تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
گزارش گزارشگر ویژه از محرومیت شهروندان آمریکایی از حقوق اساسی خود
یکشنبه 26 آذر 1396 - 11:31:56 |  پایش

گزارشگر ویژه فقر در سازمان ملل گفت: آمریکا شهروندانش را از حقوق اساسی محروم کرده است.

به گزارش مرکز پایش ستاد حقوق بش به نقل از سایت خبری دیده بان حقوق بشر، آلستون  گزارشگر ویژه سازمان ملل مسئله فقر در آمریکا را بررسی کرد.

این گزارش که بر اساس بازدید دو هفته ای آلستون، گزارشگر ویژه فقر سازمان ملل از آمریکامی باشد، به بررسی مسئله فقر در این کشور از زاویه های مختلف می پردازد؛ از تبعیض جنسیتی و نژادی  تا کودکانی که در فقر به دنیا می آیند و رنج های مردمی که توانایی دسترسی به اساسی ترین نیازهای خود را ندارند.

 به گفته وی، آمریکا معاهدات بین المللی که بسیاری از حقوق نظیر تحصیل و سلامت که به طور مستقیم تحت تاثیر فقر و ثروت قرار دارند را تصویب نکرده است. دیوان عالی آمریکا نیز هیچگونه حقوق اساسی برای تحصیلات و خدمات درمانی در نظر نمی گیرد.

به تحلیل آلستون، آمریکا تنها کشوری است که در حالی که به اهمیت حقوق بشر واقف است، حقوق بشر را شامل حقوقی که از گرسنگی و مرگ، عدم دسترسی به خدمات سلامت و درمان، و زندگی در محرومیت محض حمایت می کنند، نمی داند.

 این گزارش هم چنین از ضرورت وجود یک چارچوب قانونی مبنی بر چگونگی برخورد دولت با مشکلات مرتبط با سلامتی، تحصیلات و رفاه عمومی مردم در این کشور است خبر داد که متاسفانه  تاکنون دولت آمریکا به آن توجهی نداشته است.

 به گفته آلستون، بی توجهی به این قانون، مسئولیت دولت در برابر اجرای آن را از بین نمی برد.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ستاد حقوق بشر
چاپ شده در تاریخ شنبه 10 خرداد 1399 - 09:42:00 از آدرس: