تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
قانون بازنشستگی قانون خوبی است / جوانان فعال کشورمان، امید آینده این انقلاب هستند
چهارشنبه 5 دی 1397 - 15:53:22 |  قوه قضائیه

محمد جواد لاریجانی با استقبال از اجرای قانون بازنشستگی گفت: با خیال راحت این را می گویم که هیچ نگرانی از اجرای قانون بازنشستگی نداریم، چون جوانان تحصیلکرده و فعالی برای اداره مدیریت بخش های مختلف داریم .
قانون بازنشستگی قانون خوبی است / جوانان فعال کشورمان، امید آینده این انقلاب هستند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، دکتر محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر و معاون بین الملل قوه قضائیه با حضور در برنامه "بدون توقف" که سه شنبه شب از شبکه سه سیما پخش شد، در پاسخ به سوال مهمان برنامه که چرا مسئولین ما بیشتر تئوریسین هستند، اظهار داشت : این موضوع نکته دقیقی است به خصوص در شرایط اقتصادی امروز، ما به افلاطون ها و سقراط ها که فقط بالا بنشینند و صحبت کنند، نیاز نداریم بلکه به مدیرانی نیاز داریم که در میدان بتوانند مسائل را مدیریت کنند.

وی در ادامه با مثالی در این رابطه، افزود: دولت تصمیم گرفت که بنگاه‌های متوسط کوچک را تقویت کند، 18 هزار میلیارد تومان هم از صندوق توسعه با اجازه رهبری برای این امر گذاشتیم؛ اگر از تهران می خواست مدیریت شود کار به درستی پیش نمی رفت بنابراین در هر شهر و استانی باید فرمانداران و استانداران را جمع کنند که آنها عهده دار شوند و این یک ژانر از مدیریت است و مدیریت در میدان و تک به تک حل کردن مسائل است، این امر جایش خالی است، این کار جوانان است.

لاریجانی در پاسخ به یکی دیگر از مهمانان این برنامه که این کار پس از 40 سال خیلی دیر است، خاطرنشان کرد : ما در این 40 سال که همیشه بحران اقتصادی نداشتیم. ما در زمان جنگ به خوبی آن را اداره کردیم و در زمان‌ها و حوزه های مختلف کشورمان مدیریت های مختلفی داشتیم؛ مثلا در بخش آبادانی کشورمان که در جاهای دور انجام شده میزانش قابل مقایسه با کشورهای اطراف ما نیست، کمترین روستایی هست که امکانات به آنجا نرسیده باشد، این کارها را چه کسانی انجام دادند؟ بچه های جهادی آنها را انجام دادند.

دبیر ستاد حقوق بشر در خصوص اینکه چرا مدیران حاضر نیستند جای خود را به جوانان بدهند و اینکه هنوز نتوانسته اند مدیری را به خوبی شما تربیت کنند که جای شما بیاید، گفت : از من بسیار بهتر هستند؛ درباره دو مؤسسه زیر نظر خود می گویم، اول؛ پژوهشکده دانشگاه دانش های بنیادین که تمام جوانانی فعال هستند و آنقدر بهتر از ما هستند که با خیال راحت این را می گویم که هیچ نگرانی از اجرای قانون بازنشستگی نداریم. بسیار قانون خوبی است. در ستاد حقوق بشر نیز مجموعه افرادی که رِنج سنی آنها حوالی 30 الی 35 است. کارهای کارشناسی، گزارشگری و کارهای اصلی ما چه مانیتورینگ و چه پایش و مدافعات، همه توسط جوانانی انجام می شود که بسیار هم وارد هستند؛ امید من به آینده این جوانان هستند . همانطور که شما اینجا را اداره می کنید و من کِیف می کنم.

وی در پاسخ به سوال دیگر مهمان برنامه که گفت با توجه به اینکه شما طرفدار جوان‌گرایی هستید، در بحث بورسیه ها زندگی 3700 نفر از جوانان نخبه، مؤمن، انقلابی و تحصیلکرده مختل شده و زندگی شخصی خودشان را نمی توانند اداره کنند اما دولت هیچ توجهی نمی کند، در این زمینه چه باید کرد، گفت: مسأله بورسیه ها حادثه تلخی برای بچه های ما بود، این موضوع به مسائل سیاسی آمیخته شد. خوشبختانه در حال حاضر بچه‌های بورسیه عمدتأ تحصیلاتشان تمام شده، بعد باید در دانشگاه هایی که قبول شدند عضو هیأت علمی شوند؛ این قسمت هم یک بداخلاقی دیگری است که اتفاق افتاد و به لطف الهی با نهیب رهبری و فشارهای ایشان، وزارت علوم عملأ این کار را تا حد بسیار خوبی پیش برد یعنی تعدادی که الان ماندند بسیار نسبت به قبل کمتر هستند، الان زیر 300 نفر هستند. این موضوعات اشکالات رفتاری است که به دلیل جریانات سیاسی اتفاق افتاده است .

معاون بین الملل قوه قضائیه تصریح کرد : این امر نشان می دهد که اگر در این نظام مشکلی پیدا شد، رهبری هست، قوه قضائیه هست، شما جوانان هستید و به هر صورت کار به سمت نهایی شدن پیش می رود. انشالله در آینده خیلی نزدیک این موضوع حل می شود. دراین رابطه دو جور اقدام هست؛ یکی اینکه ما مرتب این را محکوم کنیم ، یکی دیگر اینکه دانه دانه مسائل آنها را حل کنیم. آقای غلامی وزیر محترم در این زمینه انصافأ نظرات مقام معظم رهبری را تلاش می کند که عمل کند. همه داریم کمک می کنیم، قوه قضائیه با زور، نهادهای دیگر با عمل و در نهایت انشالله به نتیجه خوبی می رسد.

وی در پاسخ به اینکه چرا مدیران نظام اشرافی گری را به در میان مردم بودن ترجیح داده اند؟ تأکید کرد: در نظام ما مدیران زحمت کش بسیار خوبی وجود دارد، اشراف هم نیستند. ما یک جریانیم در یک رودخانه؛ یک تجربه ای ملت ما شروع کرده، اینها مرض است طبیعتأ نهالی که می خواهد رشد کند امراض مختلفی می گیرد ولی نظام می تواند هضم کند. خود این مسأله  بورسیه ها که اتفاق افتاد درسته که بچه ها آسیب دیدند، ولی عمده رکوردهای آنان بسیار خوب بود.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ستاد حقوق بشر
چاپ شده در تاریخ دوشنبه 20 مرداد 1399 - 05:51:40 از آدرس: