تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
خط و نشان حقوق بشری ترودو برای عربستان
یکشنبه 11 آذر 1397 - 09:19:04 |  حقوق بشر  > جهان

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا شنبه شب در حاشیه نشست گروه 20 در آرژانتین گفت که در دیدار با ولیعهد سعودی تاکید کرده است که کانادا به حمایت از حقوق بشر ادامه می دهد.
خط و نشان حقوق بشری ترودو برای عربستان


به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، نخست وزیر کانادا در دیدار با محمد بن سلمان به وی گفته است که نیاز به پاسخ های بهتری در رابطه با قتل جمال خاشقچی وجود دارد.
ترودو گفت که در خصوص اختلافات دیپلماتیک میان دو کشور با ولیعهد سعودی گفت وگو کرده استت.
نخست وزیر کانادا همچنین از محمد بن سلمان خواسته است تا «رائف بدوی» فعال حقوق بشری عربستان را که در بازداشت است، آزاد کند.
اواسط مردادماه نیز بعد از درخواست وزارت خارجه کانادا برای آزادی زندانیان سیاسی در عربستان ، ریاض در واکنش به این درخواست سفیر خود را از اوتاوا فراخواند و سفیر کانادا را نیز 'عنصر نامطلوب' معرفی کرده و به سفیر کانادا 24 ساعت فرصت داد تا خاک عربستان را ترک کند.
نخست وزیر کانادا همچنین گفته بود که این کشور نتیجه تحقیقات درباره قتل جمال خاشقچی را بصورت جدی پیگیری می کند.
خاشقچی روز 2 اکتبر (10 مهر) برای ثبت ازدواج خود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد، اما پس از ورود به کنسولگری ناپدید شد.
حکومت آل سعود پس از 18 روز انکار، در پی فشار بین‌المللی با صدور بیانیه‌ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و اعلام کرد که در ارتباط با پرونده قتل او، 18 نفر از جمله 15 مأمور تیم ترور اعزامی از ریاض دستگیر شده‌اند.
همه مدارک و شواهد نشان می‌دهد که 15 مأمور از نزدیکان بن سلمان ولیعهد سعودی که از طرف او به استانبول اعزام‌ شده بودند، عامل قتل خاشقچی و نابود کردن جنازه وی هستند و بر این اساس، دولت ترکیه خواستار استرداد این افراد برای محاکمه در استانبول است.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ جمعه 27 دی 1398 - 22:09:02 از آدرس: