تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
اعتراضات اجتماعی عراق سه کشته و 160زخمی برجای گذاشت
دوشنبه 25 تیر 1397 - 06:09:26 |  حقوق بشر  > جهان

اعتراض های اجتماعی و تظاهرات بعضا خشونت آمیز روز یکشنبه در شهرهای جنوبی عراق سه کشته و 160 زخمی برجای گذاشت.


به گزارش ایرنا به نقل از  خبرگزاری فرانسه، خبرهای میدانی از استان های جنوبی عراق حاکی از آن است اعتراض ها در این منطقه نیز به خشونت کشیده شد و معترضان به مراکز دولتی، حزبی حمله کردند و دست به تخریب اموال عمومی زدند.
برهمین اساس یک مسئول امنیتی عراق که خواست نامش فاش نشود با بیان این که صدها تن از معترضان به ساختمان دادگاه شهرک 'السماوه' یورش بردند، افزود: هدف حمله مسلحانه قرار گرفتیم، اما عاملان آن مشخص نیست، نیروهای امنیتی چاره ای جز مقابله به مثل نداشتند که منجر به کشته شدن سه تن شد.
درحالی که شبکه اینترنت در استان بصره در جنوب عراق قطع بود، تظاهرات برای هشتمین روز متوالی در این استان جنوبی ادامه داشت.
برخی از عناصر نفوذی و فرصت طلب همزمان باتظاهرات مردم بصره، در صدد یورش به ساختمان استانداری برآمدند که پلیس با گاز اشک آور آن ها را متفرق کرد.
از سوی دیگر برخی از اغتشاشگران درصدد یورش به میدان نفتی 'الزبیر' در جنوب غرب بصره بودند که نیروهای امنیتی در صدد جلوگیری از این کار برآمدند و در جریان آن شماری از مهاجمان زخمی شدند.
از سوی دیگر، 'عبدالحسن الجابری' معاون رئیس مرکز بهداشت استان ذی قار در جنوب عراق در این باره گفت: معترضان روز یکشنبه نیز با نیروهای پلیس درگیر شدند که در جریان آن 15 معترض و 25 نیروی پلیس زخمی شدند.
تقریبا در همه مراکز استان های جنوب و مرکز تدابیر سختگیرانه و ایست های بازرسی در ورودی شهرها ایجاد شده است، به غریبه ها اجازه ورود به شهرها نمی دهند این وضعیت در استان های میسان، نجف، ذیقار، دیوانیه و بصره بیشتر حاکم است.
خبرهای درگیری میان نیروهای امنیتی و معترضان عراقی درحالی مطرح می شود که برخی از گزارش ها، رژیم سعودی را به دست داشتن در تظاهرات اخیر جنوب عراق متهم کرده و گفته می شود که ریاض از عوامل حزب منحله 'بعث' و عناصر نزدیک به افکار 'داعش' برای ایجاد اغتشاشات در جنوب و مرکز عراق تحت پوشش اعتراضات مردمی، بهره می برند.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ایرنا
چاپ شده در تاریخ یکشنبه 22 تیر 1399 - 14:04:02 از آدرس: