تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
دیدار و گفتگوی دبیر ستاد حقوق بشر ایران با رییس کمیته روابط ایران در پارلمان اروپا و هیئت همراه
شنبه 4 آذر 1396 - 22:10:55 |  حقوق بشر  > ایران

دبیر ستاد حقوق بشر ایران در این دیدار درخصوص موضوعات و مسائل مهم حقوق بشری در عرصه بین المللی صحبت کرد.
دیدار و گفتگوی دبیر ستاد حقوق بشر ایران با رییس کمیته روابط ایران در پارلمان اروپا و هیئت همراه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر،دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه دموکراسی در جمهوری اسلامی ایران بر مبنای عقلانیت اسلامی است، دستاوردهای آن در حوزه های متنوع فناوری و علم را موجب برتری ایران در منطقه دانست و تأکید کرد اروپا باید جمهوری اسلامی را با توجه به این تجربه و دستاوردهاب موفق ببیند و نباید آن را با عینک و استانداردهای خود (غربی) ارزیابی کنند.

دکتر لاریجانی همچنین با انتقاد شدید از جنایات عربستان سعودی در موضوع یمن و سکوت کشورهای غربی گفت: عربستان، هزاران زن و کودک بی گناه را در یمن به خاک و خون کشیده است، اما همچنان مورد حمایت کشورهای غربی و آمریکا قرار دارد! با توجه به این سیاست دوگانه است که وقتی غربی ها از حقوق بشر در ایران صحبت می‌کنند و از آن انتقاد می‌کنند، ما در اصل نیات آنها تردید داریم و آن را در چارچوب مجموعه ای از اقدامات سیاسی تحلیل می کنیم.

دبیر ستاد حقوق بشر ایران همچنین از اعمال تحریم ها به بهانه های حقوق بشری علیه برخی اشخاص در ایران هم انتقاد کرد و افزود: چرا فهرست های اینچنینی برای بزرگترین ناقضین حقوق بشر مثل عربستان، بحرین و ... که بهترین روابط را با غرب دارند، وجود ندارد؟ ایشان در این راستا افزود: وقتی میگوییم سیاست های حقوق بشری اتحادیه اروپا نامتوازن است، بر مبنای همین مستندات است.

دکتر لاریجانی در ادامه مواضع جمهوری اسلامی ایران در حوزه های حقوق زنان و آزادی بیان و دستاوردها در این زمینه ها را به روشنی تبیین و تشریح کردند.

آقای یانوش لواندوفسکی، رئیس هیئت پارلمان اروپا هم در این جلسه گفت: اختلاف اندیشه و تفکر و وجود تفاوت نظرات در حوزه حقوق بشر یک امر طبیعی است. وی همچنین حمایت کامل خود از برجام را در خلال این جلسه مجددا اعلام و تاکید کرد.

در ادامه، یکی دیگر از اعضای هیئت اروپایی نیز درخصوص حقوق بشر و رعایت آن در اعضای اتحادیه صحبت کرد و گفت: ما بر روی مساله حقوق بشر در کشورهای عضو اتحادیه هم حساس هستیم و در همین راستا، علیه عربستان سعودی نیز به علت نقض حقوق بشر تاکنون ۴ قطعنامه در پارلمان اروپا صادر کرده ایم.

این جلسه ساعتی پیش به میزبانی ستاد حقوق بشر ایران خاتمه پیدا کرد.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ستاد حقوق بشر
چاپ شده در تاریخ چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 01:15:20 از آدرس: