تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
تعیین روز جهانی قربانیان گروه تروریستی داعش از سوی پارلمان اروپا
دوشنبه 4 تیر 1397 - 08:16:54 |  حقوق بشر  > جهان

پارلمان اروپا با پیشنهاد سفارت عراق در بروکسل برای اختصاص یک روز به عنوان روز جهانی قربانیان داعش موافقت کرد و بزودی یک روز در این خصوص تعیین می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، 'احمد محجوب' سخنگوی رسمی وزارت خارجه عراق روز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: پارلمان اروپا در جلسه روز 30 خرداد با مطرح شدن پیشنهاد عراق در مورد اختصاص یک روز بعنوان روز جهانی قربانیان گروه تروریستی داعش موافقت کرد.
وی افزود: این پیشنهاد برای تصویب نهایی در جلسه پارلمان اروپا در روزهای 2 تا 6 ژوئیه (11 تا 15 تیر) در استراسبورگ به رای گذاشته خواهد شد.
سخنگوی وزارت خارجه عراق تاکید کرد که سفارت عراق با پارلمان اروپا برای انتخاب یک روز مناسب که روز بزرگداشت قربانیان داعش در عراق و جهان خواند بود، در حال هماهنگی و همکاری است.
هنوز آمار رسمی از تعداد قربانیان جنایت های داعش منتشر نشده است. 
گفتنی است داعش در ژوئن 2014 (اواخر خردادماه 93) بطور مشکوکی با حمایت برخی کشورهای منطقه ظرف سه روز 108 هزار کیلومتر مربع معادل 40 درصد از اراضی عراق شامل شش استان نینوا، صلاح الدین، الانبار، بخشی از استان دیاله و بخشی از کرکوک و حومه بغداد را اشغال کرد و تا پشت دیوارهای بغداد رسید. 
با تشکیل آنی بسیج مردمی عراق در پی فتوای جهاد آیت الله سیستانی مرجعیت عالی این کشور و لبیک طیف های مختلف اهل سنت، مسیحیان و کردهای عراقی به آن بعلاوه حمایت های لجستیکی و مستشاری فوری جمهوری اسلامی ایران و حزب الله لبنان از دولت عراق، پیشروی داعش در پشت دروازه های بغداد متوقف و شکست ها و عقب نشینی های آن بی وقفه آغاز شد. 
ادامه پیروزی های دولت و ملت عراق بر گروهک تروریستی داعش و حامیان منطقه ای و بین المللی آن سرانجام به اعلام پایان نظامی داعش در عراق در اوایل آذرماه گذشته منجر شد، هر چند عملیات تروریست های تکفیری در نقاط مختلف این کشور بویژه اطراف بغداد، کرکوک در شمال، و نیز غرب کشور همچنان بطور پراکنده ادامه دارد.

منبع: ایرنا


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ایرنا
چاپ شده در تاریخ یکشنبه 24 آذر 1398 - 00:48:51 از آدرس: