تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
پیشنهاد بنیان‌گذار "بلک‌واتر" درباره نیروهای آمریکایی در سوریه
چهارشنبه 26 دی 1397 - 14:37:45 |  حقوق بشر  > جهان

اریک پرینس، بنیانگذار شرکت امنیتی خصوصی بدنام "بلک‌واتر" سابق تاکید کرد که ممکن است به جای سربازان آمریکایی که خاک سوریه را ترک می‌کنند، مقاطعه کاران نظامی خصوصی جانشین آنها شوند.
 پیشنهاد بنیان‌گذار


به‌ گزارش ‌ایسنا ‌و ‌به نقل از پایگاه ایندیپندنت، اریک پرینس گفت‌: مقاطعه‌کاران نظامی خصوصی کسانی هستند که می‌توانند از هم‌پیمانان آمریکا محافظت کرده و بعد از خروج آمریکا از سوریه با نفوذ ایران مقابله کنند.

او به فاکس بیزینس گفت‌: آمریکا اجبار راهبردی بلند مدتی برای باقی‌ ماندن در سوریه ندارد، اما من همچنین فکر می‌کنم که این ایده خوبی نیست که هم پیمانانمان را رها کنیم.

این هم‌پیمانانی که اریک پرینس به آنها اشاره می‌کند در واقع شبه نظامیان عمدتا کرد موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه هستند که شریک مهم آمریکا در  جنگ با داعش در سوریه محسوب می‌شوند.

ماه گذشته میلادی دونالد ترامپ به شکلی ناگهانی اعلام کرد که آمریکا نظامیان‌شان را از سوریه خارج می‌کند که این باعث نگرانی تعداد زیادی از مقامات دولتش و اعتراض برخی از آنها نسبت به این تصمیم شد.

پرینس خاطرنشان کرد که می‌توان با استفاده از مقاطعه کاران خصوصی به ترامپ اجازه داد که به وعده انتخاباتی‌اش برای پایان دادن به " جنگ‌های ابدی" عمل کرده و همچنان تدابیر امنیتی را پشت سر خود حفظ کنند.

او که سابقا نیروی ویژه‌ نیروی دریایی آمریکا بوده، مدعی شد بر خلاف آن چه که نیروهای دموکراتیک سوریه گفته‌اند خطر اصلی علیه این نیروها از جانب سوریه و ایران است نه ترکیه.

وی افزود: تاریخ آمریکا مملو از شراکت‌های بخش خصوصی و دولتی و همچنین جاهایی است که بخش خصوصی می‌توانسته شکاف‌ها را پر کند و در آن جا نمی‌بایست حضور پر هزینه ارتش اتفاق می‌افتاد.

پرینس اظهار کرد: در صورتی که هیچ گونه قابلیت قدرتمندی برای دفاع در برابر حملات زمینی نیروهای بسیار متعارف ایرانی و سوری وجود نداشته باشد، هم پیمانان ما در سوریه در هم شکسته خواهند شد.

این اظهار نظرهای او نوعی ابهام را نسبت به تغییر ائتلاف‌ها در میدان جنگ سوریه همزمان با تدارک آمریکا برای خروج از این کشور نشان می‌دهد. خود نیروهای شبه نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه از ترکیه به عنوان تهدیدی بسیار بزرگتر از سوریه یاد می‌کند و به دنبال مذاکرات با دولت سوریه برای بازگشت سوریه به مناطق آنها هستند.

شرکت امنیتی "بلک‌واتر" در سال 1997 توسط اریک پرینس بنیان گذاشته شده و در زمان جنگ‌های عراق و افغانستان قراردادهای چند صد میلیون دلاری با دولت آمریکا بسته بود تا از نیروهای امنیتی خصوصی برای مقاصد ارتش آمریکا استفاده کند، اما یک اتفاق سال 2007 که طی آن چهار نیروی این شرکت 14 عضو یک خانواده‌ عراقی را در بغداد به قتل رساندند، باعث بدنامی شدید این شرکت شد و از آن زمان تاکنون این شرکت چند بار نامش را تغییر داده است.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ایسنا
چاپ شده در تاریخ شنبه 3 اسفند 1398 - 19:14:39 از آدرس: