تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
سخنرانی اردوغان درباره مرگ خاشقجی
سه شنبه 1 آبان 1397 - 13:47:47 |  حقوق بشر  > جهان

رئیس جمهور ترکیه در جریان سخنرانی خود درباره جزئیات پرونده قتل خاشقجی گفت که خاشقجی برای نخستین بار در روز ۲۸ سپتامبر برای انجام فرایند ثبت ازدواجش به کنسولگری عربستان رفت و پس از رفتن او به کنسولگری برای اولین بار تیمی برای قتل او مامور شد.
سخنرانی اردوغان درباره مرگ خاشقجی

به گزارش میزان، رئیس جمهور ترکیه در جریان سخنرانی خود درباره جزئیات پرونده قتل خاشقجی گفت که خاشقجی برای نخستین بار در روز ۲۸ سپتامبر برای انجام فرایند ثبت ازدواجش به کنسولگری عربستان رفت و پس از رفتن او به کنسولگری برای اولین بار تیمی برای قتل او مامور شد.

رجب طیب اردوغان در سخنرانی خود در پارلمان ترکیه گفت: برخی از کارکنان کنسولگری عربستان فورا برای اجرای تمهیدات قتل خاشقجی به عربستان سفر کردند.

وی افزود: در روز یکم اکتبر ۳ نفر از عربستان در ساعت ۴:۳۰ عصر با هواپیمایی عادی به ترکیه سفر کرده و در هتلی مستقر شد و پس از آن به کنسولگری رفتند.

رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: تیمی دیگر متشکل از ۹ نفر با هواپیمایی ویژه وارد استانبول شدند که در بین آن‌ها ژنرال‌های نظامی دیده شده و به هتل‌های مختلف رفتند و تیم کامل ترور ۱۵ نفر بودند که بین ساعت ۹:۵۰ و ۱۱:۰۰ وارد کنسولگری شدند.

اردوغان خاطرنشان کرد: تیم سعودی حافظه دوربین‌های کنسولگری عربستان را خارج کردند. کنسولگری عربستان روز دوم اکتبر و در ساعت ۱۱:۵۰ با جمال خاشقجی به منظور اطمینان از آمدن وی ارتباط برقرار کرد و خاشقجی همان روز از لندن به استانبول آمد و پای پیاده به سمت کنسولگری رفت.

وی افزود: نامزد خاشقجی ساعت ۵:۵۰ مفقود شدن وی را به اطلاع مقام‌های ترکیه رساند.

اردوغان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مقام‌های امنیتی استانبول تحقیقات را از زمان اطلاع رسانی نامزد خاشقجی آغاز کرده و محتوای دوربین‌ها را بررسی کردند، اما تصویر خروج خاشقجی را پیدا نکردند. در آغاز امکان عملیاتی که اکنون صورت گرفته به دلیل توافقنامه وین وجود نداشت.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه سخنرانی خود گفت: دولت و سازمان اطلاعاتی ترکیه تحقیقات گسترده‌ای درباره پرونده خاشقجی انجام دادن و دادستانی را مامور پیگیری کردند. در روز دوم اکتبر در ساعت ۶:۲۰ عصر ۶ نفر از ترکیه خارج شدند کما اینکه ۷ نفر دیگر ساعت ۱:۵۰ شب با هواپیمایی ویژه ترکیه را ترک کردند. شخصی که نقش خاشقجی را بازی کرده فردی سعودی به نام مصطفی مدنی است.

وی در ادامه ضمن بیان اینکه به کارکنان کنسولگری در روز دوم اکتبر مرخصی داده بودند گفت: فشار رسانه‌ای منجر به بازرسی محققان از کنسولگری عربستان شد.

اردوغان با بیان اینکه دولت عربستان به قتل خاشقجی اقرار کرده و ۱۸ نفر را بازداشت کرده است گفت: بازداشت شدگان سعودی همان کسانی هستند که هویتشان در ترکیه مشخص شد و ما به خوبی می‌دانیم که چه کسی خاشقجی را کشته و چرا این کار را انجام داده است.

رئیس جمهور ترکیه در پارلمان این کشور ضمن یادآوری این نکته که این جنایت در ساختمان کنسولگری عربستان که جزئی از خاک این کشور است روی داده افزود: اما فراموش نکنیم داخل مرز‌های ترکیه انجام شده و معاهده وین و قوانین بین المللی به ما اجازه پنهان کردن این جنایت را به بهانه مصونیت دیپلماتیک نمی‌دهد.

اردوغان در پایان سخنان خود ضمن بیان این نکته که ترکیه شواهد قوی در اختیار دارد که نشان می‌دهد این جنایت برنامه ریزی شده بوده و عملیاتی آنی نبوده است خطاب به مقامات عربستان سؤالاتی را مطرح کرد: چرا به ما اجازه ندادید که همان روز کنسولگری را بازرسی کنیم و چرا چند روز بعد این اجازه را دادید؟ چرا اظهارات متناقضی از سوی عربستان درباره خاشقجی به رغم واضح بودن جنایت بیان می‌شود؟ جسد خاشقجی که رسما به قتل آن اعتراف شده کجاست؟


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: میزان
چاپ شده در تاریخ دوشنبه 13 مرداد 1399 - 13:25:33 از آدرس: