سازی لایحه تشکیل پلیس اطفال

به گزارش ایسنا، سیدعلی کاظمی در آیین افتتاحیه کارگاه دادرسی ویژه کودکان و نوجوانان در استان یزد ضمن تبریک خلق حماسه بزرگ 29 اردیبهشت، اظهار کرد: با تصویب کنوانسیون حقوق کودک در ایران در سال 1372  که دولت جمهوری اسلامی ایران از کشورهای تاثیرگذار در تصویب آن بود، برنامه‌های حمایت از کودکان در ایران شتاب بیشتری گرفت و با شروع همکاری‌های یونیسف با قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران از سال 1384 تحت قالب برنامه‌های جامع پنج ساله دولت جمهوری اسلامی ایران با دفتر یونیسف که یکی از باثبات‌ترین برنامه‌های همکاری بوده، موضوع دادرسی ویژه اطفال و نوجوانان نیز با  با قوت و جدیّت دنبال شد.

وی اظهار کرد: این کارگاه نیز در جهت آموزش قوانین و مقررات و لوایح مربوط به اطفال و نوجوانان با شرکت قضات و سایر دست اندرکاران امر دادرسی در ادامه همان همکاری و با حمایت یونیسف برگزار می‌شود.

کاظمی هدف از این کارگاه را آشنایی با موازین اسلامی مربوط به حقوق کودک و آشنایی با استانداردهای بین المللی مربوط به دادرسی ویژه اطفال و نوجوانان ذکر و بیان کرد: آشنایی با الگوی دادرسی ویژه اطفال و نوجوانان، آموزش حقوق کودکان در فرایند دادرسی، بررسی نقش و جایگاه قضات در زمینه حمایت از کودکان در تعامل با سایر بخش‌های مرتبط با نظام عدالت برای اطفال و نوجوانان از دیگر اهداف این کارگاه است.

وی از نهایی‌سازی لایحه تشکیل پلیس اطفال بر اساس ماده 31 آیین دادرسی کیفری در معاونت حقوقی قوه قضائیه خبر داد و تصریح کرد: این لایحه آماده و جهت بررسی و ارسال به مجلس شورای اسلامی، نزد ریاست قوه قضائیه ارسال شده است.

مشاور معاون حقوقی قوه قضاییه در ادامه گفت: پیش بینی نهاد مددکاری اطفال و راه‌اندازی دادسراها و دادگاه‌های ویژه اطفال با حضور قضات زبده و آموزش دیده، همه نشان از اراده قوی در جهت حمایت از کودکان و نوجوانان دارد.

انتظار کودکان گرسنه و آواره از مجامع بین‌المللی

محمدرضا حبیبی نماینده عالی قوه قضاییه در استان یزد گفت: متأسفانه سازمان‌های بین المللی و دولت های مدعی دفاع از حقوق بشر، تحت تأثیر نفوذ مالی دیکتاتورها در قبال به خاک خون کشیده شدن هر روزه کودکان و نوجوانان سکوت اختیار کرده‌اند.

وی اظهار کرد: جای بسی تأسف و تأثر است در دنیایی که شعار دفاع و حمایت از کودکان و نوجوانان و حقوق بشر گوش فلک را پر کرده است، نظام‌های دیکتاتوری و پادشاهی و ایادی تکفیری آنها مقابل چشم جهانیان با استفاده از پیشرفته‌ترین سلاح‌های جنگی و بعضاً ممنوعه هر روز ده‌ها کودک و نوجوان گرسنه و آواره را به خاک و خون می‌کشند و سازمان‌های بین‌المللی و دولت‌های مدعی دفاع از حقوق بشر، تحت تأثیر نفوذ مالی این دیکتاتورها سکوت اختیار کرده‌اند.

وی از آن بدتر را عملکرد دولت فعلی آمریکا دانست که صرفاً با انگیزه مالی و با وقاحت کامل از این رژیم‌های کودک کش و خون آشام حمایت علنی می‌کند.

حبیبی با یادآوری وضعیت اسفبار کودکان مظلوم و بی پناه یمن‌، عراق‌، سوریه و فلسطین و با اشاره به موضوع کارگاه دادرسی ویژه کودکان و نوجوانان تصریح کرد: انتظار مردم مظلوم و ستمدیده در جای جای جهان این است که یونیسف بر اساس رسالت انسانی که عهده‌دار است، بیش از پیش در جهت رهایی کودکان این کشورها از این کشتارهای دسته جمعی و بی رحمانه تلاش کند.

این مقام قضایی‌، فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای نتیجه بخش بودن یک قانون خوب و مترقی را ضروری دانست و بیان کرد: متاسفانه علی رغم گذشت بیش از دو سال از اجرای قانون آیین دادرسی کیفری جدید، قوه مجریه در جهت تامین امکانات از جمله تامین اعتبار برای بکارگیری متخصصین مرتبط، همکاری لازم را با قوه قضاییه نداشته است و دادگستری استان‌ها در این خصوص به شدت در مضیقه هستند.

وی ابراز امیدواری کرد که انتقال این مشکل جدی به دولتمردان یکی از دست‌آوردهای این نشست باشد و با رفع موانع و جلب منابع در جهت اجرایی کردن قوانین و ارائه خدمات بهتر منطبق بر قوانین موضوعه حرکت جدی صورت پذیرد.

رییس کل دادگستری استان یزد ابراز کرد: بدون تردید دفاع و حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان که به لحاظ ویژگی‌های عاطفی و جسمی و روحی بیشتر از بزرگسالان در معرض انواع آسیب‌ها هستند، صرفاً یک عمل بشردوستانه نیست، بلکه یک اقدام مهم و تأثیرگذار در امر پیشگیری است؛ چرا که کودکان و نوجوانان امروز، زنان و مردان فردای جامعه بشری هستند و داشتن جامعه‌ای عاری از جرم یا حداقل آن، جز با تربیت صحیح این قشر آن هم در سایه دفاع از حقوق آنان امکان پذیر نیست.

وی توجه و توصیه نبی مکرم اسلام به حمایت و مدارا با اطفال را از افتخارات دین مبین اسلام ذکر کرد و گفت: افتخار ما این است که آنچه در قرون اخیر با عنوان حمایت از حقوق اطفال و نوجوانان آن هم بعد از مشاهده ظلم و ستم هایی که به این قشر به ویژه در جنگ‌های جهانی روا داشته شد، توسط دلسوزان و فرهیختگان جامعه جهانی مورد توجه قرار گرفته‌، قرن‌ها پیش و با ظهور اسلام مورد توجه و توصیه مؤکد شخص پیامبر عظیم الشأن اسلام و ائمه اطهار بوده و هست.

حبیبی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران نیز بر اساس همین آموزه‌های دینی و با تکیه بر فرهنگ غنی ایرانی اسلامی در همکاری با یونیسف به عنوان یکی از ارکان دائمی سازمان ملل متحد و به همان دیدگاه حمایت و مدارا با کودکان اصرار دارد.

رییس کل دادگستری استان یزد به سوابق همکاری نظام اسلامی با یونیسف اشاره کرد و افزود: سوابق هم نشان می‌دهد هر چه از عمر نظام اسلامی می گذرد این ارتباط و همکاری گسترده‌تر شده است و از همکاری‌های بهداشتی در زمینه سلامت و تغذیه کودکان آغاز و امروز شاهد برگزاری کارگاه‌های نظام عدالت برای اطفال و نوجوانان در نقاط مختلف کشور هستیم.

وی به روزرسانی قوانین و مقررات و هماهنگ نمودن آنها با اسناد و توافقنامه های بین المللی که ایران عضویت آنها را پذیرفته را از دیگر اقدامات عملی در این زمینه ذکر و بیان کرد: در قانون آئین دادرسی کیفری مصوب سال 1392، قوه قضائیه به تأسیس شعب ویژه جهت رسیدگی به جرائم اطفال و نوجوانان در مراحل مختلف رسیدگی اعم از تحقیقات مقدماتی و دادرسی با قضات مجرب و آموزش دیده و نیز تشکیل پرونده شخصیت و استفاده از مشاور در دادگاه اطفال از بین متخصصان علوم تربیتی، روانشناسی، جرم شناسی و مددکاری اجتماعی ملزم شده است.

حبیبی خاطرنشان کرد: سلب مجوز تحقیقات مقدماتی توسط ضابطین از اطفال و نوجوانان حتی در جرائم مشهود و منع قضات از معرفی آنان به زندان از دیگر نکات قابل توجه در این قانون است.

وی در پایان قانون جدیدالتصویب قانون مجازات اسلامی مصوب 92 را یک قانون مترقی و پیشرو اعلام کرد و گفت: اجرای دقیق این قانون الزامات و بسترهای زیادی را نیاز دارد که بدون حمایت قوه مجریه، تدارک منابع و رفع موانع اجرایی شدن دقیق آن امکان پذیر نیست.

کارگاه آیین دادرسی ویژه کودکان و نوجوانان به مدت سه روز با حضور قضات و مسئولین مرتبط با امور کودکان به همت معاونت حقوقی قوه قضاییه و با مشارکت صندوق کودکان ملل متحد در حال برگزاری است.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ایسنا
چاپ شده در تاریخ چهارشنبه 25 تیر 1399 - 12:33:28 از آدرس: