تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
مشارکت اقلیت های دینی در دهه فجر
دوشنبه 18 دی 1396 - 17:21:18 |  اقلیت ها

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان بیان کرد: برنامه های دهه فجر امسال با مشارکت و بهره گیری از آئین و فرهنگ اقلیت های مذهبی استان برنامه ریزی شده است.
مشارکت اقلیت های دینی در دهه فجر

به گزارش ایرنا، حسین ابراهیمیان افزود : فراهم سازی زمینه مشارکت اقلیت های دینی در برگزاری آئین برنامه های دهه فجر از اهداف تشکیل کمیته اقلیت های دینی ستاد دهه فجر است.
وی اظهار کرد: کمیته فرهنگی و هنری و اقلیت های دینی ستاد دهه فجر گیلان با هدف برنامه ریزی برای فراهم سازی مشارکت و حضور اصحاب فرهنگ و هنر، بهره گیری از توانمندی های مراکز فرهنگی هنری و نقش آفرینی اقلیت های مذهبی در برنامه های دهه فجر و هماهنگ سازی فعالیت ها تشکیل جلسه داده و برنامه های پیشنهادی دستگاه های اجرایی مورد بررسی قرار گرفته است.
ابراهیمیان گفت: این اداره کل مسئولیت دو کمیته فرهنگی - هنری و اقلیت های دینی را بر عهده دارد و برنامه های مختلفی شامل محافل قرآنی، نمایشگاه های عکس، محصولات فرهنگی و کتاب، خوشنویسی، اجرای نمایش، مسابقات نقاشی، موسیقی های سنتی، شب های شعر، تجلیل از هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر، پخش فیلم و ... را برای این ایام پیش بینی کرده است.
تاریخ نویسان اسکان ارامنه در شمال ایران و گیلان را به دوران حکومت شاه عباس صفوی مسبوق می دانند؛ بنا به روایت آنان در این دوران حدود 27 هزار خانوار ارمنی برای زراعت و پرورش کرم ابریشم به این خطه کوچانده شدند اما بیماری و سختی های سفر در آن زمان و دیگر مصایب، تنها به پنج تا شش هزار خانوار از آنان مجال ادامه زندگی داد.
ارامنه در شهرهای مختلف گیلان به ویژه رشت و انزلی و همچنین لاهیجان، لنگرود، رودسر، فومن و تالش سکنا گزیدند؛ آنان در بخش‌هایی از جمله بازرگانی ، صنعت، هنر ، طبابت و کسب و کارهای دیگر مشغول فعالیت شدند و خدمات شایانی نیز به همشهریان خود داشتند که از آن میان می توان از آرسن میناسیان ارمنی متولد رشت و بنیانگذار نخستین داروخانه شبانه روزی و خانه سالمندان و معلولان کشور یاد کرد.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ایرنا
چاپ شده در تاریخ دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 - 22:33:30 از آدرس: